İş Görüşmesinde En Tehlikeli Soru Olan Önceki Maaş Konusunu Nasıl Atlatırsınız?

Son Güncellenme: Sat Mar 2024 04:18

İşe başvuru sürecinde mülakat aşaması başlı başına insanı geren bir adımdır. Dahası bu görüşmede size sorulan önemli soruların arasından maaş konusu açıldığında cevap verirken iyi düşünün.

İş Görüşmesinde En Tehlikeli Soru Olan Önceki Maaş Konusunu Nasıl Atlatırsınız?
Enes Öksüz admin

İşe kabul edilmenize ramak kaldı ve gelecekteki patronunuz karşınızda oturuyor. Artık görüşme sürecinin son adımındasınız. Ancak bu adımda en tehlikeli soru karşınıza geliyor. Son işinizde ne kadar kazandınız?

Uzmanlar genellikle bu soruyu ne pahasına olursa olsun atlamanızı ve geçiştirmenizi tavsiye ediyor. Ancak yeni yapılan araştırmalar için nüfusun neredeyse yarısı için bu soruyu atlatmak yanlış bir hareket. Araştırmalara göre kadınlara maaş geçmişi sorulduğunda ve kadınlar bu konuda açıklama yapmayı reddettiğinde aynı pozisyonda çalışan ve geçmişteki maaş bilgisini sunmuş bir kadından %1.8 oranında daha düşük maaş alıyor. Erkeklere bu soru solduğunda ve erkekler cevabı geçiştirdiğinde ise aynı pozisyonda çalışan başka bir erkeğe göre %1.2 daha fazla maaş alıyor.

Önerilen İçerik: CV Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşin Değerini ve Bu Değere Neler Katabileceğinizi Bilin

Bir işe başvurmadan önce kendinizi başvuracağınız pozisyondan ayırın ve diğer şirketlerin bu pozisyon için biçtikleri değerleri araştırın. Burada önemli olan sizin değeriniz değil işin değeri. İnternet üzerinden yapacağınız çeşitli araştırmalar ile başvuracak olduğunuz pozisyonun maaş bilgisi hakkında az çok fikir sahibi olabilirsiniz. Pozisyonun değerini tartışmak gerçekten son derece önemlidir ve bu değer son işverenizin verdiği değer olmayabilir.

İnternetten Başvuru Yaparken

İnternetten iş başvuru yaparken maaş kısmını boş bırakabiliyorsanız kesinlikle boş bırakın. Eğer doldurulması zorunlu bir alan ise bu alanı sıfırlarla doldurabilirsiniz. İnsanlar genel olarak abartma eğilimine sahiptir ve bu büyük bir risktir. Bu nedenle kesinlikle yalan söylemeyin. Yalan söylerseniz iş teklifinize hoşçakal diyebilirsiniz. Eğer formda gerekli alana sıfır koyamıyorsanız sadece doğruyu yazın. Bu tutumu sadece internet üzerinden yaptığınız başvurularda değil aynı zamanda yüzyüze görüşmelerde de takının.

Önerilen İçerik: Hayalinizdeki Pozisyona CV’nizi Doğru Hazırlayarak Ulaşabilirsiniz

İşverenleri ve Kafa Avcılarını Müttefik Olarak Belirleyin

İşverenler ve işverenler için eleman arayan kafa avcılarını yakınınızda tutun. İşe alım görevlileri hem kurum içi hem de ajans tabanlı olabilmektedir. Siz ve şirket arasında aracı olarak hizmet verirken bu ajansın ya da kişilerin her zaman şirketin bir yansıması olmadığını akılda tutun. Bunun gibi ajans ya da kişilerle çalışırken şirket hakkında alabildiğiniz kadar bilgi alın. Şirket hakkında, pozisyon hakkında ve özellikle maaş hakkında. Bu bilgiler ile daha hazır bir şekilde mülakata gidebilir ve bu soruyu doğru yanıtlayabilirsiniz.

Önerilen İçerik: Yeni Mezunların CV’leri Nasıl Olmalı?

Sayı Vermeden Önce Geri Soru Sorun

Potansiyel işvereninizle görüştüğünüzü ve size bu soruyu sorduğunu düşünün. Cevabı vermeden önce topu tekrar işverenin sahasına atın. Soru sormak hiçbir zaman size zarar vermez. Bunun için potansiyel iş vereninize pozisyonu ve şirketi bildiğini ve bu konuda ne düşündüğünü merak ettiğinizi sorun. Mülakata giden bir kişi olarak yapacaklarınızı anlatmaya başlamadan önce işverenin bir sayı söylemesini sağladığınız takdirde görüşmenin geri kalanı ister pozitif olsun ister negatif sizin için çok daha kolay bir şekilde geçecektir.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler