CV Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Son Güncellenme: Mon Mar 2024 08:42

CV hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler hakkındaki bu yazımızda detaylı bilgilere erişebilirsiniz.

CV Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Enes Öksüz admin

Cirriculum Vitae bilinen şekliyle CV, iş arayan kişilerin başarılı sonuçlar elde etmesini ve iş verenlerle köprü kurmasını mümkün hale getiren bir belgedir. Özgeçmiş olarak da tanımlanabilen CV’ler genellikle yeterince özen gösterilmeden hazırlanır. İşverenlerin iş başvurularını değerlendirirken ilk ve tek dikkate aldığı belge olması nedeniyle CV hazırlayanların bu süreçte bilinçli ve çok özenli olması gerekmektedir. Yeterince araştırma yapılmadan alelade hazırlanan CV’ler beklenilen ilgiyi maalesef göremez. Bu nedenle bu yazımızda CV hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler üzerine yoğunlaşacağız.

Hızlı bir şekilde niteliklerine en uygun işleri bulmak isteyenlere özel bu yazımızda CV hazırlarken dikkat etmeniz gereken en önemli unsurları bulabilirsiniz.

İletişim Bilgilerinin Doğruluğuna Dikkat!

CV’nizi hazırlamaya başladığınız zaman ilk olarak kimlik bilgilerinizi ve firmaların size ulaşması adına iletişim bilgilerinizi yazarsınız. İletişim bilgilerinizi doğru yazmazsanız geri dönüşlerin size ulaşması mümkün olmaz. Cep telefonu numaranızı ve mail adresinizi doğru yazarak geri dönüşlerin yapılması için uygun koşulları yaratabilirsiniz. Bu noktada mail adreslerinin önemini de vurgulamak istiyoruz. Bazı zamanlarda CV’lerde ciddiyetsiz olarak algılanabilecek mail adresleri bulunur. Sizi hiç tanımayan insan kaynakları yetkilileri verdiğiniz mail adreslerinin bıraktığı izlenimin etkisi altında kalabilirler. Bu nedenle mail adreslerinizi seçerken dikkat etmelisiniz ve henüz alınmamışsa isim ve soy isim içeren mail adreslerini almaya özen göstermelisiniz. Mail adresiniz nedeniyle profesyonelliğinizin sorgulanabileceğini unutmamalısınız.

Yanlış Beyanatların CV’lerde Olmaması Gerekir

CV hazırlarken olduğunuzdan farklı görünmek amacıyla niteliklerinizi abartılı yazarsanız yanlış beyanda bulunmuş olursunuz. Örneğin İngilizce seviyenizin çok iyi olduğunu söylerseniz ve yabancı dilin önemli olduğu bir pozisyon için kabul edilirseniz bilgi eksikliğiniz kısa süre içerisinde ortaya çıkacaktır. Hem prestij kaybı yaşatan hem de niyetinizin sorgulanmasına yol açan bu durumda kalmak istemezsiniz. Yapabildiklerinizi ve yetkinliklerinizi en iyi siz bilirsiniz. Firmalara yolladığınız CV’lerin gerçekleri yansıttığından emin olmalısınız.

Çok Uzun CV’ler Dikkat Dağıtabilir

CV hazırlarken niteliklerinizi, deneyimlerinizi ve beklentileri çok uzun yazmamaya özen gösterin. Az önce de dediğimiz gibi abartılı söylemlerden kaçının. Birkaç cümle ile anlatabileceklerinizi destansı bir tavır takınarak yazarsanız CV’nizin tamamının okunmasını bekleyemezsiniz. İnsan kaynakları yetkilileri açısından itici olarak algılanmak istemiyorsanız kısa, öz ve anlaşılır cümleler kurmalısınız.

Hobileriniz Sizi Anlatır

CV hazırlarken hobi kısımları genellikle boş geçilir ya da sıradan faaliyetler yazılır. Hobiler giderek şirketler için daha önemli hale gelmektedir. Hobileriniz sizin nasıl bir yapıya sahip olduğunuz hakkında fikir veren önemli eylemlerdir. Firmalar şirket kültürlerine uygun özellikteki kişilerle çalışmayı isterler. Çalışma ortamlarındaki ahengi bozma riski olan kişileri tercih etmeyeceklerdir. Bu nedenle hobilerinizi açıkça yazın eğer yazacak bir hobiniz olduğunu düşünmüyorsanız, kişisel gelişiminizi destekleyecek faaliyetlere bir an önce başlayın.

Referans Seçimi Yaparken İlgili Kişileri Tercih Edin

Ülkemizde CV’lerdeki referans kısmına genellikle tanıdıklar yazılır. İş bağı olmayan kişilerin referans olarak yazılması şirketler için çok önemli veriler sunmayacaktır. Sizinle daha önce çalışmış, sizin hakkınızda gerçekten fikri olan kişileri CV’nizde referans olarak belirtirseniz kendinize duyduğunuz güveni de gözler önüne serebilirsiniz. Aksi takdirde referanslarınızı inceleyen yetkililer için büyük bir soru işareti olarak kalmaya devam edersiniz.

Cv’nizi Şeklen Mükemmelleştirin

CV’lerinizi hazırlarken seçtiğiniz yazı karakteri, yazılarınızın büyüklüğü, sayfa düzeni gibi unsurlara dikkat etmelisiniz. CV’lerinizde en güncel resimlerinizi bulundurmalı ve sizinle yüz yüze görüşme talebinde bulunan yetkilileri gerçekçiliğinizi sorgulamaya teşvik etmemelisiniz. Son dönemde yaratıcı kişilere gösterilen ilginin artması CV’lerin de görünümünü değiştirmeye başlamıştır. Başvurduğunuz firmanın sektörüne ve marka değerlerine göre CV’nizin görünümünü değiştirebilirsiniz. Son dönemin en gözde yöntemlerinden olan infografikleri ve farklı tasarımları CV’nize başarılı bir şekilde uyarlayabilirseniz, dikkat çekip diğerleri arasında ön plana çıkabilirsiniz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler