Influencer Pazarlama Ne Kadar İşe Yarıyor?

Son Güncellenme: Mon Mar 2024 09:12

Influencer Pazarlama son zamanlarda ön planda. Diğer pazarlama yöntemlerinden biraz daha farklı olan bu yöntem doğru kullanıldığında büyük bir geri dönüş sağlıyor.

Influencer Pazarlama Ne Kadar İşe Yarıyor?
Fatih Bozoğlu user

Sosyal medyanın büyük avantajları olduğu herkes tarafından kabul edilen bir şey. Ancak bu platformun beraberinde getirdiği en olmusuz yönlerden birisi de abartı. Birçok paylaşım dikkat çekmek ve ben de buradayım diyebilmek için genellikle doğruları yansıtmıyor. Sosyal medyanın ve özelikle Instagram’ın yaygınlaşması ile beraber Influencer Pazarlama denen yeni bir yöntem daha ortaya çıktı. Sosyal medya platformları, eğlence kaynağı olarak televizyonu, gazeteleri ve dergileri geri planda bırakmaya başladıkça işletmeler de ürünlerini özellikle genç kullanıcıların aktif bir şekilde yer aldığı sosyal medyada ön plana çıkarmanın yollarını aradı. Sosyal medya platfomlarının reklam gelirlerinin giderek artması bunun en büyük göstergesi. Diğer taraftan başka kullanıcılar tarafından takip edilen ve platlformlarda öne çıkan yüksek takipçi sayısına sahip kullanıcılar da para karşılığı reklam yapıyor. Bu da tam olarak Influencer Pazarlama anlamına geliyor.

Önerilen İçerik : Sosyal Medya Reklamları İçin Hedef Kitle Nasıl Belirlenir?

Olumsuz Tarafları

Birçok kişi kendisini sosyal medyada popüler bir kişi olarak gösterebilir ancak bunların çok azı gerçekten popülerdir. Bu tarz kişilerin bir çoğu takipçi satın alarak ya da çeşitli yasadışı programları kullanarak kendilerinin daha fazla takip edilmesini sağlayabiliyor. Sonuçta bu takipçiler bir insan bile olmayabiliyor. Bunun gibi durumlarda ise hataya düşmemek oldukça zor. Bu kişiler genellikle ürünlerden ücretsiz örnek isteyerek kendi profillerinde tecrübelerini aktarırlar. Bu da kullanıcıları ve hedef kitleyi etkilemeyi hedefler.

Sahte Takipçileri Belirleme

Malesef internette sahte takipçileri belirlemenin tek ve basit bir yolu yok. Ancak takipçi sayısı ne kadar yüksek olursa o kadar iyi olabilir. Çünkü sosyal medya platform kullanıcılarını takip ediyor. Takipçi satın alan kullanıcıların takipçi sayıları kısa sürede aşırı derecede arttığında bu durum dikkat çekici hale geliyor. Bu sayı daha da arttığında ise kullanıcı gözlem altına alınabiliyor ve hesabı banlanabiliyor. Bu nedenle takipçi sayısı 100.000’in üzerinde olan eski hesaplar gerçek takipçilere sahip hesaplar olabilir. Ayrıca takipçi sayısı yüksek ancak gönderilerindeki etkileşim sayısı düşük kullanıcılarında sahte takipçi satın alma yoluna başvurduğu açıkça belli oluyor. Bu gibi durumlardan kaçınmak için başarılı bir sosyal medya kullanıcısı olmanız gerekiyor.

Geri Dönüş

Influencer Pazarlama yönteminden en olumlu geri dönüşü almak için sadce doğru reklam kaynağını seçmek gerekmiyor. Aynı zamanda bu reklam kaynağının takipçilerinin de sizin hedef kitleniz olması gerekiyor. Bu durumda yaptığınız reklama maksimum geri dönüşü sağlayabilirsiniz. Ancak bu reklamın bir de maliyeti bulunuyor. Reklam vermek isteyeceğiniz kullanıcının takipçi sayısı ne kadar yükselirse reklam fiyatı da o kadar artıyor. Bu nedenle reklam vermeden önce iyi bir araştırma yapmanız gerekiyor. Bazı reklam ajansları bünyelerinde artık bu tarz hesaplara sahip kullanıcıları da bulunduruyor. Bu ajanslar aynı zamanda sahte takipçiye sahip hesaplardan kaçınmak için ikinci bir güvenlik adımını oluşturuyor.

Bir Önceki Konumuzu Okudunuz mu ? : Kahve Dünyası Bayilik Modeli ile Büyümekten Vazgeçti!

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler