Sorumluluklarınızı Azaltın, Franchise Sahibi Olarak Başarılarınızı Arttırın

Son Güncellenme: Thu Jul 2024 06:19

Franchise’larınız başarılı olsun istiyorsanız doğru personellerle yola çıkmalı ve zamanı geldiğinde sorumluluklarınızı personellerinize devretmelisiniz.

Sorumluluklarınızı Azaltın, Franchise Sahibi Olarak Başarılarınızı Arttırın
Enes Öksüz admin

Franchise sahiplerinin karşılaştığı farklı zorluklar vardır. Bazı franchise sahipleri birden fazla lokasyonda hizmet vermenin yükünü omuzlarlar ve yoğun iş temposu içerisinde işletmelerin günlük işleyişleri ile ilgilenecek vakit bulamazlar. Tek mağazaya sahip olanlar ise hem günlük operasyonlarla mücadele ederler hem de satışlarını arttırmak için çabalamak zorunda kalırlar.

Önerilen İçerik: Franchise İlişki Yapıları

Franchise sahiplerinin aynı anda birçok misyon yüklenmeleri ve birçok sıfata sahip olmaları gerektiği düşünülse de pratikte franchise sahiplerinin her şeyi tek başlarına üstlenmeleri gerekmez. Hem yatırımcı olmak hem yönetici olarak görev yapmak franchise sahiplerinin küçük hatalar yapmasına yol açabilir. Küçük hataların büyük sorunlara dönüşmesi ise bazı durumlarda sadece an meselesidir! Tek kişinin herhangi bir iş kolunda tüm departmanların sorumlusu olması işlerin çığırından çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle franchise sahiplerinin görev paylaşımlarını doğru şekilde yapmaları ve güvendikleri kişilere sorumluluk dağıtmaları gerekir. Aksi halde günün 24 saati kendilerine yetmemeye başlar ve her yeni gün bir önceki günden gelen sorunlarla olduğundan karmaşık hale gelir.

Önerilen İçerik: Her Şeyi Üstelenen Patron, Her Şeyi Yapabilen Değildir

Franchise sahiplerinin işlerinin başarısını sürekli kılmak için düzinelerce personele gereksinimleri olmaz, fakat hiç yardımcıları olmaması da akla mantığa uymaz. Neticede onlarda insandır ve fiziksel yeterliliklerinin bir sınırı vardır. İşlerini kolaylaştırmak adına rapor hazırlayan, kendilerini bilgilendiren ve sorunları daha hızlı çözmelerini sağlayan personellerle franchise sahipleri derin bir nefes alabilirler.

Yatırımcılar ve Müdürler Farklı Görevleri Üstlenirler

Franchise sahiplerinin aynı zamanda yatırımcı ve müdür olma sıfatını taşıdıkları durumlarda sorunların ortaya çıkma ihtimali fazlalaşır. Küçük detaylarla uğraşırken büyük resmi; büyük resme bakmaya çalışırlarken soruna dönüşme potansiyeli olan küçük detayları kaçırabilirler. İşletmenin faaliyetlerinin çeşitlenmesi için gereken yaratıcı fikirleri tek kişinin bulması, müşterilerle aynı kişinin ilgilenmesi, ödemelerin takip edilmesi vb. sorumluluklar tek kişinin altından kalkabileceği kadar hafif değildir. Ortada büyük bir zorunluluk olmadığı takdirde franchise sahibinin sorumluluklarını dağıtması gerekir. Böylece sektörünü tanımak, müşterilerinin ihtiyaçlarını belirlemek ve yeni stratejiler geliştirmek için daha çok boş vakti kalır.

Önerilen İçerik: İşe personel alırken dikkat edilmesi gerekenler

Franchise Yönetiminin Başarısının Sırları Nelerdir?

Franchise sahiplerinin tüm kontrolü bir anda başka kişilere vermeleri kolay değildir, ancak kaliteli hizmetlerini sürdürmek adına sorumluluklarının bir kısmını yavaş yavaş da olsa dağıtmaları gerekir.

Açıklık Amaçlara Ulaşmayı Kolaylaştırır

Franchise sahiplerinin lider olarak başarı kazanmaları adına çalışanlarına net ve anlaşılabilir hedefler çizmeleri gerekir. Görev tanımlamalarını açıkça ortaya koymaları ve sonrasında kontrol mekanizmalarını devreye sokmaları şirketlerinin başarısını arttıracaktır. İş bölümü yapıldıktan sonra personellerin takip edilmesi franchise sahiplerinin sorumluluğundadır. Şirkette çalışan personellerin verdiği raporlardan şirketin genel durumu ile ilgili bilgi alan ve analizlerini yapan franchise sahipleri sorumluluklarını dağıtsalar dahi aldıkları raporlar sayesinde tüm süreçlerle ilgili bilgi sahibi olmayı sürdürebilirler.

Çalışanlar Niteliklerine Göre Seçilmelidir

Çalışanların nitelikleri şirketlerin başarısını arttıran en önemli unsurlar arasındadır. Başarısını daim kılmak isteyen franchise sahiplerinin çalışanlarının eğitimine önem vermeleri gerekir. İyi işleyen bir ekip oluşturmak ve personellerin eksik olduğu alanlarda eğitim fırsatı sağlamak şirketin köklerini sağlamlaştırır. Bu aşamada yöneticilerin yapısına da dikkat edilmesi gerekir. Kendi işlerini riske atmamak için personellerin eğitimini engelleyen yöneticilere mutlaka müdahale edilmelidir. Çeşitli uzmanlıkları olan personellerin işe alınması da franchise sahiplerinin yapabileceği en doğru hamleler arasındadır. Faaliyet gösterilen sektörde uzmanlaşan profesyoneller tam zamanlı olarak göreve alınabilirse franchise sahiplerinin stratejilerini doğru belirlemelerinin önündeki engeller de kalkabilir.

Yavaş Yavaş Sorumluluklar Bırakılmalıdır

Personellere ve yöneticilere ihtiyaç duydukları eğitim verildikten sonra franchise sahiplerinin yetkilerini devretmeye başlamaları gerekir. Çalışanların kendi başlarına şirket işlerini yapabilir hale gelmeleri için atılan tüm adımlar, franchise sahibinin derin bir nefes almasını sağlayacaktır.

Franchise sahipleri tüm bu stratejileri uygulayarak iş yüklerini hafifletebilirler ve şirketlerinin başarısını arttıracak stratejileri daha rahat planlayabilirler. Gerekli niteliklere sahip personellerle yola çıkan ve zamanı gelince sorumluluklarını çalışanlarına devreden franchise sahipleri kendilerine daha çok zaman ayırabilirler.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler