Doğru Bir Planlama ile Kendinize Y Kuşağından Hayranlar Edinin

Son Güncellenme: Mon Mar 2024 08:04

Y kuşağı sosyal medya mecralarının gücü ile daha önce görülmemiş bir alışveriş alışkanlığına sahip. Markalar bu alışveriş alışkanlıklarını göz önünde bulundurarak onlara erişmenin çeşitli yollarını arıyor.

Doğru Bir Planlama ile Kendinize Y Kuşağından Hayranlar Edinin
Enes Öksüz admin

1980’li ve 90’lı yıllarda doğmuş olan nesle Y kuşağı adı verilmektedir. Bu kuşak artık yetişkinliğe adım atmış durumda. Y kuşağının büyük bir kısmı üniversitelerinden mezun oldu, tam zamanlı bir işe girdi ve en önemlisi kendi gelirlerini harcamaya başladılar. Bu da Y kuşağını reklamcıların ve pazarlamacıların bir numaralı hedefi haline getirdi. Geçtiğimiz yıl sadece Amerika’da 86 milyon Y kuşağı üyesi 1.3 trilyon dolar harcadı. Bu ülkenin bütün pazarının %20’sinden daha fazlası yapıyor. Üstelik bu sayı giderek artıyor. Ancak, markaların Y kuşağını hoşnut etmeye çalışmasının arkasında başka bir neden daha yatıyor.

Daha Önce Benzeri Görülmemiş Bir Güç

Y kuşağını diğer kuşaklardan ayıran en önemli etmen bu neslin geleneksel medya organlarına değil  sosyal medya kanallarına önem vermesi. Sosyal medya bu kuşak için ürün ve hizmetler konusunda ana bilgi kaynağı halinde. Markalar bugünün ortamında imajlarını çok dikkatli bir şekilde korumak zorundalar.

Önerilen içerik: Sosyal Medya Pazarlamasında Başarı Getirecek 8 Kural

İnternette haberler anlık, istek ve beğenilere göre filtrelenmiş durumda. Ayrıca sıradan bir tüketici görüşünün viral olmaması için hiçbir sebep yok. Y kuşağı üyeleri bir marka ile etkileşime geçmeden önce o marka hakkında inanılmaz bir farkındalığa sahip oluyor ve satın aldıkları markaların kendi kimliklerini yansıtmasını istiyor bu da markaların yönetimi için farklı bir fırsat ve farklı bir risk anlamına geliyor.

Alışmamış ve Orijinal Olun

Y kuşağı üyeleri bir ürün hakkında bilgi almak için klasik pazarlama yöntemleri yerine kullanıcıların yorumlarına önem veriyor. Bu kuşağın en büyük özelliklerinden birisi bir pazarlamacının bir şey satma çabalarına neredeyse hiç güvenmemesi. Kullanıcıların satın alma kararlarını reklamlar değil diğer kullanıcıların internette yazdığı yorumlar etkiliyor.

Bir şey satmak üzerine oluşturulmuş bir pazarlama stratejisi yerine gerçek ilişkiler kurmak işletmelerin yapması gereken şeylerin başında yer alıyor. Bir markayı Y kuşağı arasında popüler hale getirmek için bütün teknolojik araçların kulanılması gerekiyor. Markalar, sosyal medyada dikkat çekmeye çalışan yüzlerce diğer markanın arasından sıyrılmak için değişik kampanyalar uyguluyor.

Zamanlama Çok Önemli

Bir Y kuşağı işletmenizden bir ürün almaya karar verdiğinde markanızın geçmişi, yaptıkları ve hatta artık piyasada olmayan ürünleri hakkında bile bilgi sahibi olarak karşınıza çıkıyor. Buna karşı hazırlıklı olmak için sosyal medyada nelerin konuşulduğundan haberdar olmak ve sürekli olarak günceli yakalamak gerekiyor. Bu iki etmen aynı zamanda işletmelerin doğru zamanda Y kuşağı üyelerini yakalayabilmesini sağlıyor. İnternet ile beraber daha önce eşi benzeri görülmemiş bir şeffaflık söz konusu. Bu işletmeleri zorlayıcı olabiliyor. Ancak sosyal medyanın bu kadar yaygın olması, küçük ve orta ölçekli işletmelerin sesini büyük işletmeler kadar duyurabilmelerini sağlıyor. Bu da Y kuşağını bu tarz işletmeler için çok daha önemli bir hale getiriyor.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler