Viral Kavramı ve Viral Videolar Üretebilmek İçin Tavsiyeler

Son Güncellenme: Sun Jun 2024 06:40

Viral kavramı hayatımıza girdiğinden beri özellikle markaların reklamlarının farklılaştığına şahit oluyoruz.

Viral Kavramı ve Viral Videolar Üretebilmek İçin Tavsiyeler
Enes Öksüz admin

Dijital pazarlamanın gelişimiyle ortaya çıkıp hayatımıza giren “viral” kavramı büyüklü küçüklü tüm firmaların önemli pazarlama stratejileri arasına girmiştir. İnternet yoluyla hızla yayılan ve hedef kitlenin farkındalığını arttıran viral mesajları çok yatırım gerektirmemesi ve çok etkili olması ile de giderek önem kazanmaktadır.

Viral; kontrolsüz yayılma olarak tanımlanabilir. Kontrolsüz olması strateji olarak düşünülmesiyle tezatlık oluştursa ve sonuçları öngörülemez olsa da doğru kurgulanıp doğru kişilerle buluşturulan viral pazarlama teknikleri markaların bilinirliğini arttırmaktadır.

Önerilen İçerik: Yeni Pazarlama Trendi: Başarılı Video Pazarlama İçin İpuçları

Viral mesajın etkili olması için verilen mesajın doğru kitleyle buluşması ve bu kitle tarafından farklı platformlarda paylaşılması gerekir. Her ne kadar viral videolar en gözde yöntem olarak kabul edilse de viral pazarlamada görseller, metinler ve videolar hep beraber kullanılabilir. Aktarılanların etkisinin maksimum düzeyde hissedilmesi için viral mesajların dikkat çekici, özgün ve hedef kitleyi sürükleyici nitelikte olması gereklidir.

Viral Videolar Üretebilmek için Tavsiyeler

Siz de firmanızın, markanızın, verdiğiniz hizmet ya da sunduğunuz ürünlerin viral videolarını yapmak ve internette adınızdan bahsedilmesini sağlamak istiyorsanız bu önerileri dikkate almalısınız.

İnternette viral etkinin nasıl yayıldığını anlamalısınız

İnternet ortamında viral etki yaratmak için öncelikle sürecin nasıl işlediğini anlamalısınız. Sosyal medya platformlarında yaptığınız paylaşımların etkisinin yüzbinlere ulaşmasını istiyorsanız öncelikle hedef kitlenizi analiz etmelisiniz. Hangi platformlarda yer aldıklarını ve onların ilgisini çekebilecek konuları belirledikten sonra ilgi çekici videolar çekip internette yayılmasını bekleyebilirsiniz.

Önerilen İçerik: Hangi Ürün İçin Hangi Sosyal Medya

Basit ama etkileyici fikirler bulun

Konuştuğunuz dilin, nerede yetiştiğinizin ya da amacınızın ne olduğunun viral videolar için çok da büyük bir önemi yoktur. En basit fikirlerle bile videolarınızı paylaşılmaya değer kılabilirsiniz. Konuşmaların geçtiği ya da geçmediği videolarla etki yaratarak basit fikirlerin dikkat çekici bir şekilde aktarıldığında sağladığı fırsatlardan yararlanabilirsiniz.

Viral videoları kısa tutun

New York Times’da yayımlanan bir araştırma sonucunda video izleyen kişilerin %19’unun 10 saniye sonrası videoları kapattığı tespit edilmiştir. Viral videoların temel amacının mümkün olduğunca çok kişiye ulaşmak olduğunu göz önünde bulundurarak videoların kısaltılması önerilmektedir. Videolarınız ne kadar etkili olursa olsun gereğinden uzun olursa beklediğiniz sonuçları alamayabilirsiniz.

Kısa videolarla farklı paylaşımları bir araya getirin

Hazırladığınız videonun viral yayılması için kısa olması yeterli değildir, önemli olan viral videoların kısa bir sürede hedef kitlenizin dikkatini çekecek eğlenceli, sürprizli, büyüleyici, dikkat çekici içeriklerle donatılmasıdır. Klasik kurgular ve sıradan videolar “viral” olmanın çok uzağında kalacaktır.

Videolarda bilgi verirseniz öne geçersiniz

Video izleyen kişilerin büyük çoğunluğu günlük hayatlarını kolaylaştıracak ve dikkatlerini çekecek bilgilere erişmek isterler. Bilgiye erişimi kolaylaştırır üstelik bunu ilgi çekici şekilde yaparsanız videolarınızın başarısını arttırışınız. Hedef kitlenizin daha önceden duymadıkları ya da bilmedikleri içeriklerle markanız hakkındaki farkındalığı arttırabilir ve videolarınızın internet üzerinden hızla yayıldığına şahitlik edebilirsiniz.

İlham verici içerikler üretin

Viral video üretirken insanlara ilham vermeyi amaçlayın. Videolarınızı izledikten sonra “Neden ben düşünemedim?” ya da “Ben de şöyle bir video çekebilirim.” gibi tepkiler almaya çalışın. Konu bulma noktasında en ilgincini, en farklısını, en üretilmemişini seçmeye çalışırken zaman kaybetmeyin; farklı bakın, olayları farklı ele alın ve sonrasında başarılarınızın tadını çıkarın.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler