Bu Alanlara Odaklanın ve Hızla Büyüdüğünüze Şahit Olun

Son Güncellenme: Sun May 2024 02:52

İşletmenizin hızlı büyümesi tek hayalinizse karşınıza çıkan engellere sürecin en başından hazırlıklı olmalısınız. Doğru konulara odaklanarak büyümenizin önündeki en büyük engelleri bile ortadan kaldırabilirsiniz. 

Bu Alanlara Odaklanın ve Hızla Büyüdüğünüze Şahit Olun
Enes Öksüz admin

Kendi işine sahip olan herkes, uğruna emek verip gece gündüz çalıştığı firmasının bir an önce başarılı olup yükselmesinin hayalini kurar. Maalesef her zaman beklentiler gerçeğe dönüşmez; işin doğasındaki riskler hızlı bir şekilde büyümeyi engelleyebilir. 

Bu risklerden hemen hemen tüm girişimcilerin çekindiği bilinmektedir. Bu risklerin varlığı kabul edilse de her işletmenin bu risklere yenik düşeceği gibi bir genelleme yapmak çok da rasyonel bir çıkarım olmayacaktır. Hızlı bir şekilde üstelik tökezlemeden büyüyen şirketlerin sayılarının azımsanmayacak denli fazla olması, iş hayatında girişimcileri bekleyen risklerden kurtulma olasılığını gözler önüne sermektedir. İşinizi kurduktan ve faaliyetlerinize başladıktan sonra doğru alanlara odaklanırsanız önünüze çıkan engellerden beklemediğiniz ya da ummadığınız şekilde kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Bu yazımızda hızla büyümenizi kolaylaştıracak ve özel olarak odaklanmanızı gerektirecek dört ayrı alan hakkında bilgi aktaracağız. 

Odak Noktalarınızı Doğru Belirlemelisiniz!

Paraya İhtiyacınız Olabileceği Gerçeğini Aklınızdan Çıkarmayın

Hızla büyüyen firmalar yüksek kârlar elde etseler bile her an nakit ihtiyaçları ile karşılaşabilirler. İşletme sahiplerinin düşünmesi ya da odaklanması gereken paraya ihtiyaç duyup duymayacakları değil, ne zaman ihtiyaç duyacaklarıdır. Hesapta olmayan maliyetler, müşterilere yapılan ekstra ödemeler, aksayan tahsilat süreçleri, yapılan yeni yatırımlar ve hatta bir çalışanın açtığı tazminat davası büyüme yolundaki şirketlerin önüne engel olarak çıkabilir. Bu gibi durumlara hazırlıklı olmak için firma sahiplerinin ne zaman nereden finansman sağlayacaklarını her daim biliyor olmaları gerekmektedir. 

Önerilen İçerik: İşletmenize Daha Çok Para Kazandıracak 5 Alışkanlık 

İşe Alım Süreçlerinizi Hızlı ve Etkili Hale Getirin

Şirketinizde işe aldığınız personeller doğru kişilerse, işleriniz hızla büyüyebilir. Ancak doğru kişileri bulmak için çok zaman harcarsanız, işler tersine dönebilir. Bu süreçte şirketinizdeki pozisyon açıklamalarını, pozisyonlar için gerekli kalifikasyonları ve veri tabanınızı organize etmenizi öneriyoruz. Aradığınız personeli doğru kişi yapan kriterleri net bir şekilde belirlerseniz, aday havuzunuzdan doğru kişilere daha kolay bir şekilde erişme şansına sahip olursunuz. İşe almadan önce adaylarla detaylı mülakat süreçleri yönetmeli ve onları tanıyacak soruları işe alım uzmanlarınıza sordurmalısınız. Gerekirse mülakatlara katılmalı ve adayları kabul etmeden onlara güvenip güvenemeyeceğinizi test etmelisiniz. 

Hızla Gelişmesi Muhtemel Alan İhtiyaçlarınızı Planlayın

İşlerinizi büyütmeye başladıysanız şirketinizin faaliyet alanı, departmanları ve dolayısıyla da çalışan sayısı artacaktır. Bu gerçeği öngörürseniz, planlamaları bu doğrultuda yapabilirsiniz. Eğer iş yeriniz kiralıksa, kira sözleşmesini kısa vadelerle yaptırabilirsiniz. Böylelikle zamanından önce yer değişikliği yapmanız durumunda herhangi bir yaptırımla karşılaşmazsınız.

Önerilen İçerik: İşletmenizin İlk 90 Günü

İş yeriniz sizin mülkünüz olacaksa, işletmenizin kuruluş aşamasında mülkü aldığınızda kat çıkılabilen alternatifleri değerlendirmeniz yerinde olacaktır. Bazı işletmeler esnek çalışma seçenekleri sunmaktadır. Şirket çalışanlarından bir kısmının evden çalışması mümkün hale getirilirse iş yerinin mekan değişikliği gereksinimi ortadan kalkabilir. Görüldüğü gibi birden fazla alternatif vardır, size düşen sizin ihtiyaçlarınıza en doğru yanıt vereni uygulamaktır. 

Önerilen İçerik: İş Planınızın Her Zaman Yol Göstersin

Zamanınızı Akıllıca Harcayın

İşinizi büyütmek istiyorsanız birçok sorumluluk almanız gerekir. Bazı işleri, işe yeni aldığınız personellere dağıtabilirsiniz fakat bazı konulara tek sizin hakim olmanız işletmenizin geleceği için önemlidir. Şirket sahipleri işletmeleri ile ilgili alınan tüm stratejik kararlardan sorumludur; işlerinin gidişatını değiştirebilecek kararları başkalarına aldıramazlar. Şirket kültürünüzü sağlıklı bir şekilde oluşturursanız, tüm zamanınızı işinize ayırmanız gerekmez. Müşteri ilişkileri ile ilgili konular genellikle çok zamanınızı alacağı için öncelikle şirketinizde bu işleri yürütecek sağlam ve kalifiye bir ekip oluşturabilirsiniz. Zaman içerisinde size ek külfet getiren işleri de paylaştırabilirsiniz. Bu şekilde değerli zamanınızı hangi konulara ayıracağınızı belirleyebilir ve maksimum verimlilikle çalışmaya devam edebilirsiniz. 

Önerilen İçerik: Zamanı Değil Enerjinizi Yönetin

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler