İşletmenizin İlk 90 Günü

Son Güncellenme: Sat Jun 2024 10:28

İşletmenizin İlk 90 Günü
Enes Öksüz admin

İş kurma sürecinde pek çok farklı alanda adım atmak gerekir. İşletmenizin adını seçmekte bir adım olarak adlandırılır işletmenizin operasyonel yapısını kurmanız da. Büyük, küçük, önemli ya da gereksiz pek çok adım işletmenizin hayata geçtiği ilk süreçte atılır. İşletmenizin ilk 90 günü başarılı bir şekilde geçerse bu işletmenizin temellerinin sağlam bir şekilde oturduğu anlamına gelir. İşletmenizin ilk 90 günü boyunca yapmanız ve bilmeniz gerekenler size bir ömür boyu kar ve başar getirecek işinizin temellerini atmanızda fayda sağlar. 

İlk Müşteri 

İşinize başladığınız an bir müşteriye sahip değilseniz önceliğiniz kendinize müşteri bulmak olmalı. Bu sayede karlılığınızı arttırmak için olmasa da adınızı duyurmak ve motivasyon elde etmek için bu adımı atmanız faydalı olur. Hiç müşterinizin olmaması ya da bir süre müşteri bulamamak sizi rahatsız etmemeli. Bunun bir süreç olduğunu düşünmeli ve ağınızı geniş tutmalısınız. Sizinle daha önce çalışan ve sizi tanıyan insanlarla iletişimde olmak, onlardan tavsiye almak ilk müşterilerinizi bulmanız konusunda size yardımcı olur.

Satış 

Satış bir işin başarısının temelini oluşturur. Satış tecrübesi olmayan girişimciler için sunulanlar, hizmetler ve görsellik çok daha öne çıkarken satış becerileri ikinci plana atılır. Bunu yapmak size zarar vereceği için ilk olarak ön yargınızdan kurtulması sonrasında şirketinizde satış becerileri üzerinden geliştirmeler kurgulamalısınız. Satışı yapan yegane unsur pazarlama olduğundan buna ağırlık vermeli ve yeni satış becerileri öğrenmeye çalışmalısınız.

Kazanç

Finansal tabloların en üst satırında satış gelirleri gösterilir ve karınızın altını çizmek istersiniz. Kar etmeyen bir işletmenin başarılı olduğunu söylemek mümkün olmaz. Elbette işletmenin yatırım getirisi işe, fikre ve operasyona bağlı olarak değişir ancak maliyetlerinizi düzenleyerek de karlılığınızı arttırabilirsiniz. 

Fiyatlandırmayı Değerlendir

İşletmenin fiyatlandırma politikası işe başlamadan önce muallaktır ancak bir fiyatlama yapılması gerekir. Varsayımlar üzerinden ilerlediğiniz bu süreçte ilk 90 gün boyunca varsayımlarınızı gerçeklerle yarıştırmanız gerekir. Bu nedenle fiyat stratejinizi ciddi bir şekilde planlamalı ve bu süreçte bilinen hataları yapmamalısınız.

Bir işletime başlarken hangi fiyatların müşteriye tahsil edileceği ve kazançlar hakkında varsayımlar yapmak ortak bir husustur. İlk 90 gün boyunca, varsayımlarına pazarın gerçekleri ile meydan okuyacaksınız. Fiyat stratejinize yakından bakın. En düşük fiyat sağlayıcısı olmaya çalışmanın ortak hatasını yapmayın. Düşük fiyatla rekabete girmek her işletme sahibinin aklına gelse de çok azı bunu yapmayı seçer ve yapanlardan da sadece çok büyük ölçekli stokları olan yani sürümden kazanabilecek işletmeler karlı çıkar.

Üç Aylık Hedefler 

Yeni bir iş kurmak sizin için stresli olsa da bunu en az hasarla atlatmak için planlı olmak önemlidir. Yeni başlangıçlar insanda merak uyandırdığından dolayı stres oluştursa da iyi bir kurulum yapmak için planlı olmak gerekir. Hedeflerinizi ve kilometre taşlarınızı belirlemeniz size yeni yolculuğunuzun başarı oranını yükseltir.

Girişimci Modeliniz 

İşinizdeki kişiliğinizi değerlendirdiğiniz zaman girişiminizi en iyi şekilde destekleyebilirsiniz. Kişiliğinizin işinizin ihtiyaçları ile uyumlu özellikleri işinizdeki kişiliğinizi oluşturur. Kendinizi tanıdığınız zaman işletmenize daha doğru açıdan yaklaşır ve en yüksek faydayı sunacak özelliğiniz ile bu süreçte yer alabilirsiniz.

Ödüllendirin 

Bir işe başlamak uzaya roket fırlatmanın tepkileri ile benzerlik gösterse de buna engel olmak gerekir. Yerçekimi kuvvetinden ayrılacak enerji miktarı çok olsa da zamanla enerji ihtiyacı azalır. Bu durumda işletmenizi hayata geçirmek için harcadığınız enerjiyi tanımlamak ve kendinizi ödüllendirmek için zaman ayırmanız önem taşır. Ayırdığınız zaman motivasyonunuzu güçlendirir ve size işinizde başarı sağlar.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler