Bayiliklerin Başarısını Etkileyen Faktörler

Son Güncellenme: Sun May 2024 03:13

Bayilik; en güvenli yatırımlar arasında yer alır. Ancak buna rağmen başarısız olan bayilerin varlığı da inkar edilemez. Bu yazımızda bayilerin başarısız olmalarının ardındaki potansiyel nedenleri değerlendirdik…

Bayiliklerin Başarısını Etkileyen Faktörler
Enes Öksüz admin

Bayilik almak çoğu girişimci tarafından güvenli yatırım limanı olarak görülür. Nasıl görülmesin ki? Bayilik veren firmalar tarafından sağlanan kolaylıklar, bilinen bir markanın adıyla piyasaya girmek ve hazır bir müşteri portföyüne sahip olmak gibi ayrıcalıklar tüm bayilere hızlı bir şekilde yatırımlarını amorti etme ve kâra geçme imkanı sunar.

Önerilen İçerik:Başarılı Olmak İçin Bakış Açınızı Değiştirin!

Ancak iş hayatına adım atıldığında en güvenilir fikirlerin bile kimi zaman beklenen etkiyi yaratmadığı görülür. Aynı durum bayilik alan girişimciler için de geçerli olabilir. Bu yazımızda bayilik alarak iş hayatına adım atan ancak beklediği başarıyı kazanamayanların neden bu sorunlarla yüzleştiklerine değineceğiz. Yatırımın güvenli suları olarak görülen bayilikler neden yatırımcılarının beklentilerini karşılayamaz, birlikte inceleyeceğiz.

Yanlış Lokasyon Seçimi

Bayilik almadan önce lokasyon seçimini doğru yapmanız gerektiğini neredeyse tüm yazılarımızda vurguluyoruz. Çünkü seçtiğiniz lokasyon işletmeniz ve müşterileriniz arasında bir köprü görevi görür. O köprü ne kadar geniş olursa o kadar çok müşteri işletmenize gelir. Kalabalık yerlerde, doğru hedef kitleye ulaşıldığında bayilikler para kazandırır. Fakat müşteri – lokasyon eşleşmesi doğru yapılmazsa bayilikler başarısız olabilir. O yüzden; lokasyon, lokasyon ve yine lokasyon! seçimlerine dikkat edilmesi gerektiğini yeniden hatırlatmak istiyoruz.

Önerilen İçerik: İşletmeniz İçin Lokasyon Seçimini Nasıl Yapmalısınız?

Bayilik Veren Firmalar Tarafından Verilen Eğitimlerin Yetersizliği

Her ne kadar bayilik veren firmalar yatırımcılarına marka bilinirliği gibi önemli bir avantaj sağlasa da bayilerine yeterince eğitim veremezlerse müşterilerin memnuniyetlerinin sağlanması çok da mümkün olmayacaktır. Eksik eğitim alan bayiler, faaliyet gösterdikleri sektörün de dinamiklerine göre yeterince verimli olamazlar. Başarının ardındaki temel faktörlerden birinin ürün ya da hizmetlerle ilgili mutlak bilgi olduğu gerçeğinden yola çıkarsak, bayilerin bilgilerinin eksikliğinin onları başarıdan uzaklaştıracağı sonucuna varabiliriz.

Müşteri İlişkilerinin Kötü Olması

Bayilik veren firmalar müşterilerinin sadakatini kazanmış olabilir, bu markayı tercih eden bayiler sadakatin avantajını daha firmalarını açar açmaz yaşayabilir. Ancak bu avantajın sürekliliğinin elde edilmesi için bayilik alan girişimcilerin müşteri ilişkilerine önem vermeleri gerekir. Müşterilerin memnuniyeti sağlanmadığı takdirde, müşterilerin o markanın ürünlerine erişmek için farklı alternatifleri olduğu unutulmamalıdır. Müşteriler işletmeye marka adı için girerler ancak akıllarında kalan aldıkları hizmetin kalitesi olur. Bir kere gelirler, iki kere gelirler ancak üçüncü seferde de aldıkları hizmetten memnun kalmadıkları takdirde farklı arayışlara girebilirler. Bu nedenle bayilik almayı düşünenler arasındaysanız marka bilinirliğine olan inancınızı, kaliteli hizmet politikanızla beslemelisiniz. Aksi halde yeni müşteri kazanmak bir yana, mevcut müşterilerinizi de kaybedebilirsiniz.

Önerilen İçerik: Müşterilerinizle Gerçekten İletişimde misiniz?

Önerilen İçerik: Müşterilerle Daha İyi İletişim Kurmanın Yolları

Girişimcilerin Finansal Yetersizlikleri

Bir işletme açtığınız zaman o işletmenin size para kazandırabilmesi için belirli bir süre geçmesi gerekir. Yatırımınızı amorti edeceksiniz, müşterilerinizle ilişkilerinizi sağlamlaştıracaksınız ve yavaş yavaş kâr etmeye başlayacaksınız. Bu süreçte ek bir gelirinizin olması ya da sermayenizin bulunması size büyük avantaj sağlayacaktır. Çoğu işletme başarılı olabileceğine dair ipuçları verse de girişimcilerin finansal destek bulamamasından ötürü, faaliyetlerini erken sonlandırılmak zorunda kalır. Bu nedenle bayilik veren firmalar tarafından hazırlanan sözleşmelerin dikkatle incelenmesi, sürpriz harcamaların çıkıp çıkmayacağının bilinmesi ve bayilik sözleşmesi ciddi bir şekilde okunmalıdır. Finansal açıdan kıl payı gücü yeten girişimcilerin tüm koşulları hesaba katması gerekir.

Önerilen İçerik: Az Sermaye ile İşe Başlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bayilik Veren Firmaların Marka İmajı

Müşteri sadakatini kazanmış firmaların ortak özelliğine bakıldığında bu markaların imajlarının ne denli önemli olduğu sonucuna  varılabilir. Markaların var olmaya devam etmeyi başarmalarının temel sebebi müşterilerine sundukları kalite kadar kendileri hakkında edinilen düşüncelerdir. Bayilik almadan önce seçmeyi düşündüğünüz markanın imajını dikkatli bir şekilde incelemelisiniz. Hangi firmalarla iş ortaklığı yapılmış, rakiplerinin stratejileri neler, müşterileri marka hakkında nasıl bir düşünceye sahipler vb. soruların yanıtları girişimcilere önemli veriler sunar. Siz de bayilik almayı düşünüyorsanız, bayilik veren firmalar hakkında detaylı araştırma yapmalı ve analizlerinizi somut kriterlere göre değerlendirmelisiniz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler