Gerçekten İşleyen Bir Zaman Yönetim Sistemi

Son Güncellenme: Mon Mar 2024 09:43

Zaman yönetimi her ne kadar büyük bir hevesle planlasa da sonu genellikle yapılan yanlışlardan dolayı hüsranla bitmektedir. Doğru zaman yöntemini yapabilmek için dikkat etmeniz gereken bazı şeyler bulunmaktadır.

Gerçekten İşleyen Bir Zaman Yönetim Sistemi
Fatih Bozoğlu user

Birçok kişi gerçekten işleyen bir zaman yönetim sistemi uygulamakta zorlanıyor. Zaman yönetimi kulağa herşeyi, her gün aylarca yapmak gibi düşünülüyor. Bunu uygulayanlar ise bir süre sonra bırakıyor. Çünkü bu tarz bir düzen pozitif bir değişim yaratmıyor. Bu sıkıntı ise bazı şeylerin listeden çıkarılmasına ve diğerlerinin öneminin belirlenmesine neden oluyor. Bu tarz bir program bir zaman yönetimi değil yapılacak işlerin yeniden düzenlenmesi. Zamanınızı nasıl geçirdiğinizin kaydını tutmak bir zaman yönetim sistemi değildir. Günün sonunda yorgunluk ve bıkkınlıktan başka bir şey getirmez. Etkili bir zaman yönetimi yapabilmek için değişiklik yapmak istediğiniz kısmı belirleyip bu kısımlarda değişiklik yapmanız gerekmektedir.

Önerilen İçerik : Zaman Yönetimi Konusunda Sorun Yaşıyorsanız Çare Bu Kavramlarda

Kategorize Etme

Zaman yönetimini yapabilmek için kategoriler belirlemek gerekmektedir. Takvimizin etkinliklerle ve aktiviteler ile dolu olduğunda gerçekten ne yaptığınıza dair olanları boş alanlara ekleyebilirsiniz. Günün sonunda listeye bakın ve her bir ögeyi kategorize edin. Bu sayede beklenmeye telefon gibi sürprizler ile daha kolay bir şekilde baş etmiş olursunuz. Kategorize ederken sizin için pozitif olan işleri kategorize ettiğiniz gibi negatif etkiye sahip işleri de kategorize etmeniz daha verimli olmanızı sağlayacaktır.

Dosyalarınızı Düzenleyin

Hem bilgisayarınızdaki dosyaları hem de ofisinizdeki dosyaları düzenlemek size her konuda işlerinizi daha hızlı halledebilirsiniz. Bunun için dosyalama yöntemlerini kullanmak mantıklı olacaktır. Ayrıca bilgisayarlarda yer alan kategorileme programlarını kullanarak düzenli bir dosya sistemine sahip olabilirsiniz.

Zamanlanmış Görevleri Yapmak

Zaman yönetiminin en pozitif adımı zamanlanmış görevleri yapmaktır. Yapmak istediğiniz şeyleri yapma konusunda tek engel sizsiniz. Bu nedenle en hakim olduğunuz ve en kesin planlama yapabileceğiniz konu budur. Telefon görüşmelerinden, toplantılara, e-posta cevaplamalara kadar hepsini belirleyin ve bu alanda kesinlikle disiplinsizlik yapmayın.

Önerilen İçerik : Zamanı Daha Etkili Yönetmek İçin 7 İpucu

Rahatsız Edilmemek

Önceden planlamadığımız bir şey yapıyor olabilirsiniz. Ancak üzerinde çalıştığınız bir şeyi başarmak veya bitirmek üzereyken de rahatsız edilememeniz önemlidir. Bu süreç üretkenlik açısından maksimum seviyede olduğunuz bir andır. Rahatsız edilmemeniz gereken anlardan birisi de işe ara verdiğiniz anlardır. Öğle yemeği ya da kahve molası gibi molalarda iş ile uğraşmak yerine kafanızı dinlendirmeniz günlük işlerinizi daha rahat yerine getirmenizi sağlar.

Geçmişinizin Bir Haftası

Zaman yönetiminde kategorileri belirledikten ve işlerinizi yoluna koyduktan sonra bu yöntemin size uygun olup olmadığını analiz etmek için zamanınız bulunmaktadır. Aynı zamanda bu analizinizi geçmiş haftalarla karşılaştırarak bir performans değerlendirmesi yapmalısınız. Bu sayede hayatınızda değişiklik yapmak için gerekli olan verilere sahipsiniz. Sizin için uygun programı bulduğunuzda aslında zaman yönetiminin son derece kolay ve verimli olduğunu görebilirsiniz. Bu çalışmaları uygulayarak gerekli değişiklikleri gerçekleştirerek, negatif kategoride yer alan işlere daha az vakit ayırıp kendinizi pozitif kategorideki işlere yönlendirerek bu işin son derece kolay olduğunu anlayabilirsiniz.

Önerilen İçerik : Zamanı Değil Enerjinizi Yönetin

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler