Yatırım için Hangi Altın Tercih Edilmelidir?

Son Güncellenme: Sun May 2024 01:58

Altın yatırımlarının kârlılığı sürdükçe bir yatırım aracı olarak altının yıldızı parlamaya devam ediyor. Altın alarak yatırım yapmak isteyen kişilerin tercih sıralaması ve detaylarıyla ilgili detaylar yazımızda…

Yatırım için Hangi Altın Tercih Edilmelidir?
Enes Öksüz admin

Hem küçük hem de büyük yatırımcıların vazgeçilmezi altın, farklılaşıp çeşitlenen yatırım piyasalarına rağmen gücünü korumaya devam ediyor. Altın alarak birikimlerini değerlendirmek isteyenler azımsanamayacak kadar fazla olduğu için “Yatırım için hangi altın tercih edilmeli?” sorusu da bir hayli önem kazanıyor.

Önerilen İçerik: Altın’a Geri Dönüş

Altın yatırımı yapmaya kararlıysanız tercih edeceğiniz altın çeşidinin alış ve satış fiyatları arasındaki farka odaklanmalısınız. Fiyat farkı ne kadar düşükse yaptığınız yatırımların o denli doğru olduğu sonucuna varabilirsiniz. Fiyat farkının fazla olmasını ise yatırımlarınızı şekillendirmeden önce düşünmeniz gerektiğinin en güçlü sinyali olarak kabul etmelisiniz. Orta ve uzun vadeli yatırımların göz bebeği altın, güvenirliği ve geçmeyen modasıyla bu yazımızın odak noktası olacak. Siz de birikimlerinizi değerlendirmek ve kâra geçmek istiyorsanız altın yatırımları ile ilgili önerileri değerlendirebilirsiniz.

İşçilik Maliyeti Altın Yatırımları için Önemli Bir Konudur

İncelikle işlenen altın takılar; bilezikler, kolyeler, bileklikler ve küpeler karşı konulmaz bir cazibeye sahip olsa da yatırımcılar açısından dezavantajlı olarak düşünülürler. Bunun temel sebebi alış ve satış fiyatları arasında önemli bir farkın bulunmasıdır. İşin içine işçilik girdiği zaman altın yatırım aracı olmaktan uzaklaşır. Elbette hammadde gereği değerini korur ancak altın yatırımları için işçilikli takıların tercih edilmemesi her fırsatta vurgulanmaktadır. Diğer bir deyişle işçilikli altın takı alan kişiler yatırım yapmayı çok düşünmemeli; en azından net kârlarının daha düşük olacağı gerçeğini es geçmemelidirler.

Alış Satış Fiyat Farkına Dikkat Edin; Kârlılığınız Doğrudan Etkilenir

Altın yatırımı yapmayı planlıyorsanız piyasa fiyatlarını değerlendirmenizi öneriyoruz. Alım satım fiyatları arasındaki farkın yüksek olduğu altın çeşitlerinden uzak durmanızda fayda vardır. Altının yükselen fiyatından maksimum avantaj sağlamak istiyorsanız alım satım fiyat farkının az olduğu altın çeşidine yönelmelisiniz.

Eğer çeyrek, yarım veya Cumhuriyet altını almayı planlıyorsanız üretim tarihinin önemli olmadığı Cumhuriyet altınları sizin için daha avantajlı olacaktır. Cumhuriyet altınının yüksek bir fiyata satılması birikim yapmanıza engel oluyorsa gram altınlar imdadınıza yetişecektir. Gram altınları bankalardan temin edebilirsiniz. Üstelik bütçenizi çok da zorlamayacak alternatifleri de bir arada görebilirsiniz. Birikimlerinizi 1, 2.5, 5, 10 veya 20 gramlık altınlar alarak değerlendirebilirsiniz. Gram altınların gramajları doğrultusunda farklı fiyatlara satılması küçük yatırımcıların avantajlarını arttırır ve birikimleri küçük olsa dahi kazanç sağlama imkanı yaratır.

Değerini Koruyan Altın Alternatifleri Değerlendirilmelidir

İşçilik bedeli olmayan ve mümkün olduğunca az işlem gören altınlar yatırım aracı olarak tercih edildiğinde yatırımcısına daha yüksek kazanç sağlar. Külçe altınlar, bilezikler, darphane altınları yatırımcıların tercih edebilecekleri alternatifler arasında yer alır. Ancak en avantajlısını söylemek gerekirse yatırımcıların gram altınları tercih etmesinin daha doğru bir karar olacağını belirtebiliriz.

Gram Altın, Cumhuriyet Altını ve Düz Bilezikler Sıralamasına Dikkat!

Altın yatırımlarını bilinçli bir şekilde kurgulamak isteyen yatırımcılara en çok avantaj sağlayacak altın çeşitlerinin sıralaması; gram altın, Cumhuriyet altını, darphane altınları ve düz bileziklerdir. İşçiliğin minimum düzeyde olduğu ve üretim tarihinin satış fiyatını etkilemediği bu altın çeşitleri orta ve uzun vadede yatırımcıların kârlarını çoğaltacaktır.

Önerilen İçerik: En Çok Altın Stoğuna Sahip Ülkeler

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler