En Çok Altın Stoğuna Sahip Ülkeler

Son Güncellenme: Sat Jun 2024 10:56

En Çok Altın Stoğuna Sahip Ülkeler
Enes Öksüz admin

Amerika Birleşik Devletleri dünyanın en büyük altın rezervine sahip ülkelerin başında geliyor. Ülkenin elinde bulundurduğu altın rezervi, ikinci sıradaki Almanya’nın altın rezervinin iki katından daha fazla. Amerika Birleşik Devletlerinin altın rezervi neredeyse kendinden sonraki üç ülkenin altın rezervinin toplamına eşit miktarda. Amerika Birleşik devletlerinin ardından Almanya, İtalya, Fransa ve Çin geliyor. Uluslararası Para Fonu, IMF’nin de önemli miktarda altın rezervi olduğu biliniyor. Ülkelerin altın rezervleri metrik ton cinsinden ölçülüyor.

Önerilen İçerik: Altın’a Geri Dönüş

Altın, binlerce yıldır değişen derecelerde bir değişim aracı olarak hizmet ediyor. 17. yüzyıldan, 20. yüzyıla kadar olan sürecin büyük bir bölümünde ulusal hükümetler tarafından yayınlanan kağıt paraların miktarları ülkelerin altın rezervlerine göre belirleniyordu. Uluslararası ticaret ise altın üzerinden yürüyordu. Ülkeler hem ekonomik hem de politik nedenlerden dolayı altın rezervleri oluşturmaya başladı ve bu günümüze kadar sürdü.

Günümüzde paranın tamamının altın tarafından desteklenmesini gerektirecek çağdaş bir hükümet yok. Ancak yine de hükümetler hiperenflasyona ve diğer ekonomik felaketlere karşı emniyette olabilmek için büyük miktarda altın barındırıyor ve büyük ülkelerin altın rezervleri her yıl yüzlerce ton artıyor. Ülkemiz elinde bulundurduğu 514.9 ton altın stoğu ile dünyanın en büyük altın rezervine sahip 12. ülkesi olarak kabul ediliyor.

Amerika

Amerika’nın elinde tam 8.133,5 ton altın bulunuyor. Bretton Woods Uluslararası Değişim Sistemi’nin kabul görmesi ile beraber Amerika diğer ülkelerin altınlarını da Dolar karşılığında kendi kasasında saklamaya başladı. Bugün bütün dünyanın altın rezervlerinin yaklaşık %90 ile %95’i Amerikan kasalarında bulunmaktadır.

Almanya

Almanya 3.387,1 ton altın rezervine sahip. Ancak ülke altın rezervinin sadece 3’te 1’ini kendi ülke sınırları içerisinde tutuyor. Rezervin neredeyse yarısı New York’ta bulunan Amerikan Federal Rezervi’nde yer alırken kalan %20’si ise Londra ve Paris’te yer alıyor.

İtalya

İtalya’nın elinde 2.451,8 ton altın bulunuyor. Euro bölgesinde yaşanan kriz nedeniyle İtalya hükümeti elindeki altın rezervlerinin bir kısmını satmak durumunda kalsa da ülke dünyanın en çok altın rezervine sahip ülkeler sıralamasındaki yerini koruyor.

Fransa

Fransa’nın 2.435,4 ton altını bulunuyor. Ülkenin eski başkanlarından Charles de Gaulle, Amerika’da bulunan Fort Knox’tan dolar karşılığında altın değişimi ile Bretton Woods sisteminin çökmesine neden olan isimlerden birisi. Dönemin Amerikan Başkanı Richard Nixon, ons başına 35$’ın çok az olduğunu biliyordu ve bu yüzden altının, Dolar ile değiştirilmesine son verdi.

Çin

Çin’in elinde resmi olarak 1.054,1 ton altın bulunduğu biliniyor. Rusya’nın elinde tuttuğu altın rezervi daha fazla olsa da bir çok ekonomist Çin’in açıklanandan daha fazla altın rezervine sahip olduğunu düşünüyor. Ayrıca şu anda Çin’de tüm dünyada çıkarılandan daha fazla altın çıkarılıyor ve Çin hükümetinin uluslararası topluluğa bildirmeden altın rezervlerini arttırdığı düşünülüyor.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler