Yatırım İçin Arsa Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Son Güncellenme: Fri Dec 2023 01:23

Arsa yatırımı yapmadan önce dikkat etmeniz gerekenler

Yatırım İçin Arsa Alırken Nelere Dikkat Etmeli?
Enes Öksüz admin

En çok tercih edilen yatırım araçları içinde başlarda yer alan arsa yatırımı için dikkat etmeniz gereken bazı şeyler bulunuyor. Arsa, karlı ancak riskli bir yatırım aracı bu nedenle yatırım yapmadan önce son derece dikkat etmek gerekiyor. Gayrimenkul sektörünün sürekli olarak geliştiği ve büyüdüğü son yıllarda gayrimenkul yatırımının da popülaritesi son derece arttı. Gelecekte prim yapacak yerleri doğru tespit edip bu bölgelere doğru yatırımlar yatırımcıları kazançlı çıkarıyor. Arsa yatırımı yapmadan önce uzmanlardan tavsiye almak bazı yatırımcılara çok yardımcı olabiliyor. 

Ticari Arsa Seçeneği

Arsa yatırımı yaparken dikkat etmeniz gerekenler - Ticari Arsa Seçeneği

Ticari amaçlı arsalar diğer arsa yatırımlarına göre daha çok değerleniyor. Gelişmeye başlamış olan bölgelerde veya büyük yatırımcıların yatırım yapacağı bölgelerde yeterince beklenildiği takdirde arsaların büyük kazanç sağlamaları kaçınılmaz oluyor. Yatırım yapılacak olan arsanın amaca uygun olması ve imar imkanları sunması en başta dikkat edileceklerin başında yer alıyor. Mevcut yollara ve yapılacak olan yollara yakınlığı, ulaşım imkanlarına elverişliliği ve etrafındaki ticari projelerin dikkatli bir şekilde analiz edilmesi arsa yatırımında alınan riski bir nebze olsun düşürmeye yarayabilir. Günümüzde en doğru arsa yatırımları yeni toplu konut projelerin olduğu yerlerde yer alan yatırımlar olarak kabul ediliyor. Son yıllarda gelişen yerleşim yerlerinin etrafında yer alan ticari imarlı arsalar konut imarlı arsalara göre daha yüksek getiri sağlıyor. Ancak bu arsaların getirileri 3-5 yıllık bir süre zarfında şekilleniyor. Büyük şehirlerin büyüme yönlerine doğru yapılacak yatırımlar kazançlı bir seçim olabilir. 

Önerilen İçerik: Vadelerine Göre İdeal Gayrimenkul Yatırımları

İmar Durumu Nasıl Olmalı?

Arsa yatırımı yaparken dikkat etmeniz gerekenler - İmar Durumu Nasıl Olmalı?

İmar durumu satın alınacak olan bir arsanın en önemli seçim kriteri ve arsa fiyatının asıl belirleyicisidir. Tarla vasfına sahip imarsız araziler de 5-10 yıllık bir süreci ve riski göze alan yatırımcılar için önemli birer yatırım kaynağı olabilir. Bu tarz araziler yüksek riskli ve uzun vadeli olduğu için yatırımcılara yüksek kazanç sağlama potansiyeli mevcuttur. Bu tarz arazileri satın amadan önce üzerinde kısıntılı sebepler bulunup bulunmadığı kontrol etmek gerekir. Araziye yatırım yapmadan önce hisseli mi yoksa müstakil tapuya mı sahip olduğu, sit alanı içerisinde olup olmadığı ya da su havzası içerisinde yer alıp almadığı incelenmelidir. Çünkü su havzası içerisinde ya da bir su havzasına yakın bölgede yer alan bir arazi imar izni çıkmama ihtimali oldukça yüksektir. Yine aynı şekilde ormana yakın arazilerin de orman kapsamına alınabilme durumları bulunur. Belediyelerden henüz imar planı geçmemiş olan arazilerin fiyatları bazen spekülasyonlar ile artırılabilir. Gerekli araştırmaları yaparak veya uzmanlara danışarak bu gibi durumlardan kaçınabilirsiniz. Hali hazırda imar planı olan arsalar diğer arsalara göre nispeten risksiz olsa da imar planı henüz gerçekleşmemiş olan arsalar gelecekte daha büyük kazançlar elde etmenizi sağlayabilir. 

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler

Sponsorlu Bayilikler