Ticarette Hangi Takım Önde?

Son Güncellenme: Sun May 2024 02:33

Üç büyükler arasında futbol dışında, ticarette de rekabet devam ediyor.

Ticarette Hangi Takım Önde?
Enes Öksüz admin

Üç büyüklerin arasındaki çekişme her geçen gün daha da büyüyor. Futbolun endüstriyelleşmesi ile beraber saha içindeki rekabet artık saha dışına çıkmış bulunmakta. Bilet ve kombine satışları, reklam gelirleri, yayın gelirleri gibi gelirlerin yanı sıra takımların perakende satış mağazalarından satılan lisanslı ürünler de takımların en büyük gelirleri arasında yer alıyor. Her yıl kulüplerin kasasına bu mağazalardan büyük gelirler giriyor. Takımların mağazalarında formaların yanı sıra kahve kupalarından nevresim takımlarına kadar çok çeşitli ürünler bulunuyor. Mağazaların satışları özellikle şampiyonluk zamanlarında ve derbi haftalarında inanılmaz rakamlara ulaşıyor. Takımların mağazaları dışında tüm Türkiye’yi gezen ve taraftarlara satış yapan gezici tırları bulunuyor.

Fenerbahçe

Fenerbahçe’nin perakende satış mağazası Fenerium, üç büyükler arasında en eski geçmişe sahip. Uzun süredir piyasada olmanın verdiği güvenli genellikle rakiplerine göre daha büyük satış rakamlarına sahip olan Fenerium ayrıca üç büyükler arasında en geniş ürün çeşitliliğine ve en çok perakende mağazasına sahip. Özellikle Fenerbahçe Basketbol Takımı’nın Euroleague’de şampiyon olması mağazadan yapılan satışları önemli ölçüde arttırdı. Şampiyonluğun anısına bastırılan tişörtlerden 15 gün içerisinde 35 bin adet tişört satıldı ve bu tişörtlerden Fenerbahçe’nin kasasına tam 1.5 Milyon TL girdi. Takımın ayrıca Türkiye Ligi’nde de şampiyon olması satışlara önemli katkıda bulundu. Mağaza basketbol ürünlerinden 6 Milyon TL’nin üzerinde gelir elde etti. Bu ürünlerin arasında şampiyonluk tişörtünün dışında şal, şapka, kahve kupası, minyatür kupa, anahtarlık ve rozet satışları önemli rol oynadı.

Galatasaray

Galatasaray’ın mağazası GS Store da ülkemizde önemli satış rakamlarına sahip mağazalar arasında yer alıyor. Özellikle kulüpün futbol takımının sezona başarılı başlaması da mağazalardan yapılan satışları yükseltti. Geçen sezon Türk Telekom Stadı’nın yanında yer alan GS Store’dan maç günlerinde yapılan satışların ortalaması 200 Bin TL’yi yakaladı. Geçen sezonki başarılı istatistiğin üzerine koyan GS Store’dan bu sene maç günlerinde ortalama 300 Bin TL civarında gelir elde ediliyor. Galatasaray bu sezon ise GS Store mağazalarından yaklaşık 25 Milyon TL kar elde etmeyi hedefliyor. GS Store’da en çok satılan ürünler arasında formalar, taraftar bileklikleri, kahve kupaları ve tişörtler yer alıyor.

Beşiktaş

Geçtiğimiz yıllarda, lisanslı ürün satışlarında rakiplerinin biraz gerisinde kalan Kartal Yuvası’nın gelirleri Beşiktaş’ın Süper Lig’de üst üste iki sezon şampiyon olması ve üçüncü yıldıza kavuşması ile beraber önemli ölçüde arttı. Ayrıca takımın Şampiyonlar Ligi’nde başarılı bir performans yakalaması forma satışlarını önceki yıllara göre %150 oranında arttırdı. Geçen sezon 78 Milyon TL’lik ciroya sahip olan Kartal Yuvası mağazalarından bu sene 150 Milyon TL gelir elde edilmesi bekleniyor. Takımın bu sene de başarılı bir grafik çiziyor olması satışların artarak devam edeceğini gösteriyor. Kartal Yuvası mağazalarında forma dışında yaklaşık 60’ın üzerinde lisanslı ürün çeşidi bulunuyor.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler