Sosyal Medya Kullanırken Kariyerinize Zarar Vermemek İçin Dikkatli Olun

Son Güncellenme: Thu Jul 2024 06:49

Sosyal medya profillerinizin işe alım uzmanları tarafından incelendiğini biliyor musunuz? İş bulmak istiyorsanız bu yazımızı mutlaka okumalısınız!  

Sosyal Medya Kullanırken Kariyerinize Zarar Vermemek İçin Dikkatli Olun
Enes Öksüz admin

Sosyal medya platformları hem çalışanlar hem de iş arayışında olan kişiler için birçok imkan yaratır; niteliklerin, başarıların ve gönüllü olarak katılım sağlanan faaliyetlerin paylaşıldığı bu mecralar doğru kullanılırsa tartışmasız çok önemli avantaj sağlarlar. Ancak yapılan yanlış paylaşımların iş bulma şansını azaltacağı veya mevcut işin kaybına neden olabileceği de unutulmamalıdır. İnternet ve sosyal medyanın yaygın olarak kullanılması insan kaynakları departmanlarında çalışan kişilere mülakat yapacakları adayları detaylı bir şekilde inceleme şansı sunar. Bu nedenle paylaşımlara dikkat edilmesi kariyer fırsatlarını kaçırmamak adına önem taşır.

Kaçınılması Gereken Sosyal Medya Hataları

2017 yılında Jobvite tarafından yapılan bir araştırma sonucunda negatif izlenim yaratan sosyal medya davranışları şu şekilde sıralanmıştır.

  • Bağımlılık ile ilgili resim ya da post paylaşımları; Yurtdışındaki çalışanlar bu konuda biraz daha serbest olsa da ülkemizde de sigara ve alkol içerken çekilen fotoğrafların işe alım uzmanları üzerinde negatif bir etki bıraktığı söylenebilir. Bu paylaşımlar iş bulma şansını azaltmaktadır.
  • Politik paylaşımlar; İş arayan ya da işini kaybetmek istemeyen kişilerin politik söylemlerden kaçınması öneriliyor.
  • Yazım ve imla yanlışları; Online paylaşımlarda yazılan yazılar da paylaşımların içeriği kadar önem taşıyor; en azından işe alım uzmanları için. Anadilini doğru kullanamayan kişilerin işe girme şansları düşüyor.
  • Lüks tüketim alışkanlıklarının sergilenmesi; Maddi durumu iyi olan ve bunu milyonlarla paylaşmaktan rahatsız olmayan kişilerle firmalar çalışmayı tercih etmiyor.

Bu tarz paylaşımlar haricinde, sosyal medyada yer almamak da işe alım uzmanlarında negatif bir izlenim bırakıyor. Diğer bir deyişle işe alım uzmanları sosyal medyayı aktif kullanan ancak paylaşımlarının sınırlarını çizebilen kişilerle çalışmayı tercih ediyor!

Online Varlığınızı Kontrol Edin

Aktif olarak iş arayışındaysanız; internette kendinizle ilgili bilgilere erişmeye çalışın. Profesyonel imajınıza zarar verecek resimler, yazılar ya da postlar bulursanız iş başvurusu yapmadan önce silin. Bu önerinin temel amacı firmalardan bilgi gizlemenizi teşvik etmek değildir. Ancak geçmişte kalan ve unutulan paylaşımların yükünü taşımak istemiyorsanız hatırlatmalarımızın faydasını göreceğinizi umuyoruz.

Önerilen içerik: En Ölümcül Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri

Sosyal Medyayı Nasıl Kullanmalısınız?

İş arayanlar veya halihazırda bir şirkette çalışanlar sosyal medya hesaplarını özenli bir şekilde kullanmalıdır. Paylaşımlarına dikkat etmeli ve profillerinin mümkün olduğunca profesyonel görünmesini sağlamaya çalışmalıdır. Nasıl mı?

  • Geçmiş dönemde başardığınız işlerin görselleri, linkleri ya da aldığınız ödülleri sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Mülakat sırasında söylemeye gerek duymadığınız bazı başarılarınız düşündüğünüzden çok daha fazla etkileyici olabilir. İşe alım personellerinin sizi değerlendirirken yeterince bilgiye sahip olması avantajınız olacaktır.
  • Gönüllü olarak sosyal sorumluluk projelerinde yer alıyorsanız mümkün olduğunca bu faaliyetlerin resimlerini profillerinizde paylaşmalısınız. Ancak bu konuda da ölçünün önemli olduğunu unutmayın. Göstermelik ve gereğinden fazla yapılan paylaşımlar yanlış algılanmanıza neden olabilir.

Sosyal medya sunduğu imkanlar kadar riskleri de beraberinde getirmektedir. Özgürlüğün doyasıya yaşandığı bu platformlar zaman içerisinde iş dünyası tarafından alenen takibe alınmıştır. Profesyonel iş hayatınızda belirleyici olan elbette performansınız ve başarılarınız olacaktır. Ancak çalıştığınız ya da çalışmayı istediğiniz firmaların kültürlerine ters paylaşımlar yaparsanız sosyal medya özgürlüğünün aleyhinize işlediğinize şahit olabilirsiniz. Bu nedenle mümkün olduğunca dikkatli olmalı ve bir paylaşım yapmadan önce yanlış anlaşılıp anlaşılmayacağını sorgulamayı alışkanlık haline getirmelisiniz.

Önerilen İçerik: Hangi Ürün İçin Hangi Sosyal Medya

Önerilen içerik: Sosyal Medya Pazarlamasında Başarı Getirecek 8 Kural

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler