Şikayet Etmeyi Bırakıp Başarının Keyfini Sürmek İçin 7 Yöntem

Son Güncellenme: Sat Mar 2024 04:14

Şikayet etmeyi alışkanlık haline getirdiyseniz, sürekli negatif düşünmek hayatınızın bir parçası haline gelmiştir. Bu alışkanlıktan kurtulmalı ve bir an önce hayatınızın kontrolünü ele geçirmelisiniz.

Şikayet Etmeyi Bırakıp Başarının Keyfini Sürmek İçin 7 Yöntem
Enes Öksüz admin

Hepimiz istediğimiz işi kurup hayal ettiğimiz hayatı yaşayabilecek güce sahibiz. Fakat çoğumuz sürekli negatif düşüncelere odaklandığımız için sahip olduğumuz bu gücün farkına dahi varamayız. Özellikle sürekli şikayet etmeyi alışkanlık haline getirdiysek; bizden kaynaklanan ya da kaynaklanmayan her şey ile ilgili endişelenmekten bitip tükeniriz.

Şikayet etmeyi günlük hayatlarının bir parçası haline getiren insanlar için şikayetlerinin çok haklı sebepleri bulunur. Yatırım yapmak ve girişimlerini hayata geçirmek için ya yeterli finansman kaynakları yoktur, ya başkaları yüzünden tüm işleri ters gidiyordur ya da şans bir türlü onların yanına uğramıyordur. Ancak bu noktada kısır bir döngüye girilir; maalesef şikayet ederek sonuç bulunmaz; aksine tüm çözüm yolları kapalı gibi görünür.

Hepimiz, şikayet etmek söz konusu olduğunda; kendimizce haklı olduğumuz bahaneler üretebiliriz. Aslına bakılırsa şikayet edip kaybettiğimiz fırsatları görmeye çalışarak hayata karşı önemli çıkarımlar elde edebiliriz. Fakat bu alışkanlığımıza “Dur!” diyebildiğimiz noktada başarının anahtarını da elimize geçiririz. Nasıl mı?

Yaratıcılığınızı Arttıran Videolar İzleyin

Sizinle benzer deneyimleri yaşayan ve aynı yollardan geçip başarıya ulaşmış kişilerin konuşmalarının yer aldığı eğitici ve öğretici videoları izlemenin faydasını mutlaka görürsünüz. Empati kurarak ya da daha önce hiç fark etmediğiniz bazı detayları keşfederek kişisel farkındalığınızı arttırabilirsiniz. Daha yaratıcı olabilir, olaylara daha farklı bakmaya başlayabilir ve zaman zaman da olsa kendinizi sorgulamanın faydalarını deneyimleyebilirsiniz.

Önerilen İçerik: Başarılı Olmak İçin Bakış Açınızı Değiştirin!

Kendinize İyi Davranın

Sürekli şikayet etmek işlerinizin aksamasına yol açsa da kendinize verdiğiniz zararlar işlerinizin başarısızlığından daha ağır olabilir. Kendinizi acımasızca eleştirmek bazı durumlarda zihninizi farklı düşünmeye yönlendirse de kendinize acı vermekten sakınmalısınız. Hayatınızı salt başarıya adamayın, kendinize de zaman ayırın. Sizi iyi hissettiren ve keyif aldığınız faaliyetlerde bulunun; tatile çıkın, sevdiğiniz arkadaşlarınızla zaman geçirin ya da canınız ne yapmak isterse kendinizi ödüllendirin.

Niyetinizin Gücünü Kullanın

Hepimizin hayatında gerçekleştirilmek istenen amaçlar vardır. Amaçlarınızı, niyetlerinizi aklınızdan çıkarmayın. Daha az şikayet eder hale gelmeye başlayarak asıl amacınıza daha fazla hizmet edebilirsiniz. Sakinleşin, hedeflerinizin gerçekleştiği zamanların hayalini kurun ve zaman içerisinde hayallerinize ulaşmanın düşündüğünüz kadar imkansız olmadığının farkına varın.

Önerilen İçerik: Başarı İçin Doğru Hedefi Nasıl Koyarsınız?

Günlük Tutun

Başarınızın tadını çıkarmak için 7 yöntem

Bu önerinin sizi biraz rahatsız edebileceğini biliyoruz. Günlük tutmak deyiminin belli yaş gruplarına özgü bir eylem olup sizin için zaman kaybı olduğunu iddia edebileceğinizin farkındayız. Ancak her gün sizi mutlu eden, minnettar olduğunuz şeyleri not etmeye başlamanızı öneriyoruz. Zaman geçince geriye baktığınızda başarılarınızın temel taşlarını keşfetmenin mutluluğunu yaşamanın keyfini hissedeceksiniz.

Hedeflerinizi Başkalarıyla Paylaşın

Sevdiğiniz, güvendiğiniz ve fikirlerine saygı duyduğunuz kişilere başarmak istediklerinizden bahsedin. Sizi tanıyan bu kişiler muhtemelen negatif yönlerinizin de farkında olacaklardır. Onlardan pozitif düşünme konusunda yardım isteyebilirsiniz.

Vaktinizi Dolu Dolu Geçirmek İçin Yeni Aktiviteler Bulun

Şikayet etmeyi alışkanlık haline getiren kişilerin davranışlarına dikkat edin. Genellikle canları sıkılınca şikayetleri bir bir artar. Siz de şikayet etmeyi bırakmak ve hedeflerinize odaklanmak istiyorsanız boş zamanlarınızı mümkün olduğunca azaltın. Hem kendinizi geliştirebileceğiniz hem de eğlenebileceğiniz yeni aktiviteler bulun. Yeni bir dil öğrenin, spora yazılın, kamp yapın; içsel bir yolculuğa çıkın.

Çocuklarla Ortak Özelliklerinizi Saklamayın

Çocuklar oyun oynarken dünyalarını değiştirirler, eğlenirl er, tüm sıkıntılarından kurtulurlar. Yaşınız büyüdü diye bu lüksünüzün elinden alınmasına izin vermeyin. Kabul edin; siz de eski günlerinizi özlüyorsunuz; o zaman neden sadece kendinizi mutlu edecek şeyler yapmıyorsunuz? Deneyin, değişimi hissedeceksiniz.

Önerilen İçerik: 30 Yaşından Önce Başarılı Olmak Hayal Değil!

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler