30 Yaşından Önce Başarılı Olmak Hayal Değil!

Son Güncellenme: Thu Apr 2024 04:32

Kendi işini kurma cesaretini gösteren herkes başarılı olmak ister. Başarının gelmesi için ise takip edilmesi gereken yol haritaları vardır. Franchise alarak ş hayatına başlamanın avantajlarını kullanın ve kârlılığınızı arttırın.

30 Yaşından Önce Başarılı Olmak Hayal Değil!
Enes Öksüz admin

Çoğumuz hayatımızın belirli bir döneminde kendi işimizin sahibi olmayı isteriz. Nasıl istemeyelim ki? Uzayan mesailer, hak ettiğimizi düşündüğümüz ücreti alamamak, patronla yapılan zorlu görüşmeler sonucu kapıyı çekip çıkmak en büyük isteğimiz haline gelir. 

Kuşak farklılıklarını da gözlemleyebildiğimiz günümüzde özellikle gençler arasında kendi işine sahip olma isteğinin giderek yaygınlaştığını görüyoruz. Y kuşağının zorlu çalışma şartlarına ayak uydurmak istememesi, yeni fikirleri hayata geçirmek için gösterdikleri çabalar da yepyeni üstelik genç girişimcilerin sayısını hızla arttırıyor. Cesareti olan ve iş sahibi olabilmek için kararlılık gösteren gençlerin girişimcilik hayalleri hızla gerçeğe dönüşüyor. Bu iş fikirleri arasında en çok tercih edilenlerin başında da, tahmin edebileceğin gibi franchise almak bulunuyor. Hangi yaşta olursa olsun girişimcilik ruhu taşıyan ve birikimlerini en risksiz şekilde kazanca dönüştürmek isteyenler için franchise veren firmaların sundukları destekler, markalarının gücü ve hali hazırda hedef kitlelerinin bulunması gençler için de franchise almanın önemini arttırıyor. 

Girişimcilik kariyerine franchise alarak başlayanların hepsinin başarılı olabileceğine dair bir genelleme yapılamaz; ancak doğru stratejiler kullanıldığında bu iş modelinde başarılı olmamak için de hiçbir gerekçenin bulunmadığı da bilinir. 

İşte franchise alarak başarılı olmayı sağlayacak ipuçları…

Azminizi Koruyun

Franchise sahibi olan kişilerin her daim azimlerini ve kararlılıklarını koruması beklenir. Başlangıçta bir bedel ödenir ve bu bedel ödendikten sonra en yaygın inanış o işin sahibi olunduğu yönündedir. Başarılı bir franchise işletmek istiyorsanız bu işin kendi işiniz olduğunu düşünebilirsiniz ancak bu işin tek sahibinin siz olduğunuz yanılgısına düşmemelisiniz. Faaliyetlerinize başladığınızda franchise bedeline ek olarak harcamanız gereken paralar olabilir ancak bu paraları külfet olarak görmemeli ve uzun dönemde getirisinin çok daha fazla olduğunu düşünmelisiniz. Üstelik bu iş modelinin siz sunduğu destek ve eğitim avantajlarını da yaşayabilir ve deneyimlerinizi bir üst noktaya taşıyabilirsiniz. 

Pazarı Araştırın ve Farklılaşın

Franchise alarak iş hayatına atıldıysanız karşılaştığınız fırsatları tanımlayabilmenin birçok avantajını yaşarsınız. Örneğin hedef kitlenizin sektörünüzle ilgili ihtiyaçlarını belirlemeniz ve bu ihtiyaçlara doğru çözümler bulmanız sizi potansiyel rakipleriniz arasında farklılaştıracaktır, stratejinizi doğru kurgulamanız gerekir. Bu nasıl yapılır derseniz, işe başlamadan önce ya da ticari faaliyetleriniz devam ederken diğer franchise alan girişimcilerle görüşebilirsiniz. Sektörde karşılaşabileceğiniz sorunları en başından öğrenip nasıl üstesinden gelebileceğinizi belirlediğiniz zaman ayakta kalmanız kolaylaşacaktır. İşletmeniz bir kere başarı sağlayıp size para kazandırmaya başladığında sonsuz fırsatlarla karşılaşmaya devam edersiniz. Pazarı ve pazara yön veren dinamikleri takip ederek deneyimlerinizi arttırabilirsiniz. Yeni ürünler, müşterilerin ihtiyaç duyabileceği teknolojiler ya da hizmetleri tespit ederek pazarda varlığınızı güçlendirebilirsiniz. 

Öğrenmeye Devam Edin 

Franchise aldığınız zaman en zorlu seneniz ilk seneniz olacaktır. Adaptasyon süreciniz artık başlamıştır ve kısa sürede sistem işleyişi ile ilgili birçok yeni bilgi ile donatılırsınız. Daha önce sektörel deneyiminizin olması da karşılaşacağınız sorunları azaltmakta çok fayda sağlamayacaktır, bu gerçekle yüzleşmelisiniz. 

İşleriniz büyüdükçe işinizin sadece sizinle ilgili olmadığını anlayacaksınız, çalışanlarınız için de işinizin en az sizin için olduğu kadar önemli hale geldiğini fark ettiğiniz anda sorumluluklarınızda da artış olacak. Bu sorumluluğu yerine getirmek için en büyük avantajı ise sürekli öğrenmeye devam ederek sağlayabilirsiniz. 

Kendi işinizi kurmak, franchise iş modelinde olduğu gibi birçok artıyı size sunsa da, bu süreç her zaman fedakarlık yapmanızı ve çok çalıştırmanızı gerektirir. Amacınızdan sapmadığınız ve vazgeçmediğiniz zaman ise gerçek başarıları tadacağınızı aklınızdan çıkarmayın.

Önceki haberimiz Facebook hakkında ve muhtemelen Facebook Online Yemek Siparişi Hizmeti Verecek başlığı ile hepinizin ilgisini çekecektir. Göz atmanızı tavsiye ederiz. 

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler