Özgüveninizi Azaltacak Davranışlardan Kaçının

Son Güncellenme: Sat Jun 2024 11:32

Azalan özgüveninizin nedeninin aslında sadece “siz” olduğunuzu hiç düşündünüz mü? Sürekli tekrarladığınız davranış modelleri özgüveninizi giderek azaltabilir.

Özgüveninizi Azaltacak Davranışlardan Kaçının
Enes Öksüz admin

Özgüven eksikliği nedeniyle potansiyelini kullanamayan birçok kişi var. Gerek karşılaştıkları zorluklar sonucunda takındıkları tavırlar; gerekse hissettikleri yüzünden bu kişiler kendi başarılarının önündeki en büyük engel haline geliyorlar. Zaman içerisinde hislerini benimseyip gerçekten yetersiz olduklarını içselleştirdikleri nokta da ise geri dönülmesi zor bir davranış modeline sarılıyorlar.

Önerilen İçerik: 30 Yaşından Önce Başarılı Olmak Hayal Değil!

Kendi kendinin en büyük engeli haline gelince; başkalarının ne dediği, başarılanlar ve elde edilen zaferler dahi anlamsızlaşıyor. Özgüven ve başarı arasında doğal bağlantı hiçe sayılarak giderek toplumdan soyutlanıyor.

İnsanlarla diyalog kurmaya çekinen, kendine güvenmeyen ve her konuda yetersiz olduğunu düşünen insanların aslında çok sağlam potansiyelleri olduğu gerçeği bile zaman içerisinde önemini yitiriyor.

Özgüvenini arttırmayan üstelik her bir hareketiyle iyice azaltan bu insanlar başarılı olmayı nedense kendilerine layık görememeye başlıyorlar. Bazı davranışların sürekli tekrar edilmesi, kalıcı özgüven zedelenmesine neden oluyor. Bu yazımızda bu davranışları detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

Kendimizle Konuşurken Hep Negatif Olmamız Özgüvenimizi Azaltır

Hepimiz kendi kendimize konuşuyoruz. Olayları değerlendiriyor, yaptığımız hareketlerin doğruluğunu kafamızda tartıyoruz. Bu açıdan yaklaşıldığında kendimizin çok büyük bir potansiyel barındırdığını düşünebiliriz. Sürekli olumsuzluklarımıza odaklanırsak motivasyonumuzu düşürmüş oluruz. Kendi kendimizi geriye çekmeyi alışkanlık haline getirirsek özgüvenimizin zaman içerisinde uçup gittiğini fark etmeyiz bile; geriye dönüp baktığımızda sadece gittiğini görürüz.

Önerilen İçerik: Başarılı Olmak İçin Bakış Açınızı Değiştirin!

Başkalarının Ne Düşündüğüne Çok Önem Vermek Özgüvenimizi Azaltır

Başkalarının bizim hakkımızda ne düşündüğüne çok fazla odaklanırsak doğrulanma ihtiyacımızı başkalarına bağlarsak özgüvenimizi kaybedebiliriz. Elbette zaman zaman başkalarının onaylamasına ihtiyaç duyabiliriz ancak bu ihtiyacın ölçüsünü koruyamazsak kendimize zarar veren yine biz oluruz.

Sadece Zayıf Yönlerimize Odaklanırsak Özgüvenimizi Kaybederiz

Sadece kötü niteliklere mi sahibiz? Hiç mi iyi bir yönümüz yok? Elbette güçlü yönlerimiz ve diğer kişilerden daha iyi olduğumuz taraflar var. Ancak bazılarımız bu gerçeği görmezden gelerek özgüvenlerini zedelemeye devam ediyor. Önümüzde başarılı olma imkanı varken negatif özelliklerimize yoğunlaşırsak başka bir sonucun ortaya çıkmasını beklemek gerçekçi olmayacaktır, haksız mıyız?

Potansiyelimizi Boşa Harcamak Özgüvenimizi Azaltır

Potansiyelimizi boşa harcadığımızı fark etmek kadar acı bir deneyim olmasa gerek. Diğerlerinin bizden nasıl bir adım öne geçtiğini sorgulamak ve bulduğumuz tüm nedenleri olumsuz hanemize birer birer eklemek çok yıpratıcı değil mi? Beynimizde tüm sorguladıklarımız zaman içerisinde bize zarar vermeye başlar, bu düşüncelerden sıyrılmalı ve özgüvenimizi arttırmak için kendimize yatırım yapmaya devam etmeliyiz.

Önerilen İçerik: Başarı İçin Doğru Hedefi Nasıl Koyarsınız?

Özgüven Neden Bu Kadar Önemlidir?

Özgüvenimiz; nasıl düşünüp olayları nasıl algılayacağımıza yön verir. Hayata karşı duruşumuzu etkiler. Pozitif ve negatif olgular arasındaki içsel savaşımızı özgüvenimiz kazanırsa kendimizi her ortamda çok daha rahat ifade edebilmeye başlarız. Başkalarının ne düşündüğünü düşünüp kafamızda sorgulamadan önce doğru olduğunu düşündüğümüz şekilde davranabiliriz.

Özgüvenimiz yüksek olursa; çevremizdeki kişileri de kendimizi de daha mutlu edebiliriz. Çekingenlikten kaynaklanan geri çekilmelerimiz; yerini özgür irademizle aldığımız kararlara bırakır, kendimiz olabiliriz.

“İnsanlar ne düşünür?” sorunundan uzaklaşıp kendi hayatımızı kendi istediğimiz doğrultuda şekillendirebiliriz. “Keşke” dediğimiz şeylerin yerini “iyi ki” söylemlerimizin aldığını fark ederiz; daha dik dururuz.

Tüm bu değişimlerle beraber manen ve madden daha başarılı kişiler haline geliriz, vazgeçmeden mücadele ederiz. Biliriz ki; çabalarsak üstesinden gelebiliriz. Başarısız olursak, başarısızlığımızı da kabulleniriz. Özgüvenli olmak sadece başarıları kucaklamak değildir, başarısızlıkların üstesinden gelebilmektir. İşte bu nedenle özgüveninizin sarsıldığı zamanlarda bu gidişata bir dur deyip yolumuza devam etmeliyiz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler