McDonald’s Efsanesinin Sonu Mu Geliyor?

Son Güncellenme: Mon Mar 2024 09:38

Hem fast food sektörü hem de franchise sistemi dendiğine akla gelen ilk markalardan birisi olan McDonald’s son yıllarda bayilerilerini memnun etmenin çok uzağında gibi gözüküyor.

McDonald’s Efsanesinin Sonu Mu Geliyor?
Enes Öksüz admin

Amerikan fast food franchise sektörünün simgesi haline gelmiş markalarından birisi olan McDonald’s’ın bayilikleri özellile 2017 yılında markadan şikayet etmeye başladı. Bayiler son 12 yılın en kötüsünün 2017 yılı olduğunu ve işlerin bu şekilde devam ettiği takdirde içerisinden çıkılmaz bir hal alacağını açıkladı. Bayi memnuniyeti araştırması sonucunda marka 5 memnuniyet puanı üzerinden sadece 1.69 almayı başardı. McDonald’s ‘ın memnuniyet ortalaması bir önceki 1.81 puanın da altına inmiş oldu. Araştırma 200’den fazla McDonald’s bayisinde yapıldı. Ayrıca aynı araştırmada satışların 2.3 düştüğü ortaya çıktı. Bu da markanın 5 aydır arka arkaya satış kaybı yaşadığını ortaya koydu. Araştırma sonucuna göre bir süredir McDonald’s, bayi sahiplerini memnun etmekten çok uzakta gözüküyor. Ayrıca markanın bu problemlere verebileceği bir cevabı olmaması bayi sahiplerini daha da çok düşündürüyor.

Düşüşün Nedenleri

McDonald’s bu düşüşün önüne geçmek için yeni hamburger seçenekleri ve tüm gün kahvaltı servisi gibi alternatif denemelere gitti ancak bayilere göre sorun bu tarz değişikliklerin çok ötesinde. Bayilere göre McDonald’s’ın düşüşünün ardında üç büyük neden yatıyor. Bu nedenlerin başında markanın sürekli olarak indirim yapma politikası yer alıyor. Bayi sahipleri sıradan menülerden bütün içeceklere kadar hepsinde indirim ya da kampanya olmasından dolayı çalışan maaşlarını karşılamakta zorlanıyor. Bu da ikinci en büyük sorun olan çalışan maaşlarını doğuruyor.

Bayiler ürünlerde sürekli indirim olmasından dolayı çalışanların maaşlarını ödemekte zorlanıyor. Özellikle küçük bayiler bu yüzden işletmelerini kapatmak zorunda kalıyor. Bayilere göre markanın çalışması zor hale getirdiği şeylerden birisi de mutfak. Karmaşık hazırlama süreçlerine sahip yiyecekler yüzünden servis yavaşlıyor. Bayiler, markanın eski ve müşteriler tarafından sevilen, adı McDonald’s ile özdeşleşmiş olan menülere geri dönmesi gerektiğini düşünüyor. Ancak bir anda gelen yeni ve farklı menüler müşterilerin pek ilgisini çekmiyor ve müşteri memnuniyetini düşürüyor. Bayi sahipleri, markanın bir çok fikri olduğunu ve bunların arasından hangisi tutacak diye rastgele denediğini iddia ediyor.

Yapılan Değişiklikler

Bu sene başında şirketin CEO’su Steve Easterbrook yaptığı açıklamalarla bazı yeni değişiklikler duyurmuştu. Bu değişikliklerin başında ise günün her saati kahvaltı servisi, müşterinin kendi tercihlerinden oluşacak hamburger ve yeni bir tavuk sandviç geliyordu. Her ne kadar günün her saati kahvaltı servisi müşterilerin büyük ilgisini çekse de bayi sahiplerin bunların asıl sorunu kapatamayacağını düşünüyor. McDonald’s’ın dünyanın dört bir yanında bulunan bütün bayilerinin %81’i franchiselardan oluşuyor. Bu da McDonald’s’ı dünyanın en büyük franchise zinciri haline getiriyor ancak bayi sahiplerinin memnuniyetten uzak olması düşündürücü. Her ne kadar şirketin son haftalarda hisseleri artmış gibi gözükse de McDonald’s’ın genel grafiği memnuniyetsiz bayi sahiplerinden ve müşterilerden oluşuyor gibi gözüküyor.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler