Bayilik Sistemlerinde Tek Odağınız Ürünler Değildir

Son Güncellenme: Tue Apr 2024 02:20

Hizmet tedariği son dönemlerde pek çok firmanın talep ettiği bir hizmet olması ile ön plana çıkıyor. Kurumsal firmaların taleplerini karşılayarak kendinize bir iş yaratabilir ve gelir elde edebilirsiniz. 

Bayilik Sistemlerinde Tek Odağınız Ürünler Değildir
Enes Öksüz admin

Bayi olmak istediğinizde ilk önceliğiniz alternatiflerinizi araştırmak olur. Bayilik satın almaya karar verme sürecinde karşınıza hizmet ve satış odaklı fikirlerin çıkacağını bilirsiniz. Bu en yaygın bayilik sistemlerinin hizmet ve satış odaklı olmasından kaynaklanır. Eğer alternatif fikirler arıyorsanız, hizmet sektöründe bayilik veren firmalar ile ilgili araştırmalar yapabilirsiniz. Daha az göz önünde olan, büyük çoğunlukla kurumsal müşterileri olan ve hizmet odaklı çalışan bir sistemde bayi olarak yer alabilirsiniz. 


Kurumsal Hizmet Tedariği Nedir?

Firmalar güvenlik, temizlik, işçilik ve ustalık gibi hizmetlerle kendi bünyelerinde uğraşmak istemezler. Bu her bir hizmetin kendine has bir biriminin olması ve yönetilmesi gerekliliği ile alakalı olduğundan oldukça masraflı olabilir. Her departmanla ayrı ayrı uğraşmak yerine bu hizmetleri dışardan alan firmaların sayısının çok fazla olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. Özellikle güvenlik ve temizlik gibi düzenli hizmetlerde firmalar mutlaka kurumsal olarak hizmet tedariği sağlayan firmalar ile çalışır. Kurumsal hizmet tedariği sağladığınızda uzun süreli anlaşmalar yapacağınızdan emin olabilirsiniz. Firmalar bu tür hizmetler söz konusu olduğunda her zaman kesin çözümlerden yana olurlar. Hizmet tedariği sağlamak istediğiniz alan veya alanlara göre bayilik sistemlerini araştırabilirsiniz. Güvenlik hizmeti sağlamak için güvenlik şirketlerinin bayilik sistemlerine, temizlik hizmeti sağlamak için ise hizmet tedariği yapan büyük markalara veya temizlik firmalarına bakabilirsiniz. Bu noktada önemli olan sizin hizmet veren kişilerle ilgili olan bağlayıcılığınızdır. Bazı sistemler özellikle temizlik ve işçilik ile ilgili hizmetlerde bünyesinde pek çok insanı barındırıyor ancak bu insanlarla kurumsal bir bağ kurmuyor. Bu kişilere gelen kısa ya da uzun süreli taleplere göre komisyon alarak gelir elde ediyor. Kurumsal hizmet tedariğini satış ortaklığı üzerinden kurduğunuz zaman daha farklı bir yapılanma içerisine girmeniz gerekir. Satış ortaklığı kurduğunuzda ana firmanın mevcut yapısına göre hareket etmeniz gerekir. Hizmet tedarikinde kurumsal yapının gerektirdiklerini sağlamanın yanı sıra hizmetin ve kalitesinin de standart olmasını sağlamalısınız.

Neden Tercih Edilir?

Firmalar dışardan aldıkları hizmetlerin tamamını tek bir firmadan alma şansına sahip olduklarında bu şansı mutlaka kullanırlar. Dışardan hizmet almanın bile firma içerisinde bir kontrolü olduğundan dolayı tüm hizmetleri tek kalemde kontrol etmelerini sağlayarak büyük avantaj elde edebilirsiniz. Siz dahil olduğunuz sistemle birlikte tüm hizmetleri tek bir çatı altında toplama hizmeti sağladığınızda kısa sürede vazgeçilmez olabilirsiniz. Bir markanın satış ortaklığını yapıyor olmanız o markanın kalitesine ve standartlarına da ortalık yaptığınız anlamına gelir. Firmalar sizden hizmet almayı tercih ettikleri takdirde her defasında ya da uzun vadede hep aynı standartta kaliteli hizmete sahip olacaklarını bilirler. Ayrıca kurumsal bir şekilde hizmet sunuyor olmanız da sizin için önemli bir tercih sebebi olacağından dolayı bu tür bir girişime karar verdiğinizde mutlaka bilinen bir markanın satış ortaklığını tercih etmeye özen göstermelisiniz. Sizin odağınızda olmayan ama bilinen pek çok marka olduğunu bayilik sistemlerini araştırmaya başladığınızda keşfedersiniz. Bu nedenle doğru bayiliği bulmak için biraz zaman harcamaya ve detaylı araştırma yapmaya özen göstermelisiniz. 


Marka Gücü ile Hizmet Edin

Firmaların hizmet ihtiyaçlarını sağlamak istediğiniz zaman yeni bir girişim kurmamak için çeşitli nedenlere sahip olduğunuzu ufak bir araştırmayla görebilirsiniz. Mevcut bir girişimci ile satış ortaklığı yapmanın avantajlarını değerlendirdiğinizde yeni bir marka yaratmaktan kolayca vazgeçebilirsiniz. Sunmak istediğiniz hizmet tedariki ne olursa olsun bu alanda adını duyurmuş, markalaşmış bir yapıda satış ortağı olduğunuz zaman markanın elde ettiği tüm faydalardan rahatlıkla yararlanabilirsiniz. Marka bilinirliğine sahip olmak siz yeni bir girişimde daha iyisini yapacak olsanız bile çok önemlidir. Marka bilinirliği kurumsal firmaların tercih etme kriterleri arasında önceliklidir. Kurumsal firmalara hizmet tedariki sağlamak istediğinizde sıfırdan marka oluşturmak ve bu markaya bilinirlik yaratmak için harcayacağınız zamanı daha farklı şekillerde değerlendirebilirsiniz. Kurumsal bir yapıya sahip olmanın getirdiği zorlukları bir kenara bırakmak, markalaşma ve pazarlama çalışmalarında daha güçlü adımlar atma şansına sahip olmak ve sektörde kısa sürede daha güçlü bir pozisyona gelmek için bayilik sistemlerinin gücünden yararlanmalısınız. 

 

Bir önceki yazımızda istihdam sefeberliği kapsamında, devlet tarafından verilen destekleri inceledik. İşletme sahipleri için çok karlı desteklerin anlatıldığı İstihdama Devlet Katkıları Büyüyor başlıklı yazımızı okumanızı öneririz.  

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler