İşletmenizi Otomatize Etmenin Yolları

Son Güncellenme: Sat Apr 2024 01:18

İşletmenizi başlı başına bir ekosistem haline getirmek hem işletmeniz hem de sizin için yararlı olacaktır. İşletmenizde günlük işler için harcadığınız zamanı, işletmenizi geliştirmek ve büyütmek için harcayın.

İşletmenizi Otomatize Etmenin Yolları
Enes Öksüz admin

Aynı işlerin sürekli olarak tekrarlanması, zaman kayıpları ve gereksiz bürokrasiler işletmenizin işleyişini yavaşlatmaktadır. Ancak yapacağınız bazı değişiklikler ile işletmenizin işleyişini daha otomatik hale getirerek size kalan vakitte işletmenizi büyütecek ve geliştirecek bazı adımlar atabilirsiniz.

Teknolojiyi Kullanın

İşletmenizin istatistiklerinizi dijital verilere dönüştürmek mümkün. Daha sonra elde ettiğiniz verileri iler ile işletmenizin geleceği hakkında bilgi sahibi öğrenebilirsiniz. Google Cloud ve Microsoft Azure gibi hizmetlerin sunduğu yapay zeka teknolojilerini kullanarak fiyatlarınızdan, reklam giderlerinize kadar bir çok şeyi otomatize edebilirsiniz.

Satış ve İşletme Döngüleri Kullanın

Satış döngüsü herhangi bir müşteri ürünlerinize ilgi göstermeye başladığında başlar ve satış gerçekleştiğinde biter. İşletme döngüsü ise sunduğunuz ürün ya da hizmete müşteri çekme sürecinizdir. Birçok kişi işletmelerini yeni açtığında işletme döngüsü için yeterli paraya sahip olmamaktadır. Ancak büyük şirketler sürekli olarak işletme döngüsünü kullanırlar ve trafik yaratmak için para harcarlar. İşletmeniz para kazanmaya başladıktan sonra sizde bu adımı gerçekleştirebilirsiniz.

Eleman Almaktan Çekinmeyin

Herkes herşeyi gerektiği gibi yapmak zorunda değildir. Örneğin sosyal medya ve e-posta pazarlama gibi işler için birilerini işe alabilirsiniz. Otomatize etmek demek etrafında en verimli takımı oluşturmak anlamına gelmektedir.

Günde 20 Dakika Çalışın

Teknoloji birçok e-ticaret platformları sunmaktadır. Bunları kullanarak işletmenize günde sadece 20 dakika ayırarak onun ayakta durmasını sağlayabilirsiniz. İşletmenizi ilk açtığınızda herşeyi sizin yapmanız gerekmektedir ancak daha sonrası için böyle bir şart bulunmamaktadır. Başka kişilere zaman ve para yatırımı yaparak işletmenizi sizden daha iyi hale getirmelerini sağlayabilirsiniz.

İşinizde Değil İşiniz İçin Çalışın

İşletmenizi açarken herhangi bir kaçamak yapmak için zamanınız yoktur. Bu süreç dikkat, efor ve uzun geceler anlamına gelmektedir. Ancak işletmenizi açtıktan ve ayakta durabilir hale getirdikten sonra kendinizi günlük operasyonların dışına alarak, işletmenizi nasıl daha iyi hale getireceğiniz konuları üzerine çalışabilirsiniz. Bunu yaparken zamanınızın size ne kadara mâl olacağını hesaplayın. Bu paranın altındaki işlerin dış kaynakları kullanarak halledilmesini sağlayabilirsiniz. Ekibinizi kontrol altında tutmak için haftalık raporlama programı hazırlayabilir ve bu programı haftada üç defa kontrol edebilirsiniz.

5 Adımlı Bir Plan Oluşturun

İlk olarak herşeyi kendiniz için öğrenin. Siz olmadan da işleyebilecek kritik pozisyonlar için artı, eksi listesi hazırlayın. İkinci olarak asla şirket parasını harcamayın. Kendinize bir maaş belirleyin ve kişisel harcamalarınızı oradan gerçekleştirin. Üçüncü olarak zayıf yönlerinizi bilin. Bir COO tutmak yapacağınız en akıllıca yatırımlardan birisi olabilir. Bu COO sizin zayıflıklarınızın işe yansımasını engelleyecektir. Dördüncü olarak eleman ihtiyacı olan her pozisyon için bir kriter belirleyin. Son olarak ise bu planı devreye sokun. Sizin işletmeniz için bazı şeyleri sizden çok daha iyi yapabilecek insanlar mevcut. Onlara işlerini yapmalarına izin verin.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler