İşletmenize İyi Bir Başlangıç Yapmak İçin 5 Öneri

Son Güncellenme: Sat Jun 2024 10:32

İşletmenize İyi Bir Başlangıç Yapmak İçin 5 Öneri
Enes Öksüz admin

Başarılı olmak için ilerlemeniz gereken bir yol olduğunu aklınızdan hiçbir zaman çıkarmayın. Bu yol sizin deneyimsizliğinizi atlatacağınız ve başarılı olma konusunda kendinizi geliştireceğiniz bir sürecin önemli bir parçasıdır. Kendi işinize sahip olmaya karar verdiğiniz zaman bunun kolay olmadığını bilmeniz gerekir. Çünkü tecrübe sahibi olmadan çıktığınız yolda aynı anda pek çok farklı unsura ihtiyacınız olacak. Başarılı girişimcilerin başarıları hiçbir zaman tesadüf değildir. Başarılı olmak için motivasyon sahibi, heyecanlı ve çalışkan olmanız gerekir. Tüm bunların yanında

Öncelikle, heyecan verici iş dünyasına dahil olmaya karar vermeniz konusunda tebrikler! Tecrübesi olmayan yeni bir işe başlamak korkulacak bir şey değildir, çünkü girişimcilerin başarısı yalnızca deneyimlerinden değil başlangıç sahiplerinin motive, heyecanlı ve çalışkan olmasından kaynaklanmaktadır! Başarılı olmanız için bir fırsatınız olduğu sürece ve zaman ve emek harcamak isteyeceğiniz sürece, önceden deneyime sahip olmayabilmeniz bir sorun olmayacaktır! İşletmenizi başlatma konusunda bazı ipuçları:

Detayları Araştırın

İş fikriniz bir anda parlamış olabilir. İlk etapta size çok mantıklı gelen bir fikir üzerine biraz düşünüldüğü zaman o kadar da keyifli olmayabilir. İş fikrinizin temelinde yer alan ürün ya da hizmeti güzel bir şekilde araştırmak, gireceğiniz sektörün rekabet dinamiklerini incelemek doğru adımlar atmanızı sağlar. Piyasanın şartlarının sizin için uygun olup olmadığını, pazara girmenin avantaj ve dezavantajlarını gözden geçirdiğiniz zaman iş fikrinizle ilgili en doğru kararı verebildiğinizi görürsünüz. Bu aşamada rakiplerinizi değerlendirmeye almalı ve fikrinizin güçlü ve zayıf yönlerini değerlendirirken rakiplerinizi de göz önünde bulundurmalısınız.


Yer Seçimi 

Başlangıç konumuz işinizin geleceği açısından oldukça önemli olduğundan en doğru yeri seçme konusunda aceleci davranmayın. Bayilik veren firmalar yer seçimi konusunda destek sağlarken siz eğer kendi fikrinizi hayata geçirecekseniz biraz araştırma yapmalısınız. Hem sizi zorlayacak yasal süreçleri öğrenmeli hem de rekabet yoğunluğuna göre lokasyon seçmelisiniz. 

Önerilen İçerik: İşletmeniz İçin Lokasyon Seçimini Nasıl Yapmalısınız?


Olmazsa Olmaz: İş Planı

İş planına sahip olmak her girişimcinin olmazsa olmazları arasında yer alır. Sahip olduğunuz iş planının tek düze planlardan olmadığından emin olun. İş planı iş fikrinizin başarılı olması ile doğrudan ilgili olsa da sadece yapmak için yapılmış bir plan işinizin olumsuz etkilenmesine neden olur.

Önerilen İçerik: İş Planınızın Her Zaman Yol Göstersin

Doğru Kişilerle Çalışın

Bir işin başarılı olmasının temelinde o işle ilgilenen insanlar yer alır. Görevi, konumu ve gereksinimleri ne olursa olsun her alanda doğru insanlarla çalıştığınızdan emin olun. Aksi takdirde zaman ve para kaybetmenin yanı sıra iş fikrinizi de kaybedebilirsiniz. Pek çok değişkeni bir araya getirdiğiniz zaman işlerin yolunda gitmesini beklersiniz. Takım çalışması ve ekip ruhu ile ayağa kalkacak bir şirkette yanlış tercih yapma lüksünüz olmaz. Doğru insanı işe almak tecrübesi olmayan insanlar için oldukça zor olabilir. Bu nedenle doğru insanı nasıl seçeceğinize dair tüyoları öğrenebilir ya da bu alanda uzman olan kişilerden yardım alabilirsiniz. 

Prosedürleri Unutmayın

Yasalara uymak zorunda olduğunuzu, iş fikriniz ya da işletmeniz ne kadar küçük ölçekli olursa olsun yasaların sizin için de geçerli olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Kullanıcı sözleşmenizden ürün ve hizmet standartlarınıza kadar her unsurun yasalara uygun olması işinizle ilgili olası aksaklıklar yaşamanızın önüne geçer. Bu durum size uzun vadede büyük kazançlar sağlayacağı için en ufak bir detayı bile asla atlamayın. Çünkü atladığınız ufak bir detay bir gün karşınıza büyük bir sorun olarak çıkabilir. 

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler