İşletmeler Tarafından Kabul Edilmesi Gereken Bazı Acı Gerçekler

Son Güncellenme: Sun Jun 2024 05:34

İşletmeler Tarafından Kabul Edilmesi Gereken Bazı Acı Gerçekler
Enes Öksüz admin

İşletmeler başarılı günlerini geçirirken herkes bu başarıyı paylaşır ancak işletme sahipleri en büyük payı kendilerinde görebilir. Diğer taraftan işletmenin başarısızlıkla karşı karşıya kaldığı durumlarda yöneticiler bu durumu çalışanların üzerine yıkma eğilimi göstermektedir. Başarılı işletmeciler ise birçok insanın gördüğünden daha fazlasını ortaya koyan kişilerdir. Bu çalışmalar saatler süren araştırmaların ve incelemelerin sonunda alınan kararların öncüsü niteliğindedir. Bir işletme içerisinde özellikle işletme sahibinin kabul etmesi gereken bazı acı gerçekler vardır. 

Güven Otomatik Bir Şekilde Oluşmaz

İş yerinde güven pozisyon ile birlikte gelen bir şey değildir. Ayrıca zaman içerisinde doğal olarak karşılıklı bir güven duygusunun gelişeceğini ya da çalışanlar tarafından sevilen birisi olmanın yanında güven getireceğini de düşünmek en büyük hatalardan birisidir. İyi liderler kendilerini zorlayan durumlarda ileriye doğru adım atabilen ve bu durumların kendilerini şekillendirmesine izin verenlerdir. Güvenilir, efektif ve sevilen birisi olmak zaman ve enerji isteyen bir şeydir. Güvenilir bir lidere sahip olan işletmeler için başarı elde etmek daha kolaydır. 

Önerilen İçerik: Başarılı Yöneticilerin Kullanması Gereken 3 Kelime

Nezaket Önemlidir

Bazı işletme sahipleri bu pozisyonda olunca ağızlarına geleni söyleyebileceklerini düşünürler. Bunun nedeni ise işletmede çalışanlarla arkadaş olmak değil onlara liderlik etmek hissidir. Ancak tek bir düşüncesiz söz bile işletme içerisinde büyük bir probleme neden olabilir. Diğer taraftan işletme içerisinde tesis edilecek olan nezaket ilişkisi problemlerin önüne geçilmesinde veya erkenden çözülmesinde önemli bir rol oynar. 

Önerilen İçerik: İşletmelerde Ekip Ruhu

Söz Vermek Kolaydır

Herkes gibi işletme sahipleri de büyük planlarından bahsedebilir ancak bu planları devamında planların gerçekleşmesi için atılması gereken adımlar atılmadığında bir süre sonra verilen sözlerin bir değeri kalmayacaktır. Bu yüzden kendinizi hedeflerinize adayın. Çok çalışma sonucunda verilen sözler tutulduğunda ofis çalışanları sizin dediğini yapan biri olarak kabul edecektir. bu sayede bir sonraki planınızı destekleyecekler ve başarıda yer almak isteyeceklerdir. Bu durum işletmelerin hedeflediği başarıya ulaşımı kolaylaştırır. 

Mevcut Durum Güvenlidir

İşletmeler Tarafından Kabul Edilmesi Gereken Bazı Acı Gerçekler

Özellikle yeni işletmelerde her şey yolunda giderken köklü değişiklikler yapmaya gitmek büyük bir hata olarak kabul edilir. Bu tarz değişikliklere ofis çalışanları endişe ile yaklaşır. Bu yüzden yeni fikirleri ortaya atmak veya büyük değişiklikler yapmak için işletmenin yeni zorluklara göğüs gerebileceği doğru zamanı beklemek önemlidir. 

Çoğunluğun İyiliği

Başarılı işletmelerin yöneticileri genellikle çoğunluğun iyiliğini düşünen ve mütevazi olmak için her gün çaba harcayan kimselerdir. İşletme içerisinde çoğunluğun iyiliğini düşünmek işletmenin iyiliğini düşünmek ile eş değer olabilir. İşletme sahipleri kendileri hakkında düşünmeye ne kadar az zaman harcarsa bu durum o kadar iyiye gider. 

İşten Ayrılanların Olması Normaldir

Her ne sebeple olursa olsun işletme içerisinde yaşanan ayrılıklar olumsuzluk gibi görülür ancak bunların olması son derece normaldir. Güven kazanan, planları doğrultusunda ilerleyen ve çalışanlarına nezaketle yaklaşan işletme sahipleri bile bu tarz ayrılıklar ile başa çıkma konusunda problem yaşayabilir. Sıfırdan kurulan işletmelerde bazı ayrılıklar kişisel sebeplerden dolayı olabilir, bazıları değişmeyi ya da zorluğu göze alamaz. Bu durumun olağan kabul edilmesi diğer çalışanların rahatsız etmek yerine durumun üstesinden gelmelerini kolaylaştırır. 

Önerilen İçerik: Yaratıcı Kişileri Projelerle Barıştırmanın 3 Yolu

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler