İşletme Planı Nasıl Oluşturulur?

Son Güncellenme: Fri May 2024 08:00

Küçük ya da büyük her işletme bir plana ihtiyaç duyar. Plan ise bir amaç ve hedef doğrultusunda oluşturulduğunda anlamlıdır.

İşletme Planı Nasıl Oluşturulur?
Enes Öksüz admin

Eğer küçük bir işletme açmayı düşünüyorsanız, işletme planının ne olduğundan ve buna ihtiyacınız olduğundan haberiniz olmayabilir. “Peki gerçekten işletme planının amacı nedir ya da küçük işletme için gerekli midir ?” gibi sorularınız olabilir. Küçük işletmelerin uzun ömürlü olabilmeleri ve başarıya erişebilmeleri için doğru planlanmış bir işletme planına ihtiyaç duyulur. Doğru bir işletme planı hazırlamak için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur. İster klasik, ister basitleştirilmiş bir plan olsun her işletmenin bir plana ihtiyacı vardı ve doğru hazırlanmış bir işletmeler için başarı kaçınılmazdır. 

İşletme Planı Nedir?

En basit haliyle işletme planı işletmeniz, ürününüz, servisiniz, gireceğiniz market ve hedefinizin ve bu hedeflerinize nasıl ulaşacağınızı yazdığı bir kağıt parçasıdır. Yeni bir işletme kurarken oluşturulan pazarlama planı ve finansal plan gibi planlardan farkı yok. İşletme planı, diğer planları bünyesinde barındıran bir yol haritası gibidir. Bu yol haritası işletmenizi büyüyen bir şirkete dönüştürecektir. 

Önerilen İçerik: İşletmenizin İlk 90 Günü

Neden Bir İşletme Planını İhtiyaç Vardır?

Neden Bir İşletme Planını İhtiyaç Vardır?

İşletme planı birden fazla şeye amaca hizmet etmektedir. Bu amaçlar işletmenizin türüne ve yer alacağı pazara göre değişiklik göstermektedir. Ancak ürününüz ya da pazarınız ne olursa olsun bir işletme planınız olmak zorundadır. Peki bu plan ne işe yarar?

İşletme planı ile bankalara kredi için başvurabilir, yatırımcılara gidebilir ya da bir ortak sahibi olabilirsiniz. 

İşletmenizin yer alacağı marketi anlayarak, rekabeti araştırarak ve fizibilite çalışmaları yaparak işletmenizin gerçek hedeflerini belirleyebilirsiniz. Bunların her birisi işletme planının içerisinde yer alan ögelerdir. 

Yeni ve küçük bir işletme olarak sadece nerede olduğunuzu ya da nereye gelmek isteyeceğinizi bilmeniz değil aynı zamanda oraya nasıl geleceğinizi de bilmeniz gerekir. İşletme planı bunu görmenizi sağlayacaktır. 

Önerilen İçerik: İş Planınızın Her Zaman Yol Göstersin

İşletme planı, işletmeniz için büyüme çalışmaları ile beraber işletme stratejisinin, kültürünün, yöneticilerin ve çalışanların hakkında alacağınız kararları daha doğru almanızı sağlayacak. 

İşletme planınızın finansal kısmı işletmenizin bütçesinin baz alınarak oluşturulduğunda aylık nakit akışının takibi için kolaylık sağlar. Bu kolaylık ile büyüme hedefleri ve karlılık daha kolay yönetilebilir hale gelir. 

İşletme Planı Çeşitleri

İşletme Planı Çeşitleri

Aralarında girişim planları, işletme içi planlama dokümanları, stratejik planlar, operasyonel planlar gibi planların yer aldığı işletme planları finansal yönden büyümeye yönelik olarak geliştirilir. Ancak bütün bu versiyonların hepsi genel olarak iki format halindedir. Bir tanesi klasik işletme planı diğer ise basitleştirilmiş ya da tek sayfa işletme planı. 

Klasik işletme planı birçok küçük işletme sahibinin düşündüğü hatta bazen korktuğu olandır. Genellikle uzun ve resmi dokümanlardan oluşur ve bu yüzden de yeni işletme sahipleri için genellikle bıktırıcıdır. Klasik plan; yönetici raporlarından, şirket açıklamasından, ürün veya servisten, market analizinden, pazarlama stratejisinden, yönetim raporlarından ve finansal analizlerden oluşur. Hazırlaması uzun sürer. 

Basitleştirilmiş plan ise kabaca klasik işletme planının giriş adımıdır. Bu planda ise işletmenin vizyonu, misyonu, görevleri, stratejileri, potansiyel giderleri, hedeflenen gelirleri ve aksiyon planı yer almaktadır. Basitleştirilmiş olduğundan dolayı daha kısa sürede hazırlansa da bazı önemli market verilerini içerdiğinden dolayı son derece önemlidir. 
 

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler