İş Planı Kavramı Hakkında Tüm Bilmeniz Gerekenler

Son Güncellenme: Mon Mar 2024 08:25

İş planı yeni kurulmıuş olan ya da faaliyete geçmiş olan işletmelerin ilerleyebilmesi için hazırlanmış olan bir yol haritası gibidir.

İş Planı Kavramı Hakkında Tüm Bilmeniz Gerekenler
Fatih Bozoğlu user

İş planı yeni kurulmıuş olan ya da faaliyete geçmiş olan işletmelerin ilerleyebilmesi için hazırlanmış olan bir yol haritası gibidir. İşletme hedeflerinin tutturulması, yapılan işin sürekli kılınması ve başarılı olması, şirketin gelecekte varlığını sürdürebilmesi için bu iş planının mutlaka olması gerekmektedir. İş planında sadece işletmenin hedefleri ve bu hedeflere nasıl ilerleyeceği değil işletmenin karşısına çıkacak potansiyel engeller ve bu engellerin nasıl aşılabileceği gibi unsurlar da olması gerekmektedir.

Önerilen İçerik : İş Planınız Her Zaman Yol Göstersin

İş Planı Nedir?

Dışarıdan bakıldığında iş planı standart bir çalışma gibi düşünebilir ancak bu kadar basit değildir. İşletmenizin geleceğinin temelini oluşturan iş planı ne kadar detaylı olursa o kadar iyidir. Hedeflerinizde size kılavuzluk edecek olan bu plan özellikle finansal varlıkların korunması açısından     işletmenizin yer alacağı bir çerçeve olarak kabul edilmektedir. İş planının önemli maddelerinden birisini de yatırımlar oluşturmaktadır. İleride yapılacak olan potansiyel yatırımların önceden belirlenmesi ve yatırım yapılıncaya kadar bu alanların yakından takip edilmesi iş planı dahilindedir. Bu da işletmenin sadece hedeflerini değil aynı zamanda potansiyel hedeflerinin de oluşturulmasını sağlar. İyi bir iş planı ile işletmenin karşısına çıkacak olan fırsatlar ve engeller büyük oranda önceden tahmin edilmiş olur. İş planı detaylı bir şekilde hazırlanmış olan işletmelerin ayakta kalma süreleri çok daha uzun olmakla beraber hedeflenmiş başarıyı yakalama süresi de çok daha kısalmaktadır.

İş Planının Amacı Nedir?

İş planının amacı kısaca işletmenin gelecekteki yerinin önceden doğru bir şekilde tahmin etme çalışmasıdır. İşletmenin başarıya gidecek olan yolunda rehberlik eden iş planı aynı zamanda büyük sürprizlerin çıkmasını önlemek amacıyla da yapılmaktadır. Şirketin olumlu ya da olumsuz anlamda her türlü gelişmeye önceden hazır olması ve buna göre aksiyon alması minimum zarar görmesini ve maksimum fayda görmesini sağlar. Bu nedenle iş planı ne kadar sağlam olursa işletmenin de durumu o kadar sağlam olur. Gelecekte şirketin yerini doğru tahmin etmek aynı zamanda yapılacak olan yatırımlar konusunda daha cesur adım atma gibi faydalar sağlamaktadır. Doğru bir iş planı ile işletmelerin geleceği garanti altına alınmaktadır.

İş Planı Nelerden Oluşur?

İş planları kabaca üç ana maddeye ayrılmaktadır. İşin konsepti, pazar ve nakit akışı kabaca iş planını oluşturan başlıklardandır. İlk bölümde işletmenin yer aldığı sektör, sunduğu ürün ya da hizmet yer alır. Pazar kısmında ise potansiyel hedef kitlenin bilgileri, pazarlama stratejilerinin bir özeti ve rakiplerinize göre nasıl pozisyon alacağınız gibi satışa ve pazara yönelik bilgiler bulunmaktadır. İş planının üçündü kısmında ise şirketin finansal yönden ön görüsü bulunur. Geliri, nakit akış tablosu, bilançosu ve diğer finansal analizlere göre şirketin durumu ya da durumunun ne olacağını gibi bugüne ve geleceğe yönelik finans bilgileri yer alır.

Bir Önceki Yazımızı Okudunuz mu ? : Influencer Pazarlama Ne Kadar İşe Yarıyor?

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler