İnovasyonun Geleceği Neden Açık?

Son Güncellenme: Mon Mar 2024 10:07

İnovasyonun Geleceği Neden Açık?
Enes Öksüz admin

İnovasyon, şirketlere ve kişilere ihtiyaç duydukları her şeyi teknoloji ve değişim ile birlikte sunar. Yenilikler artık girişimlerde ve iş yerlerinde çok büyük rol oynuyor. İnsanlar başarıya giden yolda inovatif düşünce biçimini benimserken geleneksel çözümler her zaman geri planda kalıyor. Başarılı girişimler geleceğe hazırlananlar ve bir sonraki yenilikçi fikri bulmak için yaratıcılığını geliştirecek girişimler oluyor. 

Açık İnovasyon Nedir?

Açık inovasyon kurumların yeniliği çok yönlü ele alma şekli olarak değerlendirilebilir. Kurum içi ve kurum dışı kaynakların bir arada kullanılabileceği yaklaşımı olarak iş dünyasında yer alan açık inovasyon kurumların sınırlayıcılıktan kurtulmasını destekler. Yeni bir ürün üretmek için yola çıktığınız zaman standart prosedürde ürünü mevcut yapının geliştirmesi ve piyasaya sürmesi gerekir. Ancak açık inovasyon ile farklı gruplardan ve kişilerden destek almak ve yenilikçi bir sistemi birlikte yaratmak mümkün oluyor. Şirketler her zaman mevcut olanla yetinmek ya da bunu geliştirmek zorunda değildir. Yenilikçi bir iş planı dışardan şirkete dahil edilebilir ve uygulanabilir. Sınırlamaları kaldırmak ve şirketin iç dünyası ile dış dünyasının arasındaki duvarları şeffaflaştırmak açık inovasyonun getirileri arasında yer alır. 

Sistem Nasıl Çalışır?

Başarılı bir şekilde yenilenen şirketle geleceğe yönelik büyük bir vizyona sahipken hem de yarının ürün ve hizmetlerini nasıl gerçekleştireceklerini bilirler. Büyük ve küçük şeylere birlikte baktığınız zaman inovasyon gerçekleşir. Her fikir açık inovasyon için uygundur. Ortak yenilikler yapmak için şirketinizi geliştirmek her zaman efektif olmaz. Örneğin yeni bir tüketici grubuna gitmek istediğiniz zaman şirket bünyenizde bu istekle ilgili analizler yapacak bir anket grubu kurmak yerine sosyologların yer aldığı bir ekip ile çalışabilirsiniz. Bu tercih deneyim kazanma sürecinde yaşayacağınız kayıpların önüne geçerken aynı zamanda hızlı bir şekilde adım atmanızı sağlar. 

Sizi Bekleyen Zorluklar Nelerdir?

Yeniden düşünme inovasyonu kendince bazı zorluklara sahip olsa da yeniliğe giden yolda engellerin üstesinden gelmek gerekir. İnovasyon ekibi ne kadar risk almak istedikleri ile ilgili ortak paydada yer almak zorundadır. Şirketler gelecekle ilgili yenilikçi fikirler konusunda bazen çok ciddi maliyetleri göze alabilirken bazen daha güvenli adımlar atmayı seçebiliyor. Bu noktada doğru bir cevap vermek hiçbir zaman mümkün olmadığından dolayı sürtüşmeleri en aza indirmek için aynı görüşü paylaşabilmek ya da kabul edebilmek önemlidir. 

Önerilen İçerik: Yerinizde Saymayın: Sıfırdan Değil Yeniden Üretin!

Açık inovasyon ile işletmelerin ve endüstrilerin birbirleri ile çalışma şekilleri değişikliğe uğrar. Artık her bir kuruluş gelecekte en iyi vizyonu yaratabilmek için birlikte  çalışmaya ve paylaşmaya açık olmak durumundadır. Açık inovasyona başlamak için işletmenizin büyük resmine bakmayı tercih edin. İşletmeniz için birlikte çalışabileceğiniz ya da konuşabileceğiniz insanlarla iletişime geçin. Teknolojinin ve buna bağlı olarak geleceğin değişmesi yenilik yapmayı, işbirliği yapabilmeyi ve adaptasyon sürecini her zamankinden daha önemli bir noktaya taşır. Açık inovasyon şirketlere ve kişilere öncülük edebilmelerini sağlayacak araçlar verir. 

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler