İnovasyon Nedir ?

Son Güncellenme: Sat Jun 2024 09:30

İnovasyon zaten var olan bir şeyin yeni bir kullanım şeklini oluşturmak veya mevcut sonuçları bir araya getirerek ortaya farklı bir şey çıkarmaktır.

İnovasyon Nedir ?
Fatih Bozoğlu user

İnovasyon kelime anlamı olarak aslında yenilik demektir. Ancak hem bir süreci hem de bu süreç sonunda alınan sonucun yeniliğini ifade etmektedir. Kelime Latince’de yeni ve değişik birşey yapmak anlamına gelen innovare kelimesinden türetilmiştir. İnovasyon sadece yeni ve önemli bir fikir bulmak değildir. Bu fikri hayata geçirmek, uygulamaya koymak ve bu doğrultuda bir değer katan ya da mevcut kaliteyi geliştiren yeni ürünler, servisler ya da sistemler oluşturmaktır. Teknolojik değişim ve yönetimsel restorasyon da inovasyon örneklerinden biri olabilmektedir. İnovasyonun, yeni bir  gelişmiş ürün ya da servis ortaya koyan ürün inovasyonu, yeni ve geliştirilmiş üretim yöntemlerinin uygulandığı süreç inovasyonu ve bir ürünü markete yeni bir şekilde ulaştırma yollarının yer aldığı tedarik zinciri inovasyonu veya pazarlama yöntemlerinin, ürün tasarımlarının ve paketlemelerin, kampanyaların ve fiyatların değiştirildiği ve geliştirildiği pazarlama inovasyonu gibi çeşitleri bulunmaktadır.

Önerilen İçerik : İnovasyonun Geleceği Neden Açık?

İnovasyon Neden Önemlidir?

Yapılan çalışmalara göre her işletme daha inovatif olmanın yollarını aramaktadır. İşletmelerin yaklaşık olarak %90’ı için inovasyon birinci sıradadır. Sonuç olarak inovasyonun önemi artmaktadır ve bu artış anlamlı bir şekilde ilerlemektedir. Günümüzün ekonomik senaryosunda yenilikçilik stratejik planlamada baş faktör rolünü oynamaktadır. Değer ve zenginlik yaratmaya inovasyonun liderlik ettiği bilinen bir şeydir. Hatta bir işletmenin başarısı için gerekli olsa da uzun vadede işlerin büyümesini sürdürmek için tek başına yeterli değildir. Günümüzde inovasyona her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Her organizasyon ve işletme, küreselleşmenin, göçün, teknoloji ve bilg i devrimlerinin ve iklim değişikliği konularının etkisini büyük bir biçimde hissediyor. İnovasyonun getireceği katma değer ve istihdam tabanını genişletme gibi etkiler aynı zamanda yaşam kalitesini iyileştirecek ve dünyayı genç nesiller için daha iyi bir yer haline getirecek.

Bir Önceki Yazımızı Okudunuz mu ? : Son Yılların İlgi Çeken Girişimi IPTV Bayiliği

 

İnovasyonun Girişimciler İçin Önemi

Ekonomi girişimlerin ve işletmelerin bir araya gelmesinden oluşmaktadır. Endüstri liderlerinin değişen zamana ayak uydurması sayesinde ekonomi ayakta kalmış ve çoğunlukla toplulukların ihtiyaçlarını karşılamıştır. Her küçük işletme ekonominin ayrılmaz bir parçasıdır. Bu işletmeler olmadan ekonomimiz ayakta kalamazdı. Ancak bir işletme kendi sürdürülebilirliğini korumak için toplumun ve halkın taleplerini yerine getirebilir ve sürekli olarak evrim geçirebilmelidir. Her işletme çalışkan, yenilikçi ve becerikli olmak zorundadır. Girişimimde inovasyonun birden fazla önemi bulunmaktadır. Bir ürün veya çözüm üretmenin yeni yolu ile ortaya çıkan inovasyon ile hizmet sektöründe yer alan bir işletme müşterilerinin sürekli değişen ihtiyaçlarını karşılamak için bir başka hizmet türü ile genişleyebilir. Gİrişimcilikte inovasyonun bir diğer önemi de işletmenin uzun ömürlülüğü için oynadığı roldür. Toplum içindeki ihtiyacı gören ve buna bir çözüm getiren işletmeler bu çözümü daha konforlu bir hale getirmek için de inovasyonu kullandı. Girişimciler güncel eğilimleri ve talepleri takip ederek ve kaliteden ödün vermeden daha fazlasını üreterek aslında inovatif davranıyorlar.

Eğer sizde birikiminize karlı bir yatırım aracı bulmak istiyorsanız Bayilik Veren Firmalar arasından size uygun olan yatırım aracını bulabilirsiniz.

Düşük Bütçeli İş Fikirleri : 10.000 - 25.000 TL ile Yapılacak Düşük Bütçeli İşler?

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler