Yerinizde Saymayın: Sıfırdan Değil Yeniden Üretin!

Son Güncellenme: Tue Apr 2024 04:17

Başarılı olmak için atomu parçalamanıza gerek yok! Yerinde saymayan ve güncellenmiş ürün ya da hizmetlerini hedef kitleleriyle buluşturan markalar farklılık yaratır.

Yerinizde Saymayın: Sıfırdan Değil Yeniden Üretin!
Enes Öksüz admin

Günümüzde iş hayatında farklılaşabilen kazanıyor. Bu farklılık kimi zaman yanlış yorumlansa ve kulak uzun yoldan tutulmaya çalışılsa da aslında tüm bu çabalar ne kadar yerinde, hala tartışılıyor. 

Bayilik veren firmalar incelendiği zaman dikkatimizi çeken önemli bir unsuru sizlerle paylaşmak istiyoruz. Marka olabilmeyi başaran ve marka bilinirliğini arttıran firmaların ortak özelliği rakiplerinden hep bir yönleriyle farklılaşmış olmalarıdır.

Hiç dikkatinizi çekti mi? Aynı ürünü satan fakat bunu farklı konseptlerle satan firmalar hep daha çok ilgi çekiyor. 

Diğer bir durum da aynı ürünü güncelleyerek piyasaya sunan, ürünü geliştiren firmalarda gözleniyor. Piyasanın hali hazırda tanıdığı bir ürün, birkaç önemli değişime uğruyor ve tekrar piyasaya sunuluyor. Sonuç; mutlak başarı. 

“Aynı ürünü insanlar neden alsın, aynı hizmetin bir üst versiyonu neden tercih edilsin?” sorularınızı duyuyoruz; ancak insanlar riskli tercihler yapma konusunda sizler kadar cesur olmayabilirler, değil mi?

Özellikle ilk ürün ya da hizmet yeterince başarılı ise ister istemez satın alma dinamikleri bu şekilde değişim gösterebilir. Ürün efsanevi ise, memnuniyet yüksekse bir sonraki de aynı sükseyi yakalamayı başaracaktır. 

Aklınıza bir örnek geldi mi? 

Milyonları Etkileyen Markalar

Apple ne yapıyor? 2 senede bir Iphone’un bir üst modelini; senede bir, aynı telefonun bir üst versiyonunu çıkarıyor. Özüne bakarsanız işletim sistemi ya da teknik özellikleri aşağı yukarı benzer modellerin gelişmiş şekillerini piyasaya sürüyor. 

Bu yolla milyarlarca dolar ciro yapıyor ve efsanevi kuyruklar mağazaların önünde beliriyor. Elbette ürünlerde ciddi değişiklikler var fakat temel prensip aynı; her ürün bir diğerinden çok daha iyi ve yüksek performanslı oluyor ancak ürünün temel özellikleri sabit tutuluyor. 

Apple örneğini seçmemiz çok ütopik gelebilir ancak anlatmak isteğimizi çok iyi yansıtıyor. Apple’ın başarılı olması için sıfırdan farklı bir ürün çıkarmasına gerek yok, hali hazırda bilinen, tanınan, sevilen ve hatta fan kitlesi olan bir hazineye sahip!

Mevcut ürününün gücünü bu kadar iyi kullanması, markanın en temel stratejileri arasında yer alıyor. 

Başarıya Giden Yol

Kastettiğimiz bu değil tabii ki, makalemize konu olmayı başaran kaç marka var değil mi? Ancak uyguladığı strateji markanıza güç kazandırabilir. 

Firmanız üretim yapıyorsa ve bu ürün halihazırda belli bir kitle tarafından benimsenmişse, neden bu ürünü geliştirmek yerine insanları yepyeni bir ürünü alıştırmaya zorlayasınız ki? 

Bu süreçte yatırımlarınızın geri dönüşü uzayacak, yaptığınız iş ya da ürün geliştirme harcamalarının kendini amorti etmesi uzun zaman alacak… Ancak stratejinizi mevcut bir ürününüzün güncellenmiş versiyonlarını kitlenize sunmak olarak düzenlerseniz, zaten memnun oldukları bir ürünü almaları için çok düşünmelerine gerek kalmayacağını deneyimlemiş olursunuz!

Hizmet Sektörü Nasıl Bir Strateji Benimseyebilir?

Hizmet sektörü ürünlerini değil, hizmetlerini güncelleyerek daha fazla tercih edilebilir hale gelebilir. Peki, bu nasıl olacak?

Faaliyet gösterilen sektöre göre değişik stratejiler uygulanabilir. 

Örneğin hizmet kapsamı genişletilebilir, verilen hizmetler bir paket şeklinde sunulabilir ya da yeni kampanyalarla müşterilere sunulan avantajlar ve katkılar arttırılabilir. 

AR-GE çalışmaları sadece ürünler üzerinde yapılabilir gibi yanlış bir önyargı olsa da iş geliştirme hizmet veren firmalar tarafından da uygulanabilir. 

Oto yıkama hizmeti veren bir firmanın, bekleme alanında farklı alternatifler sunması; güzellik salonlarında saç boyalarının yenilenmesi ya da saç kesim hizmetine ek olarak farklı hizmetlerin de bedavaya sunulması, müşterilerin beğenisini kazanacak ve aynı zamanda marka sadakatini arttıracaktır. 

Hedef kitlesinin ihtiyaçlarını doğru tespit eden ve onlara en uygun hizmet alternatiflerini sunan firmalar zamana meydan okuyarak, kazançlarını arttıracaktır. 

Bir önceki haberde Kahve Dükkanı Bayiliklerine Farklı Bir Bakış Açısı… başlığı altında kahve dükkanlarının ticari değeri hakkında fikirler bulabilirsiniz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler