Franchising’de En Güçlü Markalar

Son Güncellenme: Sat Apr 2024 12:01

Franchising’de En Güçlü Markalar
Enes Öksüz admin

Bir franchise’ın gücünü ölçmenin birden fazla yolu bulunmaktadır. Kaç adet birime sahip? Mali durumu nasıl? Büyümesi nasıl? Bayilik yatırımcılarını ne kadar iyi destekliyor? gibi sorular ile bir franchising’in ne kadar güçlü olduğunu anlayabilmek mümkün. Ancak göz ardı edilen bir faktör bulunuyor. Bu faktör özellikle son yıllarda internetin gücü ile beraber önemini hızla arttıyor. Bu faktöre marka bilinci oluşturma adı veriliyor.

Önerilen İçerik: Pazarlama ve Bilinirlik

Marka Bilinci Oluşturma Nasıl Ölçülür?

Hangi franchise girişimler kendilerini müşterilere sevdiriyor? Hangisi daha çabuk tanınıyor ya da hangisi iyi bir hizmet sunuyor? Bu gibi sorular ile bir işletmenin hedef kitlesinde oluşturduğu marka bilincini belirlemek mümkün. Sosyal medya takipçileri, oluşturdukları sistemin boyutu, sektörde kaç yıldır hizmet verdiği, franchising yaşı ve genel itibarı gibi unsurlar analiz edilerek marka bilinci ortaya çıkarılabiliyor. Müşteriler ile kurulan kalıcı ilişkiler ve bu ilişkilerin getirileri incelendiği takdirde bir işletmenin marka bilinci tümüyle gözler önüne serilebiliyor ve marka bilinci oluşturma franchise’ın gücünü ortaya koyuyor. Bu konuda büyük markalar bir paradoks içindeler. Hizmet süresi ve sürdürülebilir müşteri ilişkileri ancak işletme zaman içerisinde kendini geliştirirse mümkün oluyor. Konu bayilik almaya geldiğinde ince eleyip sık dokumak önemli. Yapılacak satın alımdan önce bir şirketin gücününün ve değerinin doğru belirlenmesi işletme sürecini o kadar kolaylaştırıyor.

En Güçlü Markalar

2017’nin en güçü franchising markalarının ilk beşinde yemek sektöründe hizmet veren markalar yer alıyor. KFC, 1.5 Milyon$ ile 2.6 Milyon$ arasında ilk yatırımıyla listenin ilk sırasında yer alırken onu 229.000$ ile 1.7 Milyon$ arasında değişen ilk yatırım ücretine sahip Dunkin’ Donuts yer alıyor. Listenin üçüncü sırasında 1 Milyon$ ile 2.2 Milyon$ ilk yatırım ücretine sahip McDonald’s bulunurken dördüncü ve beşinci sırada Subway ve Baskin-Robbins yer alıyor. İlk beşte yer alan KFC, McDonald’s ve Subway ülkemizde de hizmet veren önemli markalardan bazıları. Bu markaların dışında 7-Eleven, Taco Bell, Dairy Queen, Papa John’s Int’l Inc. ve GNC Franchising yer alıyor. Listenin ilk onunda yer alan markaların dokuz tanesi yemek sektöründe hizmet veriyor.

Güçlü Bir Marka Ne Anlama Gelir

Güçlü markaların her zaman başarılı olduğunu düşünebilirsiniz. Franchising için marka müşteriye verilecek ilk intiba konusunda önemli bir rol oynuyor. Ancak müşteri işletmeye girdikten sonra yapılacak şeyler markadan bağımsız olarak tamamen işletmenin kendisine kalıyor. Markanın yarattığı kalite ve hizmet algısı bazen büyük bir avantaj sağlarken bazen işletmelerin sırtında bir kambur oluşturabiliyor. Güçlü markanın sunduğu birbirinden farklı avantajlar, şube tarafından yapılması gereken yerelleştirilme gerçekleştirilmediğinde büyük bir başarısızlığa dönüşüyor. Her ikisini beraberinde götürmeyi başaran şubeler ise markanın gücünü de arkasını alarak hem mali hem de müşteri memnuniyeti açısından başarıya ulaşıyor.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler