Farklı Konseptler ile Yenilik Yaratabilirsiniz

Son Güncellenme: Thu Apr 2024 04:51

Yurtdışında olan ve başarısı bilinen kafe konseptlerini Türkiye’de uygulamak ister misiniz? Bu süreçte sormanız gereken doğru sorular ile başarılı bir bayilik sistemine dahil olabilirsiniz. 

Farklı Konseptler ile Yenilik Yaratabilirsiniz
Enes Öksüz admin

Kendi işini kurmak istiyor ama mevcut seçenekleri yeterli bulmuyorsanız yurtdışındaki ilginç kafe konseptlerini inceleyebilirsiniz. Farklılık yaratan bir işletme sahibi olmayı çok yönlü değerlendirerek başarılı bir adım atabilirsiniz.

Sıra dışı konsept ve içerikler insanlar için merak uyandıran detaylara sahip olduğundan dolayı pazarlama açısından oldukça önemli bir avantaj elde etmenizi sağlar. Bu nedenle farklı konseptleri değerlendirebilir, yurtdışından bu konseptleri bayilik alarak Türkiye’ye getirebilirsiniz. Böyle bir hamle ile hem bayilik almanın avantajlarını elde edersiniz hem de ilk olmanın yaratacağı popülariteyi de değerlendirebilirsiniz.

Keşfetmeye İnanın

Yeni bir trend artık internet sayesinde daha hızlı bir şekilde yaygınlaşıyor olsa da bu trendlere herkes kolay bir şekilde ayak uyduramıyor. Aslında girişimci olarak bir dalgayı yakalamanın ve bunun ivmesini kullanmanın öneminin farkında olmalısınız. Yeni bir iş kurmak isteyenler bu faydayı odak olarak hareket edebilir. Yurtdışında şekillenen konseptlerin büyük bir kısmı toplumsal yapıya göre ortaya çıkıyor olsa da yenilikçi uygulamaları denemek başarılı sonuçlar almanızı sağlar. Japonya kafe konseptleri konusundan oldukça geniş çeşitliliğe sahip olan ülkeler arasında yer alır. Evcil hayvan kafelerinden vampir kafelerine kadar çeşitli konseptlere ilgi gösteren Japonlar bu açıdan da farklılıklarını ortaya koyuyorlar. Fütüristik bir konsept olan robot kafelerde ise hizmet eden robotlar insanlara geleceğe dair mesaj verirken oldukça rağbet görüyor. Dünya genelinde konsept kafeler elbette Japonya ile sınırlı değil. Günümüzde dünyayı gezmenin ve keşfetmenin önemine vurgu yapan konseptler de kafe ve restoran konsepti olarak yaygın bir şekilde tercih ediliyor. İnsanların ilgi alanlarını kapsayan konsept kafeler de sıkça tercih ediliyor. Farklılıklar o kadar fazla olduğundan dolayı bunları ayırt etmek ya da keşfetmek bile zorlaşabiliyor. Değişik bir konsepti yurtdışından getirmeye karar verdiğinizde sizi bekleyenlerin neler olduğunu bildiğiniz zaman daha doğru karar verebilirsiniz.

Yeni Olanın Gücü

Girişimci olarak farklı bir ürün sunmanın kendine has avantajları ve dezavantajları olduğunu bilmelisiniz. Bu durumları değişik bakış açıları değerlendirerek karar verdiğinizde ise hem yenilikçi hem de güvenilir bir adım atmış olursunuz. Yeni bir konsepti Türkiye’ye getirmenin avantajları arasında her zaman öne çıkan bir ilki gerçekleştirmektir. İlk olarak gelen bir konsept özellikle yurtdışında ilgi çekiciyse ve ülkemizde de haber değeri taşıyorsa elde edeceğiniz popülerlik ile işinizi rahatlıkla geliştirebilirsiniz. 

Elde edeceğiniz popülerlik ilk etapta yadırganma etkisi ile motivasyonunuzu düşürebilir. Bu her işletme sahibinin alması gereken riskler arasında yer alır. Bu riski en aza indirmek istediğinizde işletmenizin bulunduğu çevrenin sıra dışı kafe konsepti ile ne kadar uyumlu olabileceğini göz önünde bulundurabilirsiniz. Maid kafe konsepti Japonya’ya özgü olan hizmetçi kıyafetli kadınların çalıştığı ve sadece servis yaptıkları bir konsept olarak öne çıksa da bu konseptin haber değeri taşıması için nasıl yansıtıldığını araştırabilirsiniz. Böyle bir araştırma Türk örf ve adetlerine uygun olmayan bir şekilde aktarılan ve yurtdışında oldukça normal olan  bir konsepti seçerek risk oranınızı yükseltmenizin önüne geçer. 

İlk Olmanın Kazandırdıkları

Bir konsepti ilk uygulayan ya da getiren siz olduğunuzda farklı fırsatlar elde edebilirsiniz. Sizin bu konsepti Türkiye’de nasıl uyguladığınız, yaptığınız bayilik anlaşması ve mevcut konsept sahibi şirket ile iletişiminiz çok yol gösterici olabilir. Ayrıca bir adımı ilk atan her zaman en çok hatırlanan olur. Böyle bir etkileşim elde etmek, bir fikrin ülkede yaygınlaşmasını sağlamak ve operasyonel anlamda böyle bir sürece destek vermek hem tecrübe hem de farklı bir gelir kaynağı elde etmenizi sağlayabilir. 

Yenilikçi yatırımların insanların ilgisini gerçekten daha çok çektiğinden emin olabilirsiniz. Bayilik sistemlerinde bilinen markaların kendine has avantajları olduğu konusunda herkes hem fikir olsa da yenilikçi yatırımların avantajlarının da göz ardı edilmemesi gerektiğini aklınızdan çıkarmamalısınız. Başarılı bir yatırım için yapılması gerekenleri bildiğiniz takdirde konseptiniz ne olursa olsun zarar etme riskiniz oldukça düşük olacağından dolayı her seçeneği rahatlıkla değerlendirebilirsiniz. Farklı bir konsept ya da mevcut seçenekleri değerlendirmek sizin hayata bakış açınızla ve işten beklentilerinizle ilgili olursa başarı elde edersiniz. Sadece değişiklik amacıyla yurtdışından inanmadığınız bir konsepti getirdiğinizde aldığınız risk sırf karlı olduğu için tercih ettiğiniz bayilik seçeneği ile aynı olur. Bir girişimci olarak yapacağınız işin önce sizi mutlu etmesini sağlamalısınız ki müşterilerinizi mutlu edebilesiniz. 
Eğer kararınız netleşti ise bir önceki yazımızdan bayilik alırken dikkat etmeniz gerekenler hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. 

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler