En Uygun İş İçin Kendinizi Tanıyın

Son Güncellenme: Wed Dec 2023 10:53

Kendinizi tanıyarak profesyonel hayatınıza nasıl yön verebilirsiniz? Doğru bir iş yaşamı sonucunda profesyonel hayatta ve sosyal hayatta kendinize güvenen birisi olabilirsiniz.

En Uygun İş İçin Kendinizi Tanıyın
Enes Öksüz admin

Günümüzde, çalışanların büyük bir çoğunluğu kendi işlerinden, çalışma ortamından, iş arkadaşlarından ya da patronlarından şikayetçi. Bu durum çalışanların yeteneklerini gösterememesine ve hem sosyal hem de profesyonel hayatlarında mutsuz hissetmelerine sebep oluyor.

Önerilen İçerik: “Burada Çalışmayı Çok Seveceksiniz!” İddiasındaki Şirketler Neden Yalan Söylüyor?

Bazı kişiler mecbur oldukları için mevcut işlerinde çalışsa da çalışanların büyük bir çoğunluğu yanlış seçimler sonucu iş hayatlarında mutsuz ve başarısız oluyor. Tutkulu olduğunuz bir işi bulmak çok kolay bir şekilde değildir. Hayat hızlı bir şekilde akıyor ve bu süreçte çok sevmediğiniz bir işte, çok sevmediğiniz çalışma arkadaşları ile, çok sevmediğiniz bir patronun altında tükenmişlik sendromuna girmebiliyorsunuz.

Önerilen İçerik: İş Yerinizin Size Zarar Verdiğinin 7 Kesin Kanıtı

Ancak bundan kurtulmak ya da bu hatayı hiç yapmamak mümkün. Kendinize biraz zaman ayırarak, kendinizi daha yakından tanıyarak ve kendinize tamamen samimi olarak size anlam ifade eden ve çalışmaktan mutlu olacağınız çalışma ortamlarında olabilirsiniz.

Kendinizi Nasıl Tanıyabilirsiniz?

Kendinizi yakından tanımak için bazen bir adım geri çekilmeniz gerekir. Büyük şehirlerin bunaltıcı atmosferi, yoğun iş ortamı ve ağır bir iş yükü altında bunu yapmak son derece zor olacaktır ancak bir kere, bir adım geriye çekildiğinizde içerisinde bulunduğunuz dünyayı ayrıntıları ile görebilirsiniz.

Bu noktada başka bir iş bulmayı aklınızdan çıkararak sizi mutlu eden ve yaptığınızda yorulmayacağınız şeyleri düşünebilirsiniz. Ayrıca çevrenizdeki kişilerin sizi anlatırken kullandığı tabirler de son derece önemlidir. Bu sayede bir başka kişinin bakış açısından kendinizi görme fırsatı yakalayabilirsiniz. İyi olduğunuz, yapamadığınız ya da yapmaktan nefret ettiğiniz işleri düşünerek çizdiğiniz çerçevede size uygun olan işleri belirleyerek hedeflerinizi daha keskin ve daha doğru hale getirebilirsiniz. Geçmişteki tecrübelerinizi göz önünde bulundurmak, ileri doğru bir adım atarken her zaman yardımcı olur. Ayrıca gün içerisinde neyi iyi yaptığınızı, neyi daha iyi yapmanız gerektiğini ve neyi daha kötü yaptığınız düşünerek sizi tanımlayacak bir iş bulma yolunda kendinizin farkına varabilirsiniz.

Ne İşe Yarar?

Kendinizi yakından tanıdığınızda sizin için uygun olan işleri daha kolay belirleyebilirsiniz. Kariyer seçeneklerinizin olduğunu ve bu seçeneklerin doğru bir şekilde belirlendiğini bilmek kendinize güvenmenizi sağlar. Seçtiğiniz konularda başarılı olmak için tutkunu olduğunuz konuları seçmeniz gerekir. Bu ilk başta zamna isteyen birşey gibi gözükse de doğru bir iş seçimi ve kariyer planı yaptığınızda harcadığınız zamanın son derece olumlu olduğunu görebilirsiniz.

Kendi yeteneklerinize uygun bir iş, güvenli ve kaliteli bir ofis ortamı sadece profesyonel hayatınızın gidişatını değil aynı zamanda sosyal hayatınızın gidişatınıda yakından etkiler. Yeteneklerinizin sizden istenen şeyleri karşıladığını bilmek güven duygusunu ortaya çıkartır ve bunu sürekli olarak besler. Bu güven duygusu sayesinde önünüze gelen fırsatları değerlendirerek başarıya giden yolda önemli adımlar atabilirsiniz. Kendinizi bilerek seçtiğiniz işlerde, başarılı olmak hem daha kolay hem de daha çabuk olacaktır.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler

Sponsorlu Bayilikler