Çok Katmanlı Pazarlama ve Ağ Pazarlama

Son Güncellenme: Wed Feb 2024 09:34

Ağ pazarlama işinde ciddi olan kişilerin bir işletme kurabilmesi işletme esaslarını bilmesi, en son satış ve pazarlama tekniklerini takip etmesi gerekmektedir.

Çok Katmanlı Pazarlama ve Ağ Pazarlama
Fatih Bozoğlu user

Çok katmanlı pazarlama ve ağ pazarlama konusunda aşırı kutupsal görüşler bulunuyor. Ayrıca bu pazarlama yöntemlerinin geri dönüşlerinde de büyük bir tartışma bulunuyor. Buna rağmen birçok çevrede ağ pazarlama ve çok katmanlı pazarlama yöntemleri tercih ediliyor.

Önerilen İçerik : Pazarlama ve Satış Dinamikleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bu Yöntemler Legal Mi?

Bu yöntemlerin kullanımı kısaca yasalara uygun. Ancak bazı düzenlemelere tabii. Ama burada ortaya çıkan sorun çok seviyeli pazarlama ve ağ pazarlama şirketleri genellikle kasten karmaşık tutulur ve önemli detayları belirsizdir. Genel olarak bir şirketin sadece gerçek bir ürünün etrafında mı olduğunun yoksa daha fazla insanı bir araya getirmek için mi bu yöntemi seçtiğini söylemek zordur.

Yöntemlerin Problemleri

Bu yöntemlerin en tehlikeli yönlerinden birisi piramit yapısına benzer oluşudur. Dünyada neredeyse her büyük satış organizasyonu buna sahiptir. Satış görevlileri komisyon alır ve satış yöneticileri bunlara ek olarak bonuslar alır, yöneticiler prim alır ve bu durum böyle gider. Amway, Herbalife, Melaleuca, USANA ve diğer birçok marka bu yöntemi kullanarak her yıl müşterilerine milyonlarca ürün satıyorlar. Bu yöntem aslında franchising yöntemine benzemektedir ve mikro . Ancak franchisinge göre giriş ücreti çok daha düşüktür.

Çok Katmanlı Pazarlamanın Kötü Unvanı Gerçek Mi?

Aslında çok katmanlı pazarlamanın gerçek problemli kendisi değil fakat insaların bir kısmı konuyu buraya çekiyor. Ağ pazarlama ise küçük bir franchising modeli gibi bir iş modeli. Düşük bir giriş ücreti ödenmesi gerekmektedir ve olağanüstü gelir potansiyeline sahip olması herkesin ilgisini çekmektedir. En önemli yanlarından birisi de bunu başaranlar gerçekten vardır. Çok katmanlı pazarlama ise daha çok kendi işinde başarılı olamayanlar, kenarda çok parası olmayanlar, daha önce herhangi bir işletme yönetmemiş olanlar, daha önceden satış tecrübesine sahip olmayanlar ya da mevcut gelirlerinden memnun olmayanlar için en mantıklı seçimdir.

Çok Katmanlı Pazarlamanın Getirdikleri

Bu yöntemi tercih edenlerin ilk olarak iletişim yeteneklerinin son derece iyi olması gerekmektedir. Çünkü yapılan hataların geri dönüşü çok zordur ve zaman içerisinde istenmeyen sonuçlar getirir. Elindeki fırsatı satma konusunda aşırıya giden kişileri, sosyal durumlarda uygunsuz bir şekilde tartışan kişiler, mevcut müşterileri ihmal edenler ve işlerinden bahsederken yanlış veya aldatıcı olanlar için bu pazarlama yöntemi uygun değildir.

Çözüm Nedir?

Herşeyin bir ilki vardır ve ağ pazarlama ya da çok katmanlı pazarlama insanların ilk defa iş kurarken tercih edebileceği iyi bir yöntemdir. Bu durumu birçok kişi böyle görülmese de bu bir iştir ve siz de bir iş sahibi olursunuz. Eğer daha hiç işletmeniz olmadıysa ya da daha önce hiç satış yapmadıysanız bu konuda öğreneceğiniz çok şey var demektir. Bu alandaki uzmanların söylediklerini araştırarak ve yöntemlerini uygulayarak işinizde siz de başarılı olabilirsiniz.

Bir Önceki Yazımızı Okudunuz mu ? : Ek Kazanç Sağlamanıza Yardımcı Olacak 7 Mobil Uygulama

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler