Kadınlar ve Erkekler Arasındaki Maaş Farkı Nasıl Azaltılır?

Son Güncellenme: Mon Mar 2024 08:51

Maaş görüşmelerinde eliniz güçlensin ister misiniz? Yazımızda teklif edilen maaşı yükseltecek ipuçlarını bulabilirsiniz.

Kadınlar ve Erkekler Arasındaki Maaş Farkı Nasıl Azaltılır?
Enes Öksüz admin

Aynı işi yapan ve aynı pozisyonda görev alan erkeklere ve kadınlara farklı maaş  politikalarının uygulanması sadece ülkemize özel bir durum değildir. Dünya genelinde kadınlara uygulanan maaş politikaları arasında yalnızca ufak tefek farklar vardır. Aynı mevkide olan kadınlara ve erkeklere yapılan farklı maaş uygulamaları erkeklerin avantajına olsa da kadınlar da bu konuda tam anlamıyla çaresiz değildir. Maaş farkını kapatmak adına doğru adımlar atılırsa, kadınlar bu sorundan kurtulabilir.

Maaş Farkını Kapatmak İçin Öncelikle Bilgi Sahibi Olunmalıdır

Yapılan görev göz önünde bulundurulduğunda kadınlar daha az maaş aldıkları ve haklarının yenildiği çıkarımını yapabilirler. Ancak başarılı bir maaş pazarlığı yapmak adına daha sağlam verilere gereksinim vardır. Kadınlara genel olarak daha düşük maaş verildiği düşüncesi her zaman geçerli olmayabilir! Bu nedenle ilk olarak muadil şirketlerde benzer pozisyonda çalışan kişilerin maaşlarının araştırılması gerekir.

Önerilen İçerik: CV Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnsan kaynakları departmanlarıyla görüşerek ve internet üzerinden araştırma yapılarak kadınlar kendi pozisyonlarında çalışan erkeklerin aldıkları maaşları aşağı yukarı öğrenebilirler. Böylece ellerinde daha somut veriler olur. Öğrendikleri gerçekler maaş farklılığı olduğu yönündeyse, maaş görüşmeleri sırasında eller güçlenecektir.

Maaş Teklifi Görüşmelerinde Neler Yapılmalı?

Yeni bir işe başlanacaksa ya da mevcutta çalışılan şirketlerle maaş pazarlığı yapılacaksa verilen teklif incelenmeli ve kararsız kalınıyorsa düşünmek için bir miktar süre istenmelidir. Teklif konusunda düşünülecek bir şey yoksa ya da pozisyon isteniyorsa maaş incelenmeli ve düşük bulunursa öncelikle verilen teklif için teşekkür edilmelidir.

Önerilen İçerik: İş Görüşmesinde En Tehlikeli Soru Olan Önceki Maaş Konusunu Nasıl Atlatırsınız?

Teklife teşekkür edildikten sonra ise önerilen maaşın yapılan araştırmalar doğrultusunda piyasa koşulların altında olduğu kibarca söylenebilir. Bu aşamada firmanın gücünü kırmak adına diğer firmalardan alınan tekliflerden de ölçüyü kaçırmadan bahsetmek doğru bir strateji olacaktır. Maaşı yükseltmek adına görüşme aşamasına geçilirse sergilenecek tavır görüşmenin galibini belirleyecektir. Pozisyonun gereksinimleri görüşme sırasında konuşulabilir, personel kendi görev tanımını hatırlatabilir, sorumluluklarının altını çizebilir ve en doğru şekilde hislerini aktararak maaş teklifini yukarıya çekebilir.

Maaş Teklifi Görüşmelerinde Neler Yapılmamalı?

Yeni bir işe başvurulduğunda, mülakat sırasında daha önceki çalışılan yerde alınan maaş miktarını veya personelin maaş beklentilerini öğrenmeye yönelik sorular sorulur. Bu sorulara yanıt verilmemesi gerekir.

Bu sorulara ya da türevlerine yanıt vermek daha az maaş teklif edilmesine neden olabilir. İşe ihtiyacı olan kişilerin bu soruya yanıt verme eğilimlerinin daha fazla olduğu bilinen bir gerçek olduğu için mülakat yapan insan kaynakları uzmanlarının işleri kolaylaşır. Bu soruları geçiştirmenin oldukça pratik yöntemleri vardır. Önemli olan konunun kişisellikten uzaklaştırılıp başvurulan pozisyona çekilmesidir. “Bu pozisyon için ayrılan bütçe nedir?” veya

“Bu şehirde hayat çok daha pahalı bu nedenle bir önceki maaşımı söylememin bir gerekliliği yok.” gibi yumuşak söylemlerle söyleşinin seyri değiştirilebilir.

Maaş Talebi Nasıl İletilmelidir?

Başvurulan pozisyonda çalışmak isteyen kişilerin maaş pazarlıklarını mümkün olduğunca sıkı yapması ancak üsluplarına da dikkat etmeleri gerekir. Mülakat sırasında karşı tarafta duygu uyandırılırsa olumlu geri dönüşlerin alınma ihtimali artacaktır. İş ya da meslek kişiseldir, bu nedenle ne ifade ettiğinin kişisel olarak açıklanabilmesi gerekir. Adil bir talepte bulunulduğu, uçuk rakamlar istenilmediği izlenimi yaratılırsa mülakattan zaferle ayrılmak mümkün hale gelir. Maaş teklifi üzerine pazarlık yapılırken agresif tavırlar sergilenmemeli ancak yine de mücadele etmeye hazır olunduğu açıkça ortaya konulmalıdır.

Özel sektörde faaliyet gösteren çoğu şirket muadil pozisyonda çalışan erkek ve kadın personellere farklı maaşlar veriyor. Kadınlar bu durumu biliyor ancak kabullenip kabullenmemek yine onların tercihine bırakılıyor. Maaş görüşmeleri sırasında kararlı duran ve farkını ortaya koyan kadınlar beklentilerinin karşılığını alabiliyor.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler