Cumhurbaşkanından Gençlere Mesaj: “Memur olmak ile değil girişimci olmak ile ilgilenin”

Son Güncellenme: Wed Feb 2024 08:09

Cumhurbaşkanından Gençlere Mesaj: “Memur olmak ile değil girişimci olmak ile ilgilenin”
Enes Öksüz admin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasında gençlere şöyle nasihat etti: “Gençlerimizden beklentimiz memur olmak ile değil girişimci olmak ile ilgilenmeleridir. Girişimcilik ise bazı kelimeleri art arda sıralamak değildir. İstediğiniz kadar inovasyon, girişimcilik ruhu, sinerji deyip durun yeterli bilgiye, çalışma azmine sahip değilseniz sonuç hüsran olur”.

Gençlerimiz arasından son zamanlarda gittikçe popülerleşen girişimcilik söylemi bir eyleme dönüşmekten uzak. Gençler arasında dolaşan bir plaza söylemi, fosforlu bir jargondan ibaret. Başka onlarca kıymetli kavram gibi “girişimcilik” kavramı bizim şekilci tutumumuzun kurbanı olacak.

Dünya'da Girşimcilik

Başka ülkelerde gençleri çeşitli ürün ve hizmetlerin üretimine yönlendiren, çeşitli firmaları arge çalışmaları için büyük bütçeler ayırmak konusunda motive eden bu kavram, bizde “Facebook gibi bir site kursak” ibaresinden öteye geçemedi. Bu durumdan daha acı olan şey ise; Facebook gibi bir site kursak diyen arkadaşların Facebook'un gelir modelinden habersiz olmaları.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının devamında girişimciye gereken donanımlardan bir kaçını sıraladı: "Dil öğrenmek bir başka önemli husus. Tüm gençlerimizin en az bir yabancı dil öğrenmelerini bekliyorum. Onların dil öğrenimine ağırlık vereceksiniz. Bundan kastım da sadece İngilizce değildir. Mutlaka en az 2. bir dili öğrenin. Osmanlı döneminde bir akıncının, bir elçinin en az 6-7 dili iyi derecede bildiği anlatılır. Osmanlıcayı en azından yüzünden okumasını bilmeniz gerekiyor. Siz 600 yıllık kitaplarımıza fransız kalırsanız, Fransızca bilmeniz bir işe yaramaz."

Hem yerli hem yabancı hem yabancı kaynaklardan, birden fazla dil ile beslenmenin şart olduğunu vurgularken matematiğin de önemine değinen Erdoğan; "Hangi iş ile uğraşırsanız uğraşın, matematik ile aranız iyi olmazsa olmaz" dedi.

Yabancı dil öğrenmek dediğimizde ilk aklımıza gelen dil olan İngilizce artık dünyanın yerel dili. Bir yabancı bil bile sayılmaz belki. Fakat geniş kitleler tarafından konuşulan Rusça, Arapça, Çince, İspanyolca gibi diller büyük avantajlar sağlayabilir.

Sorun Kavramda Değil Bizde

Dünya ülkelerinin gençlerini gelir yaratmak konusunda fikir arama çabalarına iten girişimcilik terimi bizde kuzenlerin okulu bırakmalarına bahane oluyor. Dünyaca ünlü iş adamlarının okullarını bitirmedikleri konusu da bu duruma örnek teşkil ediyor. İyi de Mark Zuckerberg önce Harvard’ı kazanmış, sonra yatrım bırakmış. Bizimkiler ek yerleştirmeden girdiği Ardahan İşletmeyi bırakmak istiyor.

Girişimcilik denen olguyu çok mu yanlış anladık acaba? Dünyada çeşitli sektörlerde ürün ve hizmet üreten, yeni teknolojiler geliştiren ekipler varken, bizde neden iş dönüp dolaşıp sosyal medya projelerine geliyor.

Bence memur olmak istememizin ve girişimcilikten internet projelerini anlamamızın sebebi aynı. Biz çalışmak istemiyoruz. En büyük korkumuz performans temelli değerlendirme. Memur olalım maaşımız olsun, kredi ile ikinci el araba alıp satalım. Milli projemiz bu.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler