Üniversiteden Yeni Mezun Olanlar Nasıl Yatırım Yapabilir?

Son Güncellenme: Tue Apr 2024 04:26

2016 yılında Allianz Global Assistance tarafından 5 bin üniversite öğrencisinin katılımıyla yapılan ankette öğrencilerin %44.6’sının eğitim için kredi aldığı ve %12’sinin ne kadar borcu olduğunu bile bilmediği ortaya çıktı.

Üniversiteden Yeni Mezun Olanlar Nasıl Yatırım Yapabilir?
Enes Öksüz admin

Öğrenci kredisi yoksulluğu yurtdışındaki ülkelerde çok yaygın bir tabir. Öğrenim süreçleri boyunca öğrenim kredisi alan öğrenciler mezun olduklarında inanılmaz borçlar ile karşılaşabiliyorlar. 2016 yılında Allianz Global Assistance tarafından 5 bin üniversite öğrencisinin katılımıyla yapılan ankette öğrencilerin %44.6’sının eğitim için kredi aldığı ve %12’sinin ne kadar borcu olduğunu bile bilmediği ortaya çıktı. 2014 yılında mezun olan her 10 öğrenciden 7’si borçlu bir şekilde mezun oldu. Geçen son 10 yılda öğrencilerin kredi borçları ikiye katlandı. Öğrenciler içerisinde bulundukları bu durumdan kurtulmak için üniversiteden mezun oldukları gibi hemen iş aramaya başlıyorlar ancak çok az sayıdaki şanslı kişi hemen bir işe girebiliyor ve çok daha az kişi hem geçimini sağlayıp hem de kredi borcunu ödeyebilecek seviyede para kazanabiliyor. Bunu başarabilmek için çoğu zaman çalışmaktan çok daha fazlası gerekiyor. 

Önerilen İçerik: 30 Yaşından Önce Başarılı Olmak Hayal Değil!

Küçükten Başlayın

Öğrenciler ilk olarak Acorns gibi akıllı telefon uygulamaları üzerinden yatırım yapabilirler. Risk durumuna göre 6 farklı yatırım seçeceği sunuyor. Uygulama özellikle genç girişimcileri hedef alarak gelişiyor. Uygulamanın yanı sıra çeşitli internet siteleri üzerinden de yatırım yapmak mümkün. Çeşitli internet sitelerinden gerekli araştırmaları yaparak küçük yatırımlar yapmaya başlayabilirsiniz. Özellikle düşük riskli ancak az kazanç getiren yatırımlar öğrenciler için ideal yatırımlar arasında yer almaktadır. Bunlarla başlamak gelecekte yapacağınız yatırımlara da psikolojik bir güven oluşturur. 

Önerilen İçerik: Sermaye Biriktirmek İçin Yapılabilecekler

Bir Süre Kemerleri Sıkın

İster az ister çok günlük harcamalarınızdan bir miktar kenara atmanız gerekir. Ayrıca yaşadığınız çevre ve mezuniyet sonrası iş bulacağınız merkez son derece önemlidir. Büyük şehirlerde iş olanakları iş daha fazlayken kiralar daha yüksek ve yaşam daha pahalı olabilir. Büyük şehirlerde ev kiralar, başlangıç seviyesindeki maaşların %80’ine kadar çıkabilirken daha küçük şehirlerde bu oran %30lara kadar düşebilir. Üstelik küçük şehirlerde hayatın görece daha ucuz olması giderlerinizden arta kalan paranın daha fazla olmasını sağlar. 

Kendinizi Eğitin

Kendinize ve geleceğinize yapacağınız en büyük yatırım eğitimdir. İnternetin her yerinde büyük yatırım tavsiyeleri bulabilir ya da önemli tüyolar görebilirsiniz. Henüz finansal danışman tutacak bir paranız olmayabilir ancak bunun yerine kendi kendinizin danışmanı olabilirsiniz. Piyasaları takip ederek yapacağınız küçük çaplı yatırımlar ile zaman içerisinde giderek büyüyen kazançlar elde edebilirsiniz. Günde birkaç saat ayırarak yapacağınız piyasa analizleri ve yatırım stratejileri gelecek kazançlarınızı önemli ölçüde etkiler. Bir süre sonra tek seferlik danışmalar ile işlerin nasıl yürüdüğünü öğrenebilir ve yatırımlarınızı şekillendirebilirsiniz. Bu şekilde elde edeceğiniz küçük kazançlar hayatınızı devam ettirirken üniversite yıllarında almış olduğunuz öğrenim kredilerini ödemenize yardımcı olabilir. Bunu daha uzun vadeli yatırımlarda değerlendirebilirsiniz. Nasıl sağlığınız bozulduğunda bir doktora, arabanız bozulduğunda servise gidiyorsanız ekonominiz bozulduğunda da bir danışmana giderek yardım alabiliriniz. 

Önerilen içerik: Kendinize Yatırım Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler