Uber mi Daha Ucuz Yoksa Taksi mi?

Son Güncellenme: Thu Apr 2024 05:09

Hizmet vermeye başladığı her yerde çok tartışılan Uber hakkında en çok merak edilen sorulardan birisi de taksiden ucuz olup olmadığı.

Uber mi Daha Ucuz Yoksa Taksi mi?
Enes Öksüz admin

Uber ve Lyft gibi ulaştırma servisleri son yıllarda neredeyse dünyanın bütün büyük şehirlerinde hizmet vermeye başladı. Bu hizmet ile beraber taksiciler de bu durumdan rahatsız olmaya başladı. Telefonunuzdan sadece tek bir şeye dokunarak araç çağırmak kolay gibi gözükebilir ancak taksi çağırmaktan daha mı ucuz yoksa kolaylık için bir miktar para mı ödemek gerekiyor? Bu durum şehirlere göre değişiklik gösterebiliyor.

Dünyada Durum Nasıl?

Farklı şehirlerde taksi ve Uber fiyatları değişiyor. Ayrıca Uber’in fiyatı kullandığnıız Uber hizmetine göre de farklılık gösteriyor. Örneğin New York’ta taksimetre açılış fiyatı 2.50 dolar ve yaklaşık her 300 metrede 50 cent. Taksiler beklediği her dakika için de 50 cent alıyor. UberX servisinde ise ödeme 2.55 dolardan başlıyor. Yaklaşık 1.5 kilometrede 1.75 dolar atıyor ve beklerkende dakika başına 35 cent alıyor. New York’ta taksi ve UberX servisi hemen hemen aynı paraya geliyor. Philedelphia’da ise taksiler ilk 160 metre 2.70 dolar alırken UberX 1.25$ alıyor. Taksi ile Uber arasındaki fiyat farkı burada biraz daha fazla ortaya çıkıyor. İstanbul’da ise UberXL servisi bulunuyor. Bu serviste baz ücret 4 TL’den başlıyor ve kilometre başına 2.20 TL artıyor. Takside ise taksimetre açılışı 4 TL ancak kilometre başına 2.50 TL ekleniyor.

Değişkenleri Gözden Geçirin

Uber’in fiyatlandırması bazı durumlarda değişiklik göstermektedir. Örneğin şehirde trafiğin yoğun olduğu saatlerde, önemli etkinliklerin olduğu saatlerde ve Uber’in çok talep aldığı saatlerde ödeyeceğiniz ücret 9 katına kadar çıkabilmektedir. UberXL için ülkemizde ödeyeceğiniz minimum ücret 13 TL’dir. Taksi de ise 10 TL. Yolculuğunuza çıkmadan önce mesafe hesaplaması yaparak yolculuğunuzu daha ucuza gerçekleştirebilirsiniz. Bu şekilde taksinin mi Uber’in mi daha ucuza geleceğini anlayabilirsiniz.

Önerilen İçerik: Tasarruf Etmek De Bir Para Kazanma Yöntemidir

Karar Aşaması

Bazı uzmanlar Uber’in daha uzun süreli yolculuklarda taksilerden daha avantajlı olduğunu belirtiyor. Ancak yoğun saatlerde ve sıkışık şehir trafiğinde taksiyi tercih etmek daha doğru. Günün sonunda hangisi daha ucuz olduğu sorusunun bir cevabı olmadığı ortada. Nerede olduğunuz, nereye gideceğiniz ya da ne kadar süre kullanacağınıza bağlı olarak taksi veya Uber biribirne göre daha ucuz hale gelebiliyor. Amerika’da yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre 20 büyük ABD şehirinin 16’sında Uber daha ekonomik bir seçim olarak ortaya çıkıyor. Avrupa ve ülkemizde ise durum biraz değişiyor. Uber şimdilik sadece İstanbul’da hizmet veriyor. Bu nedenle henüz geniş çaplı bir kullanım söz konusu değil. Uber’in diğer ülkelerde farklı servisleri bulunuyor bu servislerin ücretleri değişiklik gösterebilmektedir. Uber her ne kadar Avrupa’da taksicilerin tepkisini çeken bir hizmet olsa da kullanıcılar tarafından kabul edilmiş bir hizmet gibi gözüküyor. Özellikle Uber’in sunduğuı UberLimuzin ve UberXL gibi lüks servisler birçok kişi tarafından önemli günlerde tercih edilmesini sağlıyor.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler