Turizmde Atılması Gereken Güçlü Adımlar

Son Güncellenme: Fri May 2024 07:57

Turizm cenneti olarak adlandırılan bir ülkede turizm alanında çalışanların yüzünün neden gülmediğini merak ediyorsanız yapılan keskin yanlışları incelemelisiniz.

Turizmde Atılması Gereken Güçlü Adımlar
Enes Öksüz admin

Turizm sektörü pek çok farklı etmenle birlikte yükselebilen ya da düşebilen bir sektör olarak gözlemlense de işin özünde bu sektörde yatırımcı hareketlerinin çok önemli olduğunu rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz. Doğru adımı atabilen herkesin Türkiye’nin mevcut değerleriyle birlikte daha rahat bir şekilde turizm sektöründe yükseleceğini ön görmek oldukça kolaydır. Türkiye’nin hem coğrafi özellikleri hem de pek çok medeniyete ev sahipliği yapan köklü tarihi turizm alanında kolayca yükselmeyi mümkün kılıyor. Yatırımcılar bu aşamada akılcı davranabildikleri anda kazanmaya başlarlar. İnsanların neden Türkiye’yi tercih ettiğini ve neden etmediğini analiz etmek bu alanda yatırım yapacaklar için çok değerli veriler elde etmeye yarayabilir. 

Kültür ve Doğa Tek Odak Olmamalı

İnsanların Türkiye’ye gelme nedenleri arasında öne çıkan unsurlar doğal ve tarihi güzellikler olsa da yatırımcıların  bu noktada farklı kazançlar elde etmesi zor olabilir. Ulaşım, konaklama gibi hizmet sektörleri kültür ve doğa odaklı turizm için ülkeyi ziyaret edenlere hitap edebilir ancak turizm odaklı yatırımları tek bir alanda değerlendirmek yanlış olur. Yatırımcıların farklı alanlarda hizmet ve ürün sunabilmesi ülkeye gelen ziyaretçilerin harcamalarına doğrudan etki edeceğinden dolayı etkili bir katma değer sağlar. Turizm alanında yapılan yatırımlarda kaliteden ödün vermek ve gelen turistler sadece bir kere gelecekmişçesine hareket etmek sektörün gerilemesinde etkili olur. Bu nedenle yatırımcıların doğru dinamiklere yüklenmesi ve insanların yeniden kazanılmasına önem vermesi gerekir. Kültür ve doğa turizmi için ülkeye gelen insanların bir sonraki tercihlerini yeniden Türkiye’den yana kullanması için keyifli, konforlu ve kaliteli bir tatil geçirmeleri gerekir.

Doğru Pazarlamayı Yakalayın

Türkiye’de turistlerin tercihleri ile ilgili yapılan araştırmaları biraz olsun incelediğiniz zaman turizmde en çok güvendiğimiz alanlarda ülke olarak sınıfta kaldığımızı gözlemleyebilirsiniz. Alışveriş ve Türk mutfağı ülke genelinde turizm odağında en çok güvenilen iki unsur olsa da turistlerin Türkiye’ye gelme nedenleri arasında bu iki önemli unsur son sıralarda yer almaktadır. Bunun en temel nedenlerinden birisi doğru pazarlamanın yapılmıyor olmasıdır. Yatırımcıların pazarlayabilecekleri doğru hizmet ve ürünleri bulması bir adımken bunları doğru kaynaklardan pazarlamaları da bir diğer adım olarak karşımıza çıkar. Türkiye ile ilgili yapılan araştırmalardan doğru verileri analiz edebildiğiniz anda ülkenin sahip olduğu yüksek turizm potansiyelinden faydalanabilirsiniz. 

Kalite ile Vazgeçilmez Olun

Türkiye’nin en güvenilir iki turizm unsurunun geri planda kalmasında pazarlama hatalarından sonra en etkili olan şeylerden birisi de ürün ve hizmet kalitesi olmaktadır. Bu durum pek çok insan için şaşırtıcı olsa da ne yazık ki kaliteli ürünler için ülkemize gelen ve alışveriş yapan insan sayısı oldukça az olduğundan dolayı üreticilerin ve hizmet sağlayıcıların bu noktaya daha etkili bir şekilde eğilmesi gerekir. Turizm alanında yatırım yapacak kişilerin kalite odağında ürün ve hizmet sunmaları önemlidir. Ucuz olduğu için tercih edilen bir lokasyon olmak uzun vadede kimse için kazançlı olmaz. Kalitesiz olan her şeyin pazarlama açısında sonu hüsran olur. Bu ülkede yaşayanlar için olduğu kadar yurtdışından gelen kişiler için de geçerli bir durumdur. Eğer ülkenin özünden gelen dinamiklerini güçlendirerek kazanç elde etmek istiyorsanız kalitenizden, konforunuzdan ve sağladığınız değerlerin gerçekten size ve markanıza yakıştığından emin olmanız gerekir. Türkiye sadece ekonomik bir tatil sunarken bunun yanında eşsiz doğal güzelliklere sahip olan bir ülke olmaktan çok daha fazlasını sunabilir ve kazanabilir. Turizm alanındaki yatırımcıların hızlı ve kısa vadeli kazanç yerine biraz emek vererek uzun vadede kazanç elde etmeyi kendilerine görev edinmeleri ile ülke olarak kazanım elde etmek mümkün olur. 

Bir önceki yazımızda Ürün, Hizmet ve Bayilik Pazarlaması başlığı ile bayilik veren firmaların reklam çalışmaları hakkında fikirler bulabilirsiniz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler