Sermaye Gücünüzden Korkmayın Küçük Bayilikleri Değerlendirin 

Son Güncellenme: Sun May 2024 06:04

Kendini kanıtlamış markaların küçük işletme fikirlerini mutlaka değerlendirmelisiniz. 

 Sermaye Gücünüzden Korkmayın Küçük Bayilikleri Değerlendirin 
Enes Öksüz admin

Kendi işinize sahip olmak istiyorsunuz ancak büyük yatırımlar yapmak istemiyorsunuz. Bu aslında günümüzdeki bir çok yatırımcının kafasında olan bir durum. Bu durumu asla sorun etmemelisiniz çünkü pek çok yeni girişimci yatırım yaparken bu bakış açısı ile yola çıkıyor. İnsanlar uzun sürelerde yaptıkları birikimleri bir işe yatırmadan önce riskleri azaltmak ister. Bu yüzden bayilik veren firmalar markaları için daha küçük işletme modelleri kurgular. Bu modeller hem daha düşük nüfuslu lokasyonlar için hem de küçük sermayeler için etkili çözümler sunduğundan dolayı oldukça kısa sürede popüler olmayı başarıyor. Çift yönlü çözüm sunan ve yeni alanlara yatırım yapma olanağı tanıyan küçük bayilikler ile kendi işinize tüm sermayenizi kullanmadan sahip olabilirsiniz. 

Büyük Markanın Gücü

Büyük markaların işletme maliyetlerini azaltan ve daha çok yatırımcı çeken küçük işletme modellerine yatırım yaptığınız zaman daha az bir pazarlama gücüne sahip olmazsınız. Markanın sahip olduğu tüm bilinirlik ve değer o marka adı altında çalışan tüm işletmeler için geçerli olur. Küçük işletme modeli sadece içerik, ürün ya da hizmet çeşitliliği ve mağaza alanı gibi unsurlarda daha minimal çözümlerin tercih edilmesi anlamına gelir. Talebin bölge nüfusundan dolayı daha düşük seviyede kalacağı bölgelerde maliyetleri azaltarak kara geçme süresini normal yatırımlarla aynı seviyeye çeken çözümler sayesinde güçlü bir marka ile kendi işinize sahip olabilirsiniz. Bu sayede kendi işinizin sahibi olma hayali kurmanın yanı sıra güçlü bir marka değerine yatırım yaparak kısa sürede gelir elde edeceğinizden emin olursunuz. Kısa sürede elde edilen gelir ile beraber marka gücü sayesinde işletmenin sürdürülebilirliği de daha sağlam temellere oturtulmuş olur ve ileriye dönük planlama aşamasında daha rahat adımlar atılabilir.

Küçük İşletmelerin Avantajları 

Büyük markaların gücü ile kurulan ve o markayı temsil eden küçük işletmeler yatırım değeri açısından oldukça önemli bir konuma sahiptir. Bunun temel nedeni işletme maliyetlerinin daha düşük olması olsa da markanın sahip olduğu gücü de unutmamak gerekir. Büyük markaların küçük konseptler ile yayılmak istemeleri markalarını herkese götürme isteğinden kaynaklanır. Nüfus olarak yoğun olmayan ancak hedef kitlenin bulunduğu lokasyonlara markayı götürmek firmalar açısından önemli olduğundan dolayı alternatif planlar ortaya çıkarırlar. Bu planlar sayesinde hem girişimciler markaya daha çok ilgi göstererek yatırım yapar hem de büyük marka olmanın zorunluluğu olan kolay ulaşılabilirlik sağlanmış olur. Bu uygulamayı araç kiralama firmalarından marketlere kadar pek çok farklı sektörde görebilirsiniz. Daha az araç modeli ya da daha az ürün çeşidi olan bu işletmeler sayesinde büyük markalar istedikleri bilinirliği rahatlıkla elde ederler. 

Karlılıkta Büyük Şans

Büyük markaların küçük işletme modellerine yatırım yaptığınız zaman gerçekten önemli bir fırsata sahip olduğunuzu unutmamalısınız. İşletmenin büyüklüğünden bağımsız olarak markanın tüm gücüne ve tercih edilme unsurlarına küçük işletme modeli ile rahatlıkla sahip olabilirsiniz. Bunu elde etmenin pazarlama açısından önemli bir adım olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. Markanın yaptığı her pazarlama ve tanıtım kampanyasının büyük küçük fark etmeksizin markanın bünyesinde yer alan her işletmeye etki edeceğini öz önünde bulundurduğunuzda bu yatırımın ne kadar avantajlı olduğunu görebilirsiniz. Pazarlama gücünün yanı sıra işletme maliyetlerini düşüren çözümler olarak öne çıkan küçük bayilikler ile yatırımı geri alma süresi de kısalır. Bu süre özellikle yeni girişimciler için oldukça önemli olduğundan dolayı vadeyi azaltmayı isterseniz mutlaka bu tip bayiliklere yatırım yapmalısınız. 

Bir önceki Yeni Bir Yatırım Modeli: Simit Kafeler başlıklı yazımızda simit salonları üzerine bayilik fikirlerini inceledik.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler