Yeni Bir Yatırım Modeli: Simit Kafeler

Son Güncellenme: Tue Apr 2024 04:44

Simit günümüzde oldukça çok tüketilen ve talep gören bir ürün olma özelliği ile ciddi bir yatırım aracıdır. 

 Yeni Bir Yatırım Modeli: Simit Kafeler
Enes Öksüz admin

Simit sevmeyen insan sayısının çok az olduğunu rahatlıkla söyleyebilirsiniz. Günümüzde her şey çeşitlenip değişirken simitlerin geçirdiği değişim ise onları biraz daha vazgeçilmez kılıyor. Kepekli, tahıllı, çekirdekli, çikolatalı, glütensiz pek çok simit çeşidi insanlar tarafından büyük bir ilgi görüyor. Simit tek başına oldukça sıradan bir kahvaltılık ya da atıştırmalık olmasına rağmen başarılı girişimcilerin ellerinde çok değerli bir yatırım aracına dönüşüyor. Eğer gıda sektörüne yatırım yapmak gibi bir düşünceniz varsa siz de simit üretimi ve satışı üzerine bayilik veren firmaları değerlendirebilirsiniz.

Yeniden Tasarlanan Güçlü Fikirler

Simit yatırım yapılmayacak sıradan bir ürün olarak gözükse de işin aslında durum çok daha farklıdır. Bu ürün herkese rahatlıkla hitap eden, insanların aklına en çok gelen atıştırmalıklar arasında yer alır. Bu yüzden simit odaklı kurgulanan iş fikirlerine rahatlıkla yatırım yapabilirsiniz. Bir tezgahta simit satmaktan daha öteye taşınabilecek iş fikirlerinin temelinde yer alan simit ürün olarak çok kolay çeşitlendirilebilir. Simit döner, simit tost gibi farklı lezzetleri insanların beğenisine sunabilirsiniz. Simit odaklı şekillenen bir menüyü başarılı bir kafe ortamında sunmak iş fikrinin gelişmesini sağlar. Bu tezgahta satılan ve pek çok insan için ilk tercih olan bir ürünün yeniden daha başarılı ve dikkat çekici bir şekilde sunulması anlamına gelir. Tezgahta satın alma alışkanlığı olan bir fikri geliştirdiğinizde bu insanlar tarafından kolayca kabul edilebilir. Sonuçta insanlar hem yeni lezzetler denemekten hem de farklı fikirlerden keyif alırlar. Bunu sağlayan bir işletme fikri ile uzun vadede büyük kazanımlar elde edebilirsiniz.

Sermayeyi Düşünmeyin

Fikir olarak düşündüğünüz şey her ne olursa olsun sermayeniz kadar yatırım yapabileceğinizi aklınızdan çıkarmayın. Yeni girişimciler ve birikimini kendini işini kurmak için harcamak isteyenler için simit fırınları ya da simit kafeleri istedikleri ölçüde yatırım yapabilecekleri bir yatırım aracı olarak öne çıkıyor. Bu alana yatırım yaparken ufak çaplı dağıtım yapan bir fırın ya da insanların kahvaltı yapabilecekleri, atıştırmalık satın alabilecekleri ve oturup sohbet edecekleri bir kafeye yatırım yapabilirsiniz. Bu sektörde hizmet veren, dağıtım ağı olan ve bilinirlik yaratmış markalardan bayilik alabilirsiniz. Simit kafeler insanların genelinin az ya da çok simit tüketme alışkanlığı olması sayesinde ortaya çıkan bir fikir olduğundan dolayı bu alanda bayilik almak istediğiniz zaman farklı yatırımlar yapabilirsiniz. Seçeceğiniz dükkanın büyüklüğü ya da ürün çeşitliliğiniz belirli standartları korumak şartıyla yatırım miktarınıza göre değişebilir. 

Herkese Hitap Edin 

Simit basit, lezzetli ve Türk toplumunun alışık olduğu bir lezzet olması sebebiyle geniş bir kitleye hitap etmenizi sağlar. Simitin yanında servis edeceğiniz her şey kitlenizi genişletmenizi sağlar. Yatırımcılar ve kendi işini kurmak isteyen girişimciler için hedef kitlesi geniş alanlarda iş kurmak daha etkili olur. Hedef kitleniz ne kadar geniş olursa tanıtım kampanyalarınız daha etkili olur ve işiniz daha kısa sürede büyür. Kitlenin genellenebilir olması yatırımın geri alınma süresini de olumlu yönde etkiler. Küçük yatırımlar ile büyük kazançlar elde etmenin yaygınlaştığı ticaret dünyasında simit özelinde yapılan yatırımlar ile kısa sürede kar eden bir işe sahip olabilirsiniz. Bu noktada yapmanız gereken en doğru şeylerden birisi alanında adını duyurmuş, marka bilinirliği olan ve bayilik veren firmaları araştırmak olur. Çünkü bilinirliği olan bir marka ile ortak çalışmanız işinize yatırım yaparken birkaç adım önde olmanızı sağlar. 

Yapı Marketleri başlıklı bir önceki yazımızda nalbur kültürünün günümüze ulaşan versiyonu sayılabilecek yapı marketlerini inceledik.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler