Restaurant Alanında Franchise Yatırımları

Son Güncellenme: Mon Mar 2024 10:15

Restaurant alanında franchise yatırımlarına olan ilginin bir çok sebebi var. Restaurant Franchise işletmeleri bir mekan olarak hem sahibine hem müşteriye prestij katıyor.

Restaurant Alanında Franchise Yatırımları
Enes Öksüz admin

Ülkemizde yaklaşık 1400’den fazla franchising veren şirket sayısı bulunuyor. Bu şirketlerin ise toplamda 60 binden fazla bayi sayısı yer alıyor. Türkiye’de franchise sektörü son 5 yılda %180’lik bir büyüme gösterdi. Avrupa Franchise Federasyonu tarafından yayınlanan istatistiklere göre zincir sayısıyla Avrupa’da lider konumda. Türkiye’yi sırasıyla Fransa ve Almanya izliyor. Franchise sektörünün lokomotifi olarak da restaurant franchise görülüyor. Ülkemizde hızla artan AVM sayısı her gün lüks ve fast food restaurantlarının açılmasını sağlıyor.

Önerilen İçerik: Aile Restoranları: Son Yılların Yatırım Trendleri

Türkiye’de özellikle franchise sisteminin öncüsü olarak kabul edilen fast food pazarı yaklaşık olarak 1.5 milyar$’lık bir ciroya ulaştı. Restaurant franchise sektörüne son yıllarda yerli girişimlerin de dahil olması bu pazarın daha uzun yıllar büyüyeceğine işaret ediyor. Dünyaca bilinirliği olan yabancı markalara hızla yerli markaların da eklenmesi restaurant franchise yatırımlarının da giderek artmasını sağlıyor. Ülkemizde sadece fast food markalarının 12.000’den fazla şubesi bulunuyor. Bunlara cafe-restarurant ve lüks restaurant sayıları da eklendiğinde restaurant franchise sektörünün büyüklüğü gözler önüne seriliyor. Türkiye’de restaurant franchise sektörünün hem yeni markalar hem de yeni şubeler ile önümüzdeki yılda yaklaşık olarak %20 büyümesi bekleniyor. Özellikle yerli firmalar arasında yapılan bir araştırmaya göre birçok firma şubelerini tüm Türkiye’de daha fazla bölgeye yayılmanın planlandığını gösteriyor.

Restaurant Sektöründe Franchise Veren Firmalar

Türkiye’de yerli ve yabancı olmak üzere restaurant franchise sektöründe birçok firma yer alıyor. Bu firmaların ortak özelliği ise bayi olmak isteyen girişimcilere hem işletmenin kuruluş aşamasında hem de işletme faaliyete geçtikten sonra her zaman girişimcilerin yanında yer almaları. Türkiye’nin genç nüfusu, Avrupa ve Asya arasında bir köprü görevi görmesi ve turizm açısından hem doğal hem de tarihi alanlarıyla zengin bir ülke olması büyük yabancı firmaların ilgisini çekiyor.

Türkiye’nin bir diğer özelliği ise restaurant franchise sektöründe yer alan firmaların dünya çapındaki sıralamalarında üst sıralarda olması. Türkiye’de ilk şubesi 1995 yılında açılan Burger King’in bugün 600’den fazla şubesi bulunuyor. Bu da Türkiye’yi Avrupa’nın en büyüğü yapıyor. Ayrıca Çin’in Burger King operasyonlarını da Burger King Türkiye’nin sahibi TAB gıda gerçekleştiriyor. Yine ülkemizdeki restaurant franchise sektörünün önemli markalarından birisi olan Domino’s’un Türkiye ayağı 2006 ve 2014 yılları arasında üst üste 8 kez “Dünyanın en İyi Domino’s Pizza” restorantı seçildi. Türkiye, Domino’s’un dünya sıralamasında en hızlı büyüyen ilk 5 ülke arasında yer alıyor. Türkiye’de restaurant franchise sektörü fast food alanı dışında da önemli başarılara imza atıyor. Türkiye Gloria Jeans Coffees, dünyada ABD Çin ve Avustralya’dan sonra dördüncü sırada yer alıyor. Ülkemizdeki restaurant franchise sektörü sadece büyümesiyle değil aynı zamanda başarılarıyla da ilgi odağı haline geliyor.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler