Aile Restoranları: Son Yılların Yatırım Trendleri

Son Güncellenme: Fri May 2024 07:33

20 milyar dolarlık hacme sahip bir sektöre yatırım yapmak istiyorsanız; restoran bayilikleri tam da aradığınız seçenek olabilir.

Aile Restoranları: Son Yılların Yatırım Trendleri
Enes Öksüz admin

Alışveriş merkezlerinin sayıca artması, hafta sonu aktiviteleri arasına alışveriş merkezlerine gitme modasının dahil olması; insanların sosyalleşme kriterlerinde de ciddi değişikliklerin meydana gelmesine neden oldu. 

Alışveriş merkezlerinin ailecek vakit geçirmeye uygun şekilde yapılandırılması bu merkezlerde hem alışveriş, hem eğlence hem de yemek yeme ile ilgili ihtiyaçların bir arada karşılanması da tüketicilerin davranışlarını şekillendirmek üzerinde etkili oldu.

Hazır aile boyu dışarı çıkmışken keyifli vakit geçirmek, gün boyu mağazaları gezmek, sinemaya gitmek hatta bütün aile birlikte yemek yemek, insanları giderek daha çok cezbeder oldu. 

Son yıllarda dışarıda yeme-içme tercihlerinin fazlalaşması bu sektörün hacmini devasa rakamlara ulaştırdı. Günümüzde Türkiye’de 20 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşan yeme içme sektörünün girişimcilerin ilgi odağı olması ise şüphesiz bu yönde beklentisi olanları yanıltmadı.

Restoran bayilikleri veren firmalar tüketicilerin eğilimlerini gözlemleyerek daha çok hedef kitlesine ulaşmak için bayi ağlarını genişletirken, hem prestijli bir işe sahip olmak hem de sürekli gelir elde etmek isteyen girişimciler de bu furyanın avantajlarını deneyimlediler. 

Siz de birikimlerinizi değerlendirmek ve hiçbir zaman modası geçmeyecek bir sektöre yatırım yapmak istiyorsanız restoran bayilikleri veren firmalarla masaya oturup kârlı bir iş ortaklığının tarafı olabilirsiniz. 

Yeme İçme Sektörünün Hacmi Giderek Büyüyor

restoran bayilikleri

Dışarıda yeme içme sektörünün hacminin giderek artmasının ardında birden fazla neden yatıyor. 

İlkini yazımızın girişinde paylaşmıştık. İnsanlar hafta sonları aileleriyle mümkün olduğunca çok şey paylaşarak keyifli zaman geçirmek istiyorlar. Keyifli zamanlarının bir kısmında da karınlarını doyuruyor ve tüm aile birlikte yemek yiyerek günlerini tamamlıyorlar. AVM’lerin etkisi bu değişimde göz ardı edilemez ancak restoranların açılabileceği ve aynı zamanda yüksek kâr getireceği tek lokasyon alternatifinin AVM’ler olduğu da düşünülmemelidir. Çarşılar, kalabalık caddeler, şehir merkezleri gibi insan trafiğinin haftanın 7 günü yüksek olduğu lokasyonlar hedef kitlelere ulaşıp ilgilerini çekmek için idealdir. Kaliteli hizmet ve bilinen bir markanın gücünü kullanarak girişimciler restoran bayiliklerinden yüksek kazanç sağlayabilirler.

Dışarıda yeme içme taleplerinin artmasının diğer bir nedeni de şüphesiz kadınların iş hayatına daha çok dahil olmaya başlamalarıyla yakından ilgilidir. Bütün gün çalışan eve gelince yemek yapan, çocuklarıyla ilgilenen, ev işlerini aksatmamaya çalışan kadınlar hayatlarında bir değişiklik istiyorlar. Hayatlarını kolaylaştırmak kimi zaman da aileleriyle farklı bir ortamda bulunmak istemeleri nedeniyle dışarıda yemek yeme alternatifini değerlendiriyorlar. 

Restoran zincirlerinin reklamlarının sürekli televizyonda dönmesi de bu sektörü hareketlendiren diğer bir faktör olarak kabul ediliyor. Gün içerisinde gösterilen özellikle akşam yemeğine yakın zaman dilimlerinde yoğunlaşan reklamlar tüketicilerin tercihlerini belirliyor. Cazip tatlar, lezzetli bir öğün beklentisi sonucu insanlar dışarı çıkıp yemek yeme ihtiyacı duyuyor.

Dışarıda Yeme İçme Sektörü Yüksek Potansiyel Barındırıyor

bayilik veren restoranlar

Yeme içme sektörünün Türkiye’deki hacminin 20 milyar dolara ulaştığından daha önce bahsetmiştik. 2 milyon kişinin çalıştığı 200’den fazla markanın pazardan daha fazla pay alabilmek için mücadele ettiğini de hatırlatmak istiyoruz. Agresif büyüme hedefleri olan markalar bayilik ağlarını genişletmeye devam ederken girişimcilere de fırsat sunmuş oluyorlar. 

Son dönemde Türkiye ekonomisinde meydana gelen iniş çıkışlar tüm sektörler gibi yeme içme sektörünü de etkiledi ancak sektör gücünü kaybetmedi ve çok az bir zararla en zor dönemi geride bırakmayı başardı. 

Özellikle büyük şehirlerde ciddi bir potansiyel barındıran yeme içme sektörü yavaş yavaş diğer illerde de hareketlenmeye başlıyor. Girişimcilerin tercihlerinin yerindeliği ve seçtikleri markaların bilinirliği kazançlarını arttırmak için en önemli faktörler arasında yer alıyor. Doğru konum seçildiği zaman restoran bayilikleri girişimcilerin güvenli ve kârlı limanları arasında ilk sıralarda yer almaya devam ediyor.

Bir önceki yazmızda Turizmde Atılması Gereken Güçlü Adımlar başlığı ile turizm sektörü hakkında fikirler bulabilirsiniz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler