Pizza Franchise Fırsatları Yatırımcıları Cezbediyor

Son Güncellenme: Sat Mar 2024 04:54

Pizza franchise fırsatları, giderek büyüyen yemek sektöründe önemli avantajlar sunuyor. Birçok girişimci pizza franchise fırsatları için harekete geçiyor.

Pizza Franchise Fırsatları Yatırımcıları Cezbediyor
Enes Öksüz admin

Ülkemizde ve dünyada franchising sektörü giderek daha büyük bir sektör haline gelmektedir. Emlaktan, temizlik sektörüne kadar birçok alanda uygulanan franchising sektörünün sunduğu avantajlar hem yatırımcıların hem de girişimcilerin ilgisini çekmektedir. Franchising sektöründe en çok ilgi gören alanların başında ise fast food ve pizza franchise gelmektedir. Pizza franchise fırsatları ülkemizde ve dünyada birçok kişiye iş olanağı sunuyor. Yemek sektöründe fast food markaları ile beraber lokomotif olarak kabul edilen pizza markaları hem reklam hem de ürün olarak giderek daha fazla alanda yatırım yapıyor. Bu yatırımlar ise franchise sahiplerine büyük avantajlar olarak geri dönüyor.

Önerilen İçerik: Yeni Hedef Kitleleri Odak Alan Pizza Bayilikleri 

1990'lı yıllarda ülkemize giriş yapmaya başlayan büyük  pizza markalarına eklenen yerel markalar ile beraber günümüzde pizza sektörünün büyüklüğü 240 milyon dolar civarına ulaşmış bulunuyor. Dünyaın en büyük pizza pazarı ise 120 milyar dolarlık büyüklük ile ABD'nin elinde bulunuyor. Ülkemizdeki pizza pazarının ise bir kaç yıl içerisinde 600 milyon dolara ulaşması ön görülüyor. Pizza franchise fırsatları, Türkiye'deki pazarın hızla büyümesine olanak sağlıyor. Türkiye bu konuda dünyanın en hızlı büyüyen ülkeleri arasında yer alıyor. Bu sene itibariyle ülkemizde 17 bin farklı çeşitte pizza yapılıyor. Genellikle gençlerin ilgi gösterdiği pizza pazarının büyümesi hem de hedef kitle aralığının daha da genişlemesi bekleniyor. Pizza sektörünün en gözde bölgelerinin başında Marmara, Ege ve Akdeniz bölgesi gelirken, pizza kültürü ve siparişleri İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinde de giderek artmaya devam ediyor. Özellikle Türk damak zevkine hitap eden pizzaların çeşitlerinin artması bu durumun görülmesini sağlıyor.

Pizza Franchise Bedelleri

Pizza franchise fırsatları ve avantajları birçok girişimcinin de bu sektöre kaymasını sağlıyor. Ülkemizde çalışmaya hazır yabancı markalı bir pizza restoranının ortalama maliyeti 500 bin lirayı buluyor.  Ancak franchising  alan kişiler yaklaşık olarak 2 senede geri dönüş sağlıyor. İş merkezlerinin ve genç nüfusun daha yoğun olduğu bölgelerde ise bu geri dönüş daha kısa sürede de sağlanabiliyor. Giriş bedelleri markadan markaya göre değişiklik gösterebiliyor. Bir işletmenin işler hale gelmesi yaklaşık olarak başvuru yapıldıktan sonra 6 ay sürebiliyor. Kira, yatırım mekanı ve işletme yerine göre yatırımın geri dönüşü 18 aya kadar inebiliyor. Büyük markalar franchise giriş bedelinin yanı sıra belli bir sermaye olmasını da isteyebiliyor. Ayrıca işletmenin cirosuna göre değişen royalty ücretleri alınıyor. Bazı markalar reklam giderleri için bayilerden katkı payı almayı tercih ederken bazı markalar tercih etmiyor. Pizza franchise fırsatları yatırım geri dönüşünün kısa sürede gerçekleşmesi ve pazarın giderek büyümesi ile yatırımcıların büyük avantajlara sahip olmasını  sağlıyor.

Pizza bayiliği veren firmalar tarafından girilmiş bayilik ilanlarını görmek için tıklayın.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler