Online Satışa Başlamadan Sorulması Gereken 10 Soru

Son Güncellenme: Wed Feb 2024 10:12

Online Satışa Başlamadan Sorulması Gereken 10 Soru
Enes Öksüz admin

Bir işletme sahibi olarak satışlarınızı sadece fiziği mağazalarda yapıyorsanız ve henüz online satış yapmaya başlamadıysanız çok kârlı bir fırsatı geri çeviriyorsunuz demektir. Son dönemde online alışveriş furyasının tüketiciler üzerindeki etkisini yok saymaya devam eder ve bu süreç zarfında kendi online mağazanızı açmazsanız maalesef bu büyük pastadan kendinize düşen payı alamazsınız. 

E-ticaret mağazayı açmaya hazırsanız; bu değişimden ve yenilikten önce mutlaka sormanız ve cevaplamanız gereken soruları sizler için bir araya getirdik.

1. Çevrimiçi Mağazamı Nasıl Oluşturmaya Başlayabilirim?

E-ticaret sitenizi oluşturması için uzmanlarla çalışmak için yeterli bütçeniz yoksa, endişelenmeyin. Hazır konseptlerde, şablonlarda e-ticaret sitesi temin edebileceğiniz birçok e-ticaret sitesi satan firmaya ulaşabilirsiniz. Hazır site şablonlarını aldığınız takdirde; satışını yapmak istediğiniz ürünleri ekleyebilir, ürün bilgilerini ve görsellerini düzenleyebilir, üstelik dilediğiniz değişiklikleri de dilediğiniz zaman gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda hali hazırdaki web sitenizin ana sayfasında yeni sitenize bağlanma şansını da kazanabilirsiniz. Unutmadan hazır şablonlu e-ticaret sitelerinden istediğinizi seçerken renklerini de marka logonuza göre belirleyebilirsiniz.

2. Çevrimiçi Mağazamın Görünümünü Nasıl İyileştirebilirim?

E-ticaret sitesi açmadan önce hali hazırda bir web sitesine sahipseniz, az önce de belirttiğimiz gibi e-ticaret sitenizin renklerini mevcut web sitenize göre düzenleyebilirsiniz. Hem marka değerlerinizi vurgulamak hem de logo renklerinizi yansıtmak için bu yaklaşım sizin için avantajlı olacaktır. E-ticaret sunucularının şablonlarının çoğu dinamik olarak değişime uygundur böylece bir değişiklik yapmak istediğinizde özgür olabilirsiniz. 

3. Hangi Ödeme Sistemini Kullanmalıyım?

E-ticaret sitelerinden ödeme almak için seçeceğiniz yöntem müşterilerinizin size güvenmesini ve sitenizden alışveriş yaparken soru işaretlerinin ortadan kalkmasına neden olacaktır. Unutmayın, online alışveriş yapan tüketicilerin en önemsedikleri konu bilgi güvenlikleridir. Bu doğrultuda ödeme sistemleri şirketleri ile de bankalarla da çalışabilirsiniz. Taksit imkanı sunmanız sizi bir adım öne çıkaracaktır. 

4. Müşteri Hizmetleri Sorununu Nasıl Çözeceğim?

Online satış yapmak istiyorsanız mutlaka müşterilerinizle etkin bir iletişim ağı kurmalısınız. Müşteri hizmetleri yönetimi araçları satan firmalarla işbirliği yapabilir ya da anlık destek olunması amacı ile kendi şirketinizde görev yapan bir ekip oluşturabilirsiniz. Müşteriler para vererek alacakları ürünlerle ilgili anlık soru sorduklarında hızlı cevap almaları satın alma eğilimlerini arttıracaktır. Bu nedenle müşteri hizmetleri servisini 7/24 sağlamanın yollarını bulmalısınız. 

5. Teslimat Ücretlerini Nasıl Belirleyeceğim?

Bu sorunun cevabı düşünüldüğü kadar kolay değildir. Türkiye’de online alışveriş yapan tüketicilerin kargo ücretlerinden rahatsız oldukları reddedilemeyecek bir gerçektir. Belli bir rakamın üzerinde sipariş aldığınızda kesinlikle müşterilerinize ücretsiz kargo seçeneğini sunmanızı öneriyoruz. Düşük siparişler için ise fiyat belirlerken hizmet aldığınız kargo firmasından hem kendiniz hem de müşterileriniz için minimum fiyatı almalısınız.  

6. Ürün Açıklama ve Görsellerini Nasıl Düzenlemeliyim?

Online alışveriş yapan kişilerin ürünleri inceleme, ürünlere dokunma veya onları hissetme gibi imkanları olmaz. Bu nedenle ürün görsellerinin detaylı olması, açıklamalarının ise bütün ayrıntıları içermesi gerekir. Yüksek çözünürlükteki görsellerden ve mümkün olduğunca kısa ama etkili açıklamalardan yararlanmalısınız. Açıklamalarda ürünün kullanımı, avantajları ve neden bu ürünün alınması ile ilgili özgün içeriklerin kullanılmayı da unutmamalısınız.

7. Kullanıcı Yorumlarına ve Paylaşımlara İzin Vermeli Miyim?

Kesinlikle evet! Kullanıcıların yorum yapmakta serbest bırakılması sitenizin güvenirliğini arttıracaktır. Yorum ve paylaşım yasaklanırsa müşterileriniz sitenizi alışveriş yapmaya değer görmez. Aynı zamanda ürünlerinize güveniyorsanız kullanıcıların olumlu yorumları ve ürünlerinizi sosyal medya kanallarında paylaşmaları satışlarınıza ivme kazandıracaktır. Aynı zamanda satışlarınıza olumlu yorumlar yapılması Google için de önemlidir, çünkü sizin sitenizi “güvenli” kabul edip arama motoru sonuçlarında yukarıya çıkaracaktır. Diğer bir deyişle ziyaretçi trafiğinde de artış yaşarsınız. 

8. Müşterileri E-Ticaret Siteme Nasıl Çekebilirim?

Sitenizi kurdunuz, işediğinizden eminsiniz, görselleri yüklediniz, ürün açıklamalarını girdiniz şimdi sıra müşterileri sitenize çekmekte… Kendi web sitenizin ana sayfasından yönlendirme linkini paylaşabilirsiniz. Facebook, Youtube, Pinterest, Twitter, Instagram gibi mecralarda reklamınızı yapabilirsiniz. Müşterilerinizin ilgisini çekebilecek kampanya duyurularını da ihmal etmemelisiniz. Diğer bir yöntem de az önce belirttiğimiz gibi SEO çalışmaları ile arama motorundaki sıranızı yükseltmektir. Arama motoru sıralamasında organik olarak yükselmek zaman alır; ancak getirisi çok büyüktür, bir an önce çalışmalara başlamalısınız. İlk etapta yine Google reklam hizmetlerini de kullanabilirsiniz. 

9. Ürün İadelerini Nasıl Önleyebilirim?

Online satış yapacaksanız, bu riski almalı ve iadelerin mutlaka olacağı gerçeğini kabul ederek girişimlerinize başlamalısınız. Ürünlerin özelliklerini doğru girmeli ve müşterilerinize yanlış bilgi vermemelisiniz. Aynı zamanda ürünlerin iadesi sırasında ödemelerin müşteriye teslim edildiğinden de emin olmalı ve ürün iade süreçlerini dikkatli bir şekilde tasarlamalısınız. 

10. Mağazamın Başarısını Nasıl İzleyebilirim?

Online mağazanıza yapılan ziyaretleri raporlamanız stratejilerinizi belirlerken size yol gösteren önemli veriler sunacaktır. Google Analytics gibi araçları kullanarak ziyaretçileriniz ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. Kaç kişi sitenizi ziyaret etti, nerede yaşıyorlar, ne kadar zamanda bir sitenizi görüntülüyorlar vb.  veriler istatistikler kampanya düzenleme noktasında işinize yarayacaktır. En çok görüntülenen ürünler, hangi sitelerden sizi ziyaret ettikleri de hesaba katmanız bilgiler arasında yer almalıdır. Bir öncekmi haberimizde; Franchise Almak Neden Sıfırdan İş Kurmaktan Daha Avantajlı? başlığı ile iş kurma aşamasındaki girişimciler için parlak fikirler bulabilirsiniz. Yeni bir işe atılmayı düşünüyorsanız göz atmanızı tavsiye ederiz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler