Netflix Dijital Pazarlama Stratejileriyle Abone Sayısını Arttırıyor

Son Güncellenme: Sat Mar 2024 04:42

Netflix dijital pazarlamanın tüm imkanlarını kullanarak dünya çapındaki abone sayısını hızla arttırıyor. Peki bunu nasıl başarıyor?

Netflix Dijital Pazarlama Stratejileriyle Abone Sayısını Arttırıyor
Enes Öksüz admin

Netflix abonelerinin sayısı hem ABD’de hem de dünya genelinde hızlı bir şekilde yükseliyor. Netflix aboneleri yüzlerce farklı içeriğe erişebiliyor, eğlenceli zaman geçirebiliyor ve şirketin marka değeri hız kesmeden artmaya devam ediyor. Netflix’in başarısının ardında izleyicilerin ilgi alanlarının etkili bir şekilde takip edilmesinden ziyade dijital pazarlama stratejilerinde uzmanlaşmasının etkili olduğu düşünülüyor.

Kişiselleştirilmiş İçerik Netflix’i Zirveye Taşıyor

Netflix’i diğer firmalardan ayıran en büyük farklılık kişiselleştirilmiş içerikler sunmasıdır. Kullanıcı ara yüzlerinde farklı içerikler gösteren; bu içerikleri ise kullanıcının geçmişte izlediği programlara göre belirleyen Netflix kişiselleştirilmiş hizmetin en iyi örneklerinden birini sunmayı başarıyor.

Kişiselleştirilmiş ürün ya da reklam gösterimi sektörel farklılıklar olmasına rağmen tüm firmaların başarabileceği bir stratejidir. Gerekli teknolojik araçların kullanılması veya özel olarak tasarlanan yazılımlarla tüm şirketler müşterilerine kişisel deneyim yaşama imkanı sunabilirler. Kişiselleştirme çok gelişmiş algoritmaların devreye alınmasından çok daha derin bir süreçtir. Müşterilerin daha önceki aramalarından yola çıkarak nelere ihtiyaç duyabileceğinin belirlenmesi ve kendilerine sunulması olarak tanımlanabilen bu hizmet tüketicilerin satın alma davranışlarını doğrudan etkilemektedir.  

Netflix Farklı Kanallardan Mesajını En Doğru Şekilde iletiyor

Neredeyse tüm cihazlarda Netflix var; bilgisayarlardan, televizyonlardan, tabletlerden ve akıllı telefonlardan erişilebilen Netflix platformu kullanıcılara diledikleri yerde diledikleri zaman istedikleri içeriklere erişme imkanı sunuyor. Sosyal medyada TV şovlarının tanıtımını yapan ve kitlesini bilgilendiren firma farklı sektörlerde faaliyet gösteren diğer şirketleri için de ilham kaynağı haline geliyor.

Birçok farklı cihazdan potansiyel müşterilere erişmek düşünüldüğü kadar maliyetli bir süreç değildir. Web siteleri aracılığı ile, sosyal medya kanallarıyla ve mobil uyumlu reklam kampanyalarıyla siz de müşterilerinize ulaşabilirsiniz. Kurumsal kimliğinizi ifade edip mesajınızı iletmek için Netflix stratejisini hayata geçirebilirsiniz. Böylece ürün veya hizmetlerinizle ilgili hedef kitlenizi bilgilendirebilir ve satışlarınızı çoğaltabilirsiniz.

Netflix Sadeliğin Gücünü Kullanıyor

Kullanıcı ara yüzü tasarlarken profesyonelliğini gözler önüne seren Netflix rakiplerinin eksikliklerini ve müşterilerinin taleplerini çok başarılı bir şekilde analiz ediyor. Karmaşık yapıdan uzak ve aranılanın kolayca bulunabileceği yapısıyla abonelerinin hayatını kolaylaştırıyor. Netflix’in ana sayfası oldukça sade ve kullanımı çok ama çok kolay, böylelikle abonelerinin istediklerine ulaşması sadece saniyeler alıyor.

Önerilen İçerik: İş İlişkilerinizin Daha İyi Bir Hale Gelmesini Sağlayacak Tavsiyeler

Şirketinizden hizmet almak isteyen potansiyel müşterilerinize ya da hali hazırda sizi tercih edenlere Netflix sadeliğini yaşatabilirsiniz. Onlara nasıl yardımcı olacağınızı kolaylıkla ifade edebilir, hizmet almak istediklerinde işlerini kolaylaştıran ara yüz tasarımlarını tercih ederek müşteri sadakati kazanabilirsiniz.

Netflix E-Mail Pazarlamasından Vazgeçmiyor

E-mail pazarlama stratejilerinin geride kaldığını düşünenler yanılıyor, işin gerçeği e-mail pazarlaması etkisini sürdürüyor. Netflix de bu gerçekten yola çıkarak dijital pazarlama stratejilerini e-mail pazarlama yöntemleri ile destekliyor. Yeni abonelere bir dizi e-mail yollayan; hizmetleriyle ilgili detaylı bilgi aktarıp keşif yapmayı kolaylaştıran Netflix uzun dönemde müşteri sayısını korumak için titizlikle çalışıyor. Periyodik olarak yapılan bilgilendirmeler müşterilerin Netflix paketleri ile ilgili farkındalıkların artmasını sağlıyor. İlk bakışta spam olarak görülen bazı mailler açıldığında kullanıcılar zengin Netflix içerikleri ile ilgili bilgi sahibi olabiliyor.

Müşteri kitlesini genişletmek isteyen firmalar da e-mail pazarlama stratejilerinden fayda sağlayabilirler. Yaratıcı içeriklerle hedef kitlelerine ulaşan ve marka mesajlarını ileten şirketler müşteri sayılarını etkili bir şekilde arttırabilirler. Hedef kitleyi tanımadan, eğilimlerini bilmeden ya da ihtiyaçlarını karşılayacak çözümler üretmeden gerçekleştirilen e-mail pazarlamanın başarılı olması beklenemez. Ancak müşteri odaklı bir yaklaşım benimsendiğinde ve bu yaklaşım e-maillerde yansıtıldığında beklentilerin çok üzerinde geri dönüş alınabileceği gerçeği kesinlikle göz ardı edilmemelidir.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler