McDonald’s Bayiliği Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Son Güncellenme: Sat Mar 2024 05:28

McDonald’s 2017 yılında Franchise 500 listesinin ikinci sırasındaydı. Bu yıl ise tekrardan birinci sıraya yükseldi. McDonald’s’ın bu başarıyı nasıl yakaladığını anlamak aslında son derece basit.

McDonald’s Bayiliği Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler
Fatih Bozoğlu user

McDonald’s bayiliği alarak aslında sadece milyar dolarlık bir marka almıyorsunuz aynı zamanda sizi destekleyen ve sizin başarılı olMcDonald’s 2017 yılında Franchise 500 listesinin ikinci sırasındaydı. Bu yıl ise tekrardan birinci sıraya yükseldi. McDonald’s’ın bu başarıyı nasıl yakaladığını anlamak aslında son derece basit.manızı isteyen güçlü bir kültür de almış olursunuz. McDonald’s bayiliği almak herkese uygun bir şey değildir. Bütçenize, lokasyonunuza ve önceliklerinize bağlı olarak size başka bir bayilik daha uygun olabilir. Ancak eğer McDonald’s bayiliği alacaksanız sizi nelerin beklediğini öğrenebilirsiniz. 

Maliyet

McDonald’s bayiliğinin franchise ücreti bazı girişimcilerin gözünü korkutabilir. McDonald’s bayiliği almak isteyen girişimcilerin ilk olarak 30.000$+KDV olacak şekilde giriş ücreti ödemesi gerekmektedir. Bunun üzerine lokasyon, ekipman ve ek giderler ile bir bayiliğin maliyeti yaklaşık 400.000$ ile 500.000$ arasında değişmektedir. Bayilik alan işletmeciler lisansa sahip olduğu sürece aylık net satışlar üzerinden reklam katkı payı, geliştirme ücreti ve isim hakkı ücreti ödemektedir. Bu giderler yaklaşık olarak aylın net satışın %4’ü kadardır. Bir de ek olarak işletmenin kira gideri de göz önünde bulundurulmalıdır. 

Eğitim

Yeni işletmenizi açılacak hale getirirken bir yandan da kendinizi de bu ana hazır hale getirmeniz gerekmektedir. Birçok şirket franchise sahiplerini iki tip eğitimden geçirir. Bunlardan ilki sınıf eğitimidir ve genellikle bir eğitim merkezinde ya da şirket merkezinde gerçekleştirilir. İkinicisi ise lokasyonda gerçekleştirilen eğitimdir. McDonald’s eğitimleri ise biraz daha kapsamlı olabilmektedir. McDonald’s, franchise adaylarına ilk olarak 75 saatlik sınıf eğitimi ve daha sonra da 6-8 ay süre ile saha eğitimi vermektedir. Bu eğitimler yerel bir McDonald’s restoranında gerçekleştirilmektedir.

Trend

McDonald’s için trendler önemli olabilir. 1940 yılında ilk restoranını açan şirketi 1955 yılında ilk bayiliğini verdi. 2008 yılında dünya çapında 31.967 bayisi bulunuyordu. 2017 yılında ise 37.011’ye çıktı. Şirket neredeyse son 10 yılda %15.8’lik bir büyüme gösterdi. Bu aslında o kadar görünmeye bilir. Ancak McDonald’s son bir yılda 507, son üç yılda 1328 franchise verdi. McDonald’s’ın büyümesi ise genel olarak Amerika dışında gerçekleşti. 

Lokasyon

Lokasyon biraz karmaşık bir problem. Eğer restoranı küçük bir yerde açacaksanız bu bölge markaya hazır olmayabilir. Ayrıca restoranın açılacağı yerinde son derece önemli. McDonald’s’ın yapacağı mimari düzenlemeler ve peyzaj çalışmaları lokasyonun metrekaresine göre düzenlenmektedir. 

Destek

Bayiliğin en önemli adımlarından birisi de markanın verdiği destek. Bu destek sizin yatırımınızın ne kadarının çöpe gittiğini ne kadarının ise işe yaradığını göstermektedir. McDonald’s’ın önemli destekleri bulunuyor. Basın bültenleri, davetler, toplantılar, fuarlar, açılış etkinlikleri, internet desteği, güvenlik ve güvenlik prosedürleri, saha operasyonu ve daha birçok konuda destekler yer alıyor. Ayrıca markanın ulusal medya, bölgesel pazarlama ve sosyal medya konusunda önemli reklam destekler bulunuyor.

McDonald's Bayiliği İçin

 

Bir Önceki Konumuza Gözatın : Tuğba Kuruyemiş Bayilik Veriyor Mu?

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler