Emeklilik Artık Tarihe Mi Karışıyor?

Son Güncellenme: Tue Apr 2024 04:37

Emeklilik Artık Tarihe Mi Karışıyor?
Enes Öksüz admin

Yıllarca çalışıp sonunda emeklilik hayali kurulan uzun dönemin artık sonuna gelindi. Emeklilik yaşının giderek yükselmesi ve insan ömrünün uzamasıyla birlikte emeklilik kavramının da altı boşaldı. Eski zamanlarda, ortalama insan ömrü henüz bu kadar yükselmemişken emeklilik son yılların rahat geçirilmesini sağlamak adına önemli bir amaç olarak görülürdü. Ancak artık devir değişti!

Ortalama insan ömrünün 80 yaş baremine dayanmasıyla birlikte emekli olmak ve yaklaşık 20 yıl hiç çalışmadan yaşamak ekonominin zaman içerisinde gerilemesine neden olabiliyor. İş gücü gereksiniminin sürekli olması ve yaşı ilerleyen kişilerin edindikleri tecrübelerin paha biçilmez kabul edilmesiyle emeklilik tercih olmaktan uzaklaşıyor. Emeklilik döneminde kişilerin psikolojik olarak da yıpranmaları hayatımızdan emeklilik kavramını giderek ayrılmasına neden oluyor.

Emeklilik Miti

Uzun yıllar çalışan ve sigorta ödemelerini düzenli olarak gerçekleştirilen kişiler kariyerlerinin son dönemecinde emekli olarak yaşamlarının geri kalanında sahil kasabalarına yerleşmenin hayalini kuruyorlar. Ülkemizin ekonomik koşulları çoğu emeklinin hayal kurmasını zorlaştırsa da bazıları için emeklilik dahi tek hayal kaynağı haline gelebiliyor. Aslına bakılırsa uzun yıllar çalıştıktan sonra iş hayatından tamamen uzaklaşılması toplum ekonomisine büyük bir zarar veriyor. İnsan ömrünün uzaması en deneyimli dönemlerde işten kopulması sonucunu doğuruyor.

Emeklilik planlarını yapmak bile cezbedici bir unsur olsa da emekli olunduktan sonra emekliler kendilerini yetersiz hissetmeye başlıyor. Uzun yıllardır alıştıkları iş temposundan kopmak belli bir zaman sonra onların kendilerini işe yaramaz hissetmesinin kaynağına dönüşüyor. Emeklilik ikramiyelerinin artık yok denecek kadar az olması ve emeklilik maaşlarının yetersizlikleri de birleştiğinde emeklilik umulduğunun aksine sefa sürülecek bir dönem değil ıstırap günleri haline geliyor. Yeterince şanslı olanlar birikimlerini değerlendirecek fırsatlar yakalayıp kendi işlerini kuruyorlar ve emeklilik dönemlerinde dahi ek gelir elde etmenin hem de sorumluluklarını azaltmanın yollarını bulabiliyorlar. Diğerleri için ise hayat daha zorlu bir hal alıyor. Emekli personel çalıştırmak istemeyen işyerlerine başvurulması, deneyim kazanılan sektör dışında çalışılması ve düşük ücretler emeklilik rüyasının da sonunu getiriyor.

Emekli Olmak Bir Yaşam Tarzıdır ve Artık Geçerliliği Yoktur

Emekli olmak dünyadan soyutlanmak anlamına gelmiyor. Maddi sorunlar yaşamayan kişiler için de durum aynı! Emeklilik hakkı kazanıldığında elde edilen tüm deneyimin farklı sektörlerde kullanılması emekli kişilerin kariyer yollarını çeşitlendirebilecek önemli bir seçenek olarak ön plana çıkıyor.

Emekliliğe hak kazanan kişilerin çalışmaya devam etmesinin yeni trend olmasıyla birlikte emeklilikte yapılabilecek işler hakkında internet aramalarının sayısı da giderek fazlalaşıyor. Siz de emekliliğe hak kazandıysanız ya da emeklilik günlerinizi iple çekiyorsanız önerilerimizi dikkate almalısınız. Tatil yapmalı ancak en kısa sürede iş hayatına geri dönmeyi de ihmal etmemelisiniz. En verimli olduğunuz ve deneyiminizle fark yaratmaya başladığınız günlerde “emeklilik” moduna girerek kendinize zarar vermemelisiniz.

Emeklilerin Değerlendirebilecekleri İş Fikirleri

Emekli olduysanız belli bir sektörde uzun yılların deneyimine sahipsiniz demektir. Deneyimin parayla satın alamayacağı ve çok önemli sayıldığı bir dönemde yaşadığınızı aklınızdan çıkarmamalısınız. Büyük firmalara danışmanlık hizmeti verebilir, ilgili departmanların başına geçebilir ve emekli olsanız dahi para kazanmaya ve kendinizi işe yarar hissetmeye devam edebilirsiniz.

Emekli olduğunuz zaman farklı bir firmada çalışmaya devam etmek istemiyorsanız bayilik veren firmalar arasından seçim yaparak kendi işinizin sahibi olabilirsiniz. Deneyimli olduğunuz sektörde bayilik alabilir ya da apayrı bir sektörde kazançlı faaliyetlerde bulunabilirsiniz. Emekli olduğunuzda size kalan zamanı en verimli şekilde geçirerek hem kendinize hem de ülke ekonomisine katkı sağlamayı sürdürebilirsiniz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler