Emekli Oldunuz, Şimdi Hayatınız Yeniden Başlayacak!

Son Güncellenme: Tue Apr 2024 02:14

Emeklilik hayatınızda hem dinlenebilir hem de kazanç sağlayabilirsiniz. Patron stresi çekmeden ve hatta evden çıkmanıza gerek kalmadan gelir elde edebileceğiniz iş fikirleri sizleri bekliyor!

Emekli Oldunuz, Şimdi Hayatınız Yeniden Başlayacak!
Enes Öksüz admin

Yıllarca çalıştınız, birikim yaptınız ya da yapamadınız, emekli olmaya hak kazandığınız anda il önce derin bir huzur yakaladınız. İş stresi yok, sabah erken kalkma derdi yok, işverenlerin ya da yetkililerin davranışlarını yorumlama gereği yok, trafiğe girme zorunluluğu yok derken nefes aldığınızı hissetmeye başladınız.

Peki ya sonra? Yıllarca çalışan, üreten ve fayda sağlayan kişiler olarak bir anda boşluğa düştüğünüzü fark ettiğiniz zaman ne olacak? Sizi bekleyen rutinliğe alışabilecek misiniz? Genellikle ülkemizde emekli olanlar çalışmaya mecbur kalsalar da çalışmaya ihtiyacı olmayanlar da çalışmaya devam ediyor. Başlangıçta yaşamak için çalışan bireyler zaman içerisinde çalışmak için yaşar hale geliyor. Bu yazımızda emeklilik günlerini değerlendirmek isteyen ve çalışmayı seven emeklilerin evde yapabilecekleri iş fikirlerini sunacağız.

Yılların deneyimini, tecrübesini ve bilgisini kenara atmak istemeyen bireylere özel fikirler sizleri bekliyor.

Evden Danışmanlık Yapabilirsiniz

Emekli olduğunuz andan itibaren çalışmak zorunda kalmamanız tüm gün televizyon izlemenizi gerektirmiyor. Emekli oldunuz diye bilginiz ve yetenekleriniz de elinizden alınmıyor. Evinizde danışmanlık yapabilir ve deneyimlerinizle küçük firmalara yol gösterebilirsiniz. Hangi sektörde çalışmış olursanız olun edindiğiniz bilgilerin çok değerli olduğunu aklınızdan çıkarmayın. İnternet üzerinden konferans verebilirsiniz mesela, randevularınızı düzenleyip zaman zaman şirket ziyaretlerinde de bulunabilirsiniz. Profesyonel iş hayatınız sırasında edindiklerinizi, başardıklarınızı ve hatta hatalarınızı başka kişilere aktararak onlara yol gösterebilirsiniz.

Blog Açabilirsiniz

Bazı kişiler ketum olur, yaşadıklarını ya da düşüncelerini iletmeyi tercih etmezler. Bazıları ise fayda sağlayacağını düşündükleri her türlü konuda bir adım önde olmak isterler. Anılarını anlatmak, diğer insanlarla paylaşmak onları mutlu eder. Siz de bilgilerinizi ve deneyimlerinizi anlatmayı seviyorsanız ancak kendinizi yazarak daha iyi ifade edebildiğinize inanıyorsanız blog açabilirsiniz. İnsanlar sizin yazılarınızı okuyacaktır, internetteki bilgi yığını içerisinde parlamanızın imkansız olduğunu da düşünmeyin. Bloglarınız okunmaya başladığında farklı firmalarla iş ortaklığı yapabilir ve affiliate pazarlamadan gelir elde edebilirsiniz. Üstelik bloğunuzda yazdığınız yazıların konu kısıtlaması da olmaz. Gezdiğiniz yerleri, tattığınız lezzetleri, gittiğiniz mekanları, iş deneyimlerinizi, sosyal çevrenizle olan ilişkilerinizi kısaca hayata dair her konuda yazı yazabilirsiniz.

Hobilerinizi İşe Dönüştürebilirsiniz

Emeklilik hayallerinin başında bahçeyle uğraşmak vardır ya da dilediğinizce balık tutmak. Hem hobilerinizi yaparak hem de keyifli zaman geçirerek emekliliğinizde gelir elde edebilirsiniz. “Nasıl balık tutulur?”, “Balık tutmak için en iyi olta hangisidir?”, “Bahçe işlerinde en çok verim aldığınız gübre hangisidir?” gibi konulu video çekebilir ve hatta kişilere deneyimlerinizi aktarabilirsiniz. Tüm hobileriniz için bu şekilde fikirler üretebilirsiniz.

İnternetten Satış Yapabilirsiniz

Türkiye'de eticaret büyüyor. Üretmeyi seviyorsanız ve el emeği eşyalar üretme konusunda beceriye sahipseniz internet sitelerine ürünlerinizi koyabilirsiniz. Oyuncaklar, resimler, örgüler, ahşap eserler, mobilyalar üreterek e-ticaret mağazalarında satışa sunabilirsiniz. Seçim tamamen size ait, isterseniz evinizdeki kullanılmayan eşyaları satarak bile para kazanabilirsiniz. Zaman içerisinde sizin bu şekilde gelir elde ettiğinizi gören tanıdıklarınızın da satılmasını istedikleri eşyalar olduğunda aracılık yapabilirsiniz.

Yeteneklerinizi Evden Pazarlayabilirsiniz

Sahip olduğunuz tüm nitelikleri gerek danışmanlık yaparak gerekse ilgilenenlere hizmet sunarak satabileceğinizi biliyor musunuz? Üstelik bu şekilde hızlı ve zahmetsiz bir şekilde gelir elde edebilirsiniz. Evcil hayvanlarla ilgilenebilir, çocuklarla vakit geçirebilir, yemek yapabilir, terzilik yeteneklerinizi konuşturabilir, temizlik işleriyle ilgilenebilir, tamir hizmeti sunabilirsiniz. Kısacası yeteneklerinizi kullanarak emekli olsanız dahi düzenli gelir elde edebilirsiniz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler