Affiliate Pazarlama Nedir?

Son Güncellenme: Sun Jun 2024 05:57

Affiliate Pazarlama Nedir?
Enes Öksüz admin

Affiliate marketing, bizlerin “satış ortaklığı” olarak tanımladığı bir iş modelidir. Bu iş modelinde herhangi bir ürün ya da hizmetlerin aracılar tarafından internet ortamında reklamları yapılır. Tüketicilerin aracıların yapmış oldukları reklamları tıklayarak o ürün ya da hizmetin satın alınacağı platforma ulaşmaları esasına dayanan “affiliate marketing” iş modelinde aracılar satışına aracı oldukları ürün ya da hizmet doğrultusunda komisyon alırlar. Hem üreticinin, hem aracının hem de satışı yapan online platformun avantajına olan bu iş modeli en yaygın kullanılan online pazarlama stratejileri arasında yer almaktadır. 

En basit şekliyle; öneriler ya da yapılan reklamlar sonucunda tüketiciler o ürün ya da hizmeti satın alırlarsa satış ortaklığı iş modeli başarı elde etmiş sayılır. Üreticilerin bu pazarlama tekniğinden fayda sağlamaları için ilk yapmaları gereken hedef kitlelerine en kolay ulaşabilecekleri online platformları tespit etmektir. 

Affiliate Marketing'de Hedef Kitlenin Önemi

Ürün ya da hizmetlerini daha çok kişiye ulaştırmak isteyen firmalar; kendi hedef kitlelerine rahat ulaşma imkanı olan; onları etkileme gücüne sahip aracılara kendi reklamlarını yapma fırsatı tanırlar. Şöyle düşünün; bir giyim firmasına sahipsiniz. Kadın tekstil ürünlerinizin daha çok kişi tarafından satın alınmasını istiyorsunuz. Bayan giyim önerilerinde bulunan ve binlerce kişi tarafından takip edilen bir blog yazarı buldunuz ve onun online platformuna o ürünlerin linkini yerleştirmesi karşılığında bir teklifte bulundunuz. O linki tıklayan kişiler o ürünü satın alırlarsa aracınıza para ödemeyi kabul edersiniz, değil mi? İşte affiliate pazarlama stratejisinin temeli budur. İnternet ortamında ürün ya da hizmetlerinizle ilgili farkındalığı arttırmak için bazı kişilere reklamınızı yaptırırsınız ve onların aracılığı ile gerçekleşen satışlardan kendilerine komisyon verirsiniz. 

İnternetten Para Kazanmak İsteyenlerin Vazgeçilmezi

Affiliate pazarlama

Affiliate marketing iş ortaklığı sadece ürün ya da hizmetlerini daha çok kişiye satmak ve reklamlarını daha düşük bütçelerle yapmak isteyen firmalar için fırsat sunmuyor; internet üzerinden para kazanmak isteyen kişiler için de umut ışığı oluyor. Herhangi bir komisyon ödemeden bir ürünün tanıtımını yapma suretiyle para kazanma, özellikle sosyal medya hesaplarında çok takipçisi olan kişilerin yüzünü güldürüyor. Takipçilerinin ilgisini çekebilecek ürün ya da hizmetleri tespit edip pazar araştırması yapan aracılar; sitelerine, bloglarına ya da sosyal medya hesaplarına koydukları linklerle para kazanma şansına sahip oluyorlar. 

Affiliate Marketin Gelir Modelleri

  1. Tıklama Başına Ödeme; Satış ortaklığı modelinde en kolay para kazandıran satış modeli olarak bilinmektedir. Bu modelde aracıların para kazanabilmesi için sadece ürün linkinin tıklanması yeterlidir. Hedef kitle linki tıkladıktan sonra görüntülediği ürün ya da hizmeti satın almasa da dahi aracılar para kazanacaktır. Ancak tıklama başına maliyet bu kazanç modelinde düşüktür. Çok takipçisi olan ya da site trafiği yoğun olan kişiler için tercih edilebilir. 
  2. Satış Başına Ödeme; Reklam linki ziyaretçiler tarafından tıklanırsa ve ürün satışı yapılırsa para kazanabilen bu kazanç modelinde komisyon ücretleri tıklama başına ödeme ile kıyaslandığında daha yüksektir. Satışına aracılık edilen ürünün fiyatına göre kazanç değişmektedir. 
  3. Üyelik Başına Ödeme; Tanıtım linki paylaşılır, ziyaretçi o link üzerinden ilgili siteye giriş yapıp üye olursa aracının para kazanabilmesine olanak tanıyan bu kazanç modelini özellikle e-ticaret ve oyun siteleri kullanmaktadır. 

Affiliate Marketing Kişisel Çabalarla Öğrenilebiliyor

Yapılan araştırmalar sonucunda en kârlı ve zahmetsiz iş modellerinden biri olan affiliate pazarlama yapan kişilerin bu konuda yeterli eğitimi almadıkları tespit edilmiştir. Araştırmalara katılanların %53’ünün satış ve pazarlama alanında bir eğitimleri olmamasına rağmen kendi çabalarıyla affiliate pazarlama tekniklerini öğrenmiş olmaları bu işin kârlılığını da gözler önüne sermektedir. 

Affiliate pazarlamayı kendi imkanlarıyla uygulamaya başlayanların %42’sinin internetteki eğitim sitelerini, %28’inin elektronik kaynakları, %19’nun blog sitelerini, %8’inin video içeriklerini ve %4’ünün ise basılı kitapları baz aldığı ortaya çıkarılmıştır. Önceki haberimizde Girişimcilerinin Başını En Çok Ağrıtan Sorunlar başlığı ile sizi en kötüsüne hazırladık. Göz atmanızı tavsiye ederiz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler