Girişimcilerinin Başını En Çok Ağrıtan Sorunlar

Son Güncellenme: Mon Mar 2024 10:20

Bu sefer başınıza gelmesi muhtemel olan kötülerden bahsediyoruz. Bir yola çıktıysanız, bunlar ile karşılaşacaksınız. Dikkatli olun.

Girişimcilerinin Başını En Çok Ağrıtan Sorunlar
Enes Öksüz admin

Girişimcilik ruhunuzda var ve artık hayallerinizi gerçekleştirme zamanı geldi. Çok heveslisiniz ve doğal olarak sizi hiçbir engel, hiçbir zorluk yıldıramaz. Ancak mücadeleye tam anlamıyla hazır olmak için karşılaşılması muhtemel sorunları da önceden bilmelisiniz. İşinize aynı istekle devam etmek ve “zaten bu öngörülen bir sorundu” diyerek problemlerin üstesinden gelebilmek için hazırlıklı olmalısınız! 

Bu yazımızda girişimcilerin daha doğrusu genç ve göreceli olarak deneyimsiz sayılabilecek girişimcilerin en çok karşılaştığı sorunları sizler için bir araya getirdik..

Mevcut İşinizden Vazgeçeceksiniz

Kendinizi girişiminize adamak ve başarılı olmak istiyorsanız eninde sonunda düzenli gelir elde ettiğiniz işinizden vazgeçmek zorunda kalacaksınız. Girişiminiz yeni açıldığında ve hatta emeklemeye başladığınızda hali hazırda çalıştığınız işinize devam edebilirsiniz ancak gerçek bir başarı ivmesi kazanmak istiyorsanız tüm dikkatinizi ve tüm zamanınızı girişiminize odaklamanız gerekecek. Diğer bir deyişle risksiz bir hayattan sonu belirli olmayan bir maceraya geçiş yapacaksınız ve kabul ediyoruz bu seçim oldukça zorlu olacak. Ancak iç güdülerinizi dinleyin ve girişimlerinize bir şans verin! Başka bir iş her zaman bulunur ancak yeni iş fikri bulmak, adım atmak için aynı cesareti toplayabilmek için aynı durum geçerli değildir.

Finansman Sorunu Yaşayabilirsiniz

Deneyimli girişimcilerin yeni girişimcilere göre en şanslı oldukları konuların başında finansman kaynaklarının daha fazla olması bulunur. Muhtemelen eski işletmelerinden para kazanabilmişlerdir, yeni finansman bulma kanallarını bilirler ve en önemlisi de her zaman hazırlıklı olunması gerektiğini daha önceki deneyimlerinden öğrenmişlerdir. Girişimcilikte henüz yeniyseniz işletmeniz için ayırdığınız bütçeyi desteklemeniz gerekeceğini unutmayın. Her zaman a, b ve hatta c planınız olsun. 

En İyi Takımı Kurmanız Gerekecek

Daha önce bir ekibi yönetmemişseniz ve ilk deneyiminizi kendi işinizin geleceği adına yaşayacaksanız bu zorlu bir süreç olacaktır. Deneyiminiz olsa da doğru ekibi kurmak, bu ekibin birbirine kenetlenmesini sağlamak oldukça stresli ve yıpratıcıdır. Üstelik sorunun çözümü sadece doğru çalışanları bulmak da değildir; onların maaşlarını, birbirlerine uyumlarını ve performanslarının nasıl olacağını da düşünmeniz gerekecektir.

Cesur Kararlar Vermek Zorunda Kalacaksınız

Bir girişimci olarak yeni fikirler bulma konusunda zaten başarılısınız. Ancak zaman zaman anlık olarak stratejik kararlar vermeniz gerekecek ve bu durum üzerinizde fazladan bir baskı oluşturacak. Yeni bir rakip çıkacak, ekibiniz ciddi bir engelle karşılaşacak ve her zamankinden daha yaratıcı çözümler bulmanız zorunlu hale gelecek. 


Bilinmeyen Bir süreç Sizi Bekliyor Olacak

İşletmeniz varlığını ne kadar sürdürecek, ne kadar kazanç sağlayacaksınız, müşterileriniz sunduğunuz hizmet ya da ürünlerinizi beğenecek mi? vb. sorularla uğraşmak zorunda kalacaksınız. Stabil hayatınız daha heyecanlı, daha stresli ve çok daha zor bir hale bürünebilir, ancak bu sorunları yaşayanın sadece siz olmadığınızı unutmamalısınız. 

Kendinizi Yalnız Hissedebilirsiniz

Girişimlerinizi başlattığınız andan itibaren kendinizi yalnız; üstelik gereğinden fazla sorumluluğu üstelenmek zorunda hissedebilirsiniz. İyi bir ekip kursanız ve ekip üyeleriniz güvenilir olsalar da kendilerine tamamen güvenemeyebilirsiniz. Bu nedenle her sorunla kendiniz ilgilenmeye ve hatta sevdiklerinize vakit ayıramamaya başlayabilirsiniz. Bu kısır döngüden ivedilikle kurtulmalı ve çalışanlarınıza sorumluk vermeye başlamalısınız.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler