Kira Gelirinin Vergilendirilmesi ve Emlak Yatırımları

Son Güncellenme: Sat Jun 2024 10:41

Kira Gelirinin Vergilendirilmesi ve Emlak Yatırımları
Enes Öksüz admin

Emlak veya gayrimenkul yatırımları, yatırımcıların en çok tercih ettikleri yatırım araçları arasında yer alıyor. Küçük yatırımcılar için getirisi oldukça yüksek orta ve uzun vadeli yatırım cinsi olan emlak ve konut yatırımı, yatırım getirisi en kolay hesaplanan yatırımlardan bir tanesi.

Önerilen İçerik: Vadelerine Göre İdeal Gayrimenkul Yatırımları

Ancak yatırımcılar, yatırım getirisi hesaplarken bazı şeyleri göz ardı edebiliyor. Bu da yatırımların başarısız olmasına ya da beklenen daha az getiri sağlamasına neden oluyor. Bunların önüne geçmek için yatırımı yapmadan önce akla gelebilecek her türlü şeyi değerlendirmek gerekiyor. Bunların arasında emlak vergisi, kira beyannamesi ve kira gelir vergisi de yer alıyor. Bu gibi ufak tefek şeyleri göz önünde bulundurmayan yatırımcılar, yatırım yaptıktan sonra hüsrana uğrayabiliyor. Ancak bu gibi hatalardan kaçınıldığında yatırımınızdan önemli bir yatırım getirisi elde etmeniz kaçınılmazdır.

Emlak Vergisi

Arazisi, binası ya da arsası bulunan herkesin ödemesi gereken vergilerden birisi de emlak vergisidir. Emlak vergisi her dört yılda bir belirlenir. Emlak vergisi rayiç değerleri 2017 yılı içerisinde belirlendi ve önümüzdeki dört yıl boyunca belirlenen bu oranlar kullanılacak. Emlak vergisi önceki yıllara göre yaklaşık olarak %7 oranında arttı. Emlak vergisi yıl içerisinde en geç 31 Mayıs tarihine kadar iki eşit taksit imkanı ile ödenebilir. Emlak vergisi gayrimenkulun bulunduğu belediyelerden ya da internet üzerinden ödenebilir.

Büyükşehir statüsündeki belediyelerde vergiler büyükşehir olmayan belediyelerdeki gayrimenkullere göre 5100 daha zamlı ödenmektedir. Son açıklanan rakamlara göre büyükşehirlerde konut için binde 2, işyeri için binde 4, arsa için binde 5 ve arazi için binde 2 oranında emlak vergisi ödenmektedir. Büyükşehir olmayan belediyelerde ise bu oranlar konut için binde 1, işyeri için binde 2, arsa için binde 3 ve arazi için binde 1 şeklindedir.

Kira Vergisi

Bu sene açıklanan rakamlarda kira gelirleri için istisna tutarı 3800 TL olarak belirlendi. 2017 yılı içerisinde 12 aylık kira geliri 3800 TL’nin altında olan emlak sahipleri kira beyanatında bulunmayacak ve vergi ödemeyecek. Ancak kira geliri 3800 TL’yi geçen emlak sahipleri ise kira beyanı verecek ve vergi ödeyecek. Yatırım için satın aldığınız emlağınızı ofis ya da konut ayırt etmeksizin kiraladığınız şartta yatırım getirisini hesaplarken bunu da göz önünde bulundurmanız gerekir.

Emlak Yatırımları

Emlak yatırımı yöntem olarak al bekle ve sat yöntemidir. Ancak arsa ve tarla yatırımları dışındaki ofis veya ev yatırımları kiraya verilerek de değerlendirilebilir. Kira getirisi olan emlak yatırımları bir konuda avantajlıdır.

Önerilen İçerik: Yatırım İçin Arsa Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Kira getirisi olan yatırımlarda hem yatırımınız uzun vadede değerlenirken hem de aylık olarak kira geliri elde edebilirsiniz. Ülkemizde inşaat sektörünün yıllardır büyüdüğünü ve önümüzdeki yıllar içerisinde de bu büyümenin devam edeceğini düşünürsek doğru bir yatırım planı ile beraber vergilerden etkilenmeksizin yatırımlarınızın karşılığını alabilirsiniz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler